AKVARYUMLAR GÜLLENSİN

İli : Ankara
Okulun Adı:
Eryaman Şehit Abdulkadir
Yüzbaşıoğlu İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Denizhan EROĞLU,
Erk KURBAN
Danışman Öğretmen:
Gülbanu AĞBABA

PROJE AMACI:
AKVAYUMDAKI BAKTERI OLUŞUMUNUN DOĞAL YOLLARLA ENGELLENMESINI INCELEME.PROJE HEDEFİ:
DOĞAL ÜRÜNLERI AKVARYUMDA KULLANARAK ,DOSTUMUZ BALIKLARIN YAŞAM KALITESINI ARTIRARAK YAŞAM SÜRELERINI UZATMA VE DOĞAYI KIMYASALLARDAN ARINDIRMA.

PROJE ÖZETİ:
AKVARYUMDA OLUŞAN BAKTERILERIN OLUŞUMUNU ÖNLEME VE AZALTMAYI DOGAL YÖNTEMLELE SAĞLAMAK AMACIYLA ANTISEPTIK OLARAK BILINEN MADDELERIN ÖZÜTLERI ÇIKARILARAK(GÜL YAĞI DIREK KULLANILDI) BESI YERLERINE EKILDI, KARŞILAŞTIRILARAK INCELENDI.GÜL YAĞININI ANTISEPTIK ÖZELLIĞININ ÇOKFAZLA OLDUĞU TESPIT EDILDI.HER 1L YE1DAMLA DAMLATARAK 1H IÇINDE AKVARYUMDAKI BAKTERI OLUŞUMU ENGELLENEBILIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1 (ANKARA ZİRAAT FAK GEZİ) 2AKVARYUMUN KURULMASI 3 10 ML AKV .SUYU BESI YERINE EKILDI 4 -10 ML AKV SUYU+0,1 ML ÖZÜTLER KARIŞTIRILARAK 12 H BEKLETILIP BESI YERINE EKLENIP 38 C `DE BEKLETILIP SAAT BAŞI INCLENDI INCELENDI (ÖZÜTLER=NANE.GÜL YAĞI,SARIMSAK SUYU,KEKIK,DEFNE YAPRAĞI SUYU)

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA DENEY GEZI GÖZLEM YORUMLAMA

ULAŞILAN SONUÇLAR:
EKIME BIRAKILAN ÖZÜTLERDEN GÜL YAĞIN OLUŞAN BAKTERILIRI YOK DENECEK KADAR AZATLIGINI VE ÇOK IYI BIR ANTİSEPTIK OLDUGUNU GÖZLEMLEDIK .AKVARYUMLARA HER 1LT 2 DAMLA DAMLATILABİLİR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
AKVARYUMLARDA KULLANILAN ANTISEPTIK METILEN MAVISIDIR. BU MADDE KIMYASAL OLUP ÇEVREYE ZARAR VERDIĞI GIBI BALIKLARIN ÖMRÜNÜDE AZALTMAKTADIR.FAKAT GÜL YAĞI TAMAMEN DOĞAL BIR ÜRÜNDÜR VE ÇEVREYE DOĞAYA ZARAR VERMEZ.HER BIR LITREYE 2 DAMLA GÜLYAĞI ILK BIR SAAT IÇINDE BAKTERILERI BÜYÜK ORANDA YOK ETMEKTEDIR

KAYNAKLAR:
WWW.AKVARYUM.COM/TATLISU/ WWW.AKVARYUMCULUK.BIZ WWW.AKVARYUMUM.ORG/ ANKARA ÜNI.ZIRAAT FAK KÜTÜPHANESI

PROJENİN TAKVİMİ:
EKIM .ARAŞTIRMA VE AKVARYUMUN KURULMASI KASIM: ANKARA UNI ZIRAAT FAK GEZI BESI YERLERININ EKIMI VE DENEYLERIN TEKRARI ARALIK :KOTROL DENEYLERININ YAPILMASI SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI.

PROJE BÜTÇESİ:
AKVAYUM+ BALIKLAR+AKVARYUM MAL+GEZI ÜÇR+BITKILER =150 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ANKARA ÜNI ZIRAAT FAK VIBRINOLOJI ,BESIN TEK ,SU CANLILAI BÖLÜMLERI PROF YILMAZ AKÇA VE BESIN TEK BÖLÜMÜ ASISTANLARI

bu benim eserim proje yarışması