Aktif Eğitimciler Sendikası – Unutmayalım; her sağlıklı birey bir engelli adayıdır

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Bahçe, ” Engelsiz bir hayat için öncelikle zihinlerdeki engeller kaldırılmalıdır” ifadesini kullandı.
Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engelsiz bir hayat için öncelikle zihinlerdeki engeller öğretmenler, akademisyenler, aydınlar vb. topluma yön verenlerce kaldırılması gerektiğini belirtti.

Bahçe yaptığı açıklamada: “İnsanlığın ortak mutluluğunun, herkesin insan onuruna yakışır bir hayat yaşayabilmesinin önündeki en büyük engel insanlık olarak bencilliklerimiz ve bitmek tükenmek bilmeyen hırslarımızdır.

Bu nedenle;

Engelsiz bir dünya için gündelik hayatta yer alan tüm fiziki engeller şehir planlamacısı, mimarlık-mühendislik ve tasarım hizmeti veren tüm kişi ve kurumlarca kaldırılmalıdır.

Engelsiz bir hayat için öncelikle zihinlerdeki engeller öğretmenler, akademisyenler, aydınlar vb. topluma yön verenlerce kaldırılmalıdır.

Devletimiz sosyal devlet olmanın gereği olarak farklılıkları zenginlik olarak görmeli, hizmetlerini planlamada ve ulaştırmada toplumun tüm kesimlerine saygı ve adaletle muamele etmelidir.

Özel teşebbüs ve kamu istihdamında engelli kontenjanı %100 kullanılmalı, bu konuda lakayt davranan kişi ve kurumlara yaptırımlar uygulanmalı ve bu kontenjanlar ihtiyaca bağlı olarak gerekirse arttırılmalıdır.

Huzur ve saadetin önündeki tüm engellerin elbirliği ile kaldırıldığı günlerin yakın olması dileklerimle Dünya Engelliler Günü kutlu olsun.

Unutmayalım; her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.” dedi.