Akıngüç Resim Ödülleri

Resim Ödülleri

Akıngüç Resim Ödülleri

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin genç ressamları desteklemek üzere düzenlediği Akıngüç Resim Ödülleri’ne başvurular 25 Ekim 2017 tarihine kadar devam ediyor.

Devrim Erbil, Halil Akdeniz, Aydın Ayan, Ekrem Kahraman ve Denizhan Özer’in Seçici Kurulu oluşturduğu Akıngüç Resim Ödülü Yarışması, 40 yaşından gün almamış tüm sanatçılara açık olacak. Seçici kurul tarafından, sergilenmeye değer bulunan eserlerin belirleneceği yarışmada, seçilen eserler içinden layık görülen resimler ödüllendirilecek. Konu sınırlamasının bulunmadığı ve seçici kurulun uygun bulması halinde ‘Mansiyon’ ödülünün de ayrıca verileceği Akıngüç Resim Ödülü Yarışması’nda, sergilemeye değer görülen eserler Kasım ayında İKÜ Sanat Galerisi’nde (İKÜSAG) 3 hafta boyunca sanatseverlere açık olacak.

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
AKINGÜÇ RESİM ÖDÜLÜ ŞARTNAMESİ

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından her sene düzenlenen “Akıngüç Ödülü” bu yıl resim alanında verilmektedir. İstanbul Kültür Üniversitesi’ne sanat koleksiyonunu bağışlayarak Üniversite koleksiyonunu temellendiren, kurum bünyesinde düzenli sanat etkinlikleri gerçekleştiren sanat galerisini destekleyen ve sanatı eğitimin her aşamasında önemli bir yere koyan İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç başta olmak üzere Akıngüç ailesi adına gerçekleştirilen yarışma, öncelikle genç ressamları desteklemek amacını taşımaktadır.

KATILIM
– Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş veya yayınlanmamış en fazla 2 eser ile katılabilir.
– Katılımcı yarışmaya katıldığı eser veya eserler haricinde, en az 10 (on) adet eserinin görselleri ve özgeçmişinin basılı olarak yer aldığı bir dosyayı, başvuru sırasında teslim edecektir. CD’ye kayıtlı olan veya dia olarak teslim edilen görseller kesinlikle kabul edilmeyecektir.
– Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri ve Kültür Eğitim Kurumları akademik ve idari personeli dışında 18 yaşını doldurmuş 40 yaşından gün almamış T.C. vatandaşı tüm sanatçılara açıktır.
– Resim sanatı dahilindeki her türlü malzeme ve teknikte eser kabul edilmektedir.
– Yarışmaya katılacak eserlerin uzun kenar ölçüleri 70 cm’den küçük olmamalıdır.
– Konu sınırlaması bulunmamaktadır.
– Sergilemeye değer görülen eserler İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi’nde (İKÜSAG) sergilenecektir.
– Resimler; sergilenmeye hazır bir şekilde (çerçeveli ya da kenarları çıtalanmış olarak), imzalı, arka yüzünde sanatçının adı ve soyadını, eserin adını, boyutlarını belirten bir etiket yapıştırılmış olarak teslim edilmelidir. Teslimat sırasında şartnamenin ekinde yer alan form eksiksiz olarak önceden doldurulmalıdır.
İstenilen tüm hazırlıklar teslimat öncesi gerçekleştirilmiş olmalıdır.
– Resimlerin teslim alınmasına 28.04.2017 tarihinde başlanacaktır. Son teslim tarihi 25.10.2017 saat 19.00’a kadardır. Eserlerin iade işlemi, organizasyon bitiminde, diğer hususlar başlığı altında belirtilen tarih aralıklarında aynı şekilde yapılacaktır.
– Teslimat ve iade nakliye bedellerinin tamamı yarışma katılımcılarına aittir. Posta ve kargo ile gönderilecek eserlerin tüm sorumluluğu katılımcılara aittir. Teslimat ve nakliye esnasında doğabilecek her türlü zarar ve ziyandan, ve organizasyon sırasında doğal afetlerden kaynaklanan zararlardan İstanbul Kültür
Üniversitesi sorumlu değildir. Yarışma için teslim edilen eserlerin sigorta sorumluluğu eser sahiplerine aittir.

DEĞERLENDİRME
Seçici Kurul tarafından, öncelikle sergilenmeye değer bulunan eserler belirlenecek ve sergilenmeye değer eserler içinden ödüle layık görülen eser seçilecektir. Sonuçlar 09.11.2017 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi internet sitesi www.iku.edu.tr’den duyurulacaktır.

ÖDÜL
Ödüle layık görülen sanatçıya 10.000 Türk Lirası’nın yanısıra, “Ödül Belgesi” ve plaket verilecektir.
Seçici Kurul, uygun görmesi durumunda, bir sanatçıya “Mansiyon” (5.000 Türk Lirası) verebilir.

SERGİ
Resim alanında Akıngüç Ödülü verilen eser ve seçici kurulun sergilenmeye değer bulduğu diğer eserler, Kasım ayı içerisinde açılışı Akıngüç Ödül töreni gününde olacak şekilde 3 hafta süreyle İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi’nde (İKÜSAG) sergilenecek ve bir sergi kataloğu hazırlanacaktır.

TELİF HAKKI
Yarışma sonunda Akıngüç Ödülü’nü resim alanında kazanan eser, bütün telif haklarıyla İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından satın alınmış gibi işlem görür. İstanbul Kültür Üniversitesi ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri, etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere 5846 sayılı Yasadan
doğan tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır.

DİĞER HUSUSLAR
Ödül almayan ve sergilenmeye değer görülmeyen eserler, 09.11.2017 ile 20.11.2017 tarihleri arasında sanatçılara İstanbul Kültür Üniversitesi’nden iade edilecektir. Posta ve kargo ile yollanan eserler, üzerinde yer alan adrese aynı şekilde iade edilecektir. Bu süre zarfında geri alınmayan eserlerden ve oluşacak her türlü zarardan İstanbul Kültür Üniversitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Ödül almayan ancak sergilenmeye değer bulunan eserler, sergileme süresinin bitiminde sanatçılara İstanbul Kültür Üniversitesi’nden iade edilecektir.
Tüm katılımcılar bu husustaki taleplerinden ekte yer alan Form 1’de sunulan şartnameye imza attıkları anda peşinen feragat etmiş sayılacaklardır.
Ayrıca, yarışmaya katılan sanatçılar tüm yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır.
Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya herhangi bir tereddüt halinde, sanatçı ile İstanbul Kültür Üniversitesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlıkların hallinde Seçici Kurul yetkilidir.

KATILIM FORMU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin