Akıllı Sera

TÜBİTAK’A ADANA DAMGASI


TÜBİTAK otaöğretim öğrencileri proje yarışmasında Adana’nın tek Fizik projesi Özel Akdeniz Okullarından çıktı. Okul Türkiye finallerinde Adana’yı temsil edecek.

Final yarışması Çukurova Üniversitesi Spor ve Sergi Sarayında yapılmış olup,  tüm dallardan  (Fizik, Biyoloji, Sosyoloji, Matematik, Coğrafya, Bilgisayar) toplam 25 Proje Birincisi Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

Özel Akdeniz Okulları, “Akıllı Sera” projesi ile 13-17 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak Türkiye Finaline gidecek. “Akıllı Sera” projesini yapan öğrenciler Berivan Yılmaz, Zeynep Doğanlar ve  öğretmenleri  Evren Özyandı, “Ankara’dan Adana’ya Türkiye şampiyonu olarak dönmek istiyoruz. Projemize güveniyoruz” dediler.

 

PROJENİN AMACI

Sera ısıtma uygulamalarında günümüz enerji varlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek amacı ile fosil enerji kaynakları yerine alternatif enerji kaynaklarından yararlanılmasıdır. Bu çalışmamızda aktif sistemler incelenmiş ve teknik ekonomik yönlerden uygulanabilirlikleri araştırılmıştır. Seralarda yetiştirilen sebze ve meyvelerin en uygun ısı ve nem koşullarında yetiştirilmesi amaçlanmıştır.