AKILLI KOLTUK

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

OKUL ADI: Özel Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Elif Erbil – Elif Başaran

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Aslı Taş

PROJE AMACI:
OKULDA OFİSTE YANLIŞ OTURMA VEYA UZUN SÜRELİ OTURMA ÇEŞİTLİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE YOL AÇABİLİR.AMACIMIZ İDEAL OTURMA POZİSYONUNA AYARLI BİR KOLTUK GELİŞTİREREK BU KOLTUK YARDIMIYLA YANLIŞ OTURMADAN KAYNAKLANAN RAHATSIZLIKLARI EN AZA İNDİRMEK.

PROJE HEDEFİ:
1.YANLIŞ OTURMA VE UZUN SÜRELİ HAREKETSİZ OTURMA POZİSYONLARININ SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI. 2.İDEAL OTURMA POZİSYONUNA UYGUN OTURULMADIĞINDA GELİŞTİRİLEN KOLTUĞUN KİŞİYİ SESLİ UYARMASI 3.İNSANLARIN YANLIŞ OTURMA VE UZUN SÜRELİ HAREKETSİZLİK NEDENİYLE OLUŞAN SAĞLIK PROBLEMLERİ KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ.

PROJE ÖZETİ:
BİR KOLTUĞA BASINCA DUYARLI DÜĞMELER YERLEŞTİRİLEREK, DOĞRU OTURULMADIĞI VEYA ÇOK UZUN SÜRE OTURULDUĞUNDA KİŞİYİ SESLİ OLARAK UYARMASI SAĞLANACAK.BÖYLECE YANLIŞ OTURMADAN KAYNAKLANABİLECEK SAĞLIK PROBLEMLERİNİN EN AZA İNDİRİLMESİ HEDEFLENMEKTEDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TANITIM BİR ÇOĞUMUZ BEL AĞRILARINDAN, KAS AĞRILARINDAN YA DA NEDENSİZ YORGUNLUKLARDAN ŞİKAYET EDERİZ. ÇOĞU KEZ BİR AĞRI KESİCİ ALARAK GEÇİCİ ÇÖZÜM YOLLARINA BAŞVURURUZ.GERÇEKTE BU AĞRILARIN SEBEBİ NE OLABİLİR?ACABA YANLIŞ OTURMA VEYA UZUN SÜRELİ HAREKETSİZ GİBİ ÇOK BASİT NEDENLER BU AĞRILARIN SEBEBİ OLABİLİR Mİ?YAPILAN ARAŞTIRMALAR 6 İLE 18 YAŞ ARASINADA BİR KİŞİNİN OKUL, DERS ÇALIŞMA, TV İZLEME GİBİ DURUMLARDA 40000SAAT HATTA DAHA FAZLA ZAMANI OTURARAK GEÇİRDİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÇEŞİTLİ MESLEK GRUBUNDAKİ İNSANLARIN DA ORTALAMA 8-9 SAATİNİ OTURARAK GEÇİRDİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. YİNE YAPILAN ARŞTIRMALARDA YANLIŞ OTURMA VEYA UZUN SÜRE HAREKETSİZ OTURMANIN OMURGADA ŞEKİL BOZUKUKLARI, KEMİK ZAYIFLAMASI, KAN DAMARLARININ DARALMASI, BEL AĞRILARI, FİBRİYOMİYALJİ GİBİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE YOL AÇTIĞI BELİRTİLMEKTEDİR.BU PROJE İLE İDEAL OTURMA POZİSYONUNA AYARLI BİR KOLTUK GELİŞTİREREK, YANLIŞ VEYA UZUN SÜRE OTURULDUĞUNDA KOLTUĞUN İNSANLARI UYARMASI SAĞLANACAKTIR. LİTERATÜR TARAMASI(EKİM) GİANCOLİ,PHYSİCS,2005 HTTP://WWW.MEDİTATİVEDANCE.COM/DURUS.HTM GERÇEKLEŞTİRİLEN FALİYETLER(KASIM) 1.İDEAL OTURMA POZİSYONU ARAŞTIRILIP, KOLTUĞUN OTURMA VE SIRT BÖLGESİNDE ANA NOKTALAR BELİRLENDİ. 2. BASINCA DUYARLI DÜĞMELER BU NOKTALARA MONTE EDİLDİ. 3. ANA NOKTALARDAKİ TÜM DÜĞMELER BİRBİRİNE SERİ BAĞLANDI 4. DEVRE TAMAMLANMADIĞINDA KOLTUĞA EKLENEN SES KAYIT CİHAZI İLE KİŞİYİ UYARMASI SAĞLANDI. 5. DOĞRU POZİSYONDA OTURULSA BİLE KOLTUĞA EKLENEN ZAMAN AYARLI BAŞKA BİR DEVRE İLE KİŞİ UZUN SÜRE OTURDUĞUNDA UYARILMASI SAĞLANDI. KULLANILAN YÖNTEMLER(ARALIK) ARAŞTIRMA BASINCA DUYARLI DÜĞMELERİN KOLTUĞUN UYGUN BÖLÜMLERİNE YERLEŞTİRİLMESİ BELİRLENEN NOKTALARDAKİ TÜM DÜĞMELERİN SERİ BAĞLANMASI SES KAYIT VE ZAMAN AYARLI DEVRELERİN BAĞLANMASI BÜTÇE 150-200YTL ULAŞILAN SONUÇLAR PROJE AMACINA ULAŞMIŞTIR. SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ(OCAK) SONUÇLAR OCAK AYINDA DEĞERLENDİRİLMİŞ VE PROJENİN YAZIM AŞAMASI TAMAMLANMIŞTIR

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması