Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı Karikatür Yarışması

Karikatür Yarışması
Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı Karikatür Yarışması

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un satırlarında gizlenen dünyayı bugünkü kuşaklara aktarmak amacıyla “Akif’in Çizgisi İstiklal Marşı” konulu bir karikatür yarışması düzenliyor. Çok sayıda sanatçının destek verdiği “Akif’in Çizgisi” isimli karikatür sergisi projesinin devamı niteliğinde olan yarışmaya, 15 yaş ve üzeri tüm amatör sanatçılar katılım sağlayabilecek.

SON BAŞVURU 25 ARALIK

Yarışmaya katılacak eserlerin Mehmet Akif Ersoy’u veya İstiklal Marşı dizelerinin tamamını ya da bir bölümünü konu alan karikatür çizimlerinden oluşması gerekiyor. Sanatçıların en fazla bir eser ile katılabileceği yarışmada, eserler her türlü çizim araç gereçleri ve çizim programlarıyla üretilebilecek. Abdülbaki Kömür ve Demirhan Kadıoğlu’nun başkanlık yaptığı jüri tarafından değerlendirilecek eserlerde daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olmak şartı aranıyor. 25 Aralık’a kadar yarışmacılar eserlerini elden ESEV yönetim ofisine teslim edebilecek veya esenlersanatevi@gmail.com adresine mail yolu ile gönderebilecekler. Dereceye giren eserlere toplam 11 bin TL ödülün verileceği yarışmaya son başvuru tarihi ise 25 Aralık.

ÖDÜL TÖRENİ 12 MART’TA

27 Aralık’ta kazananların açıklanacağı yarışmanın ödülleri, İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart tarihinde düzenlenecek program ile sahiplerini bulacak. Birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye bin TL ödülün verileceği yarışmada, ayrıca 3 esere de mansiyon ödülü olarak 500 TL verilecek.

Akif’in Çizgisi
İstiklal Marşı Karikatür Yarışması
YARIŞMA ŞARTNAMESİ
KONU
Mehmet Akif Ersoy – İstiklal Marşı’nın karikatür ile anlatılması.
TÜRÜ
Karikatür yarışması.
AMACI
İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u yeni ve gelecek nesillere anlatmak. Geçtiğimiz yıllar da Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinden dizeleri farklı karikatürist yorumları ile Akif’in Çizgisi ve Akif’in Çizgisi 2 olmak üzere 2 farklı sergi gerçekleştirdik. Bu yıl da Akif’in Çizgisi – İstiklal Marşı konsepti ile devamını gerçekleştirmeyi hedefliyor ve bir de yarışma düzenliyoruz.
KAPSAMI
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve 15 yaşından büyük olan herkes
İÇERİK
Yarışmaya katılacak eserler Mehmet Akif Ersoy – İstiklal Marşı’nın tamamı veya bir bölümünden esinlenrek çizilmiş içeriğe sahip olmalıdır.
HEDEF KİTLESİ
Karikatür alanında eser üretebilen ve 15 yaşından büyükler
KATILIM KOŞULLARI
Karikatür Yarışmasına Katılım Şartları:
1. Katılımcılar yarışmaya en fazla bir eserle katılabilirler.
2. Ölçüler: 40×40 cm olmalıdır.
3. Malzeme: Her türden çizim araç gereçleri ve çizim programları

YARIŞMA KOŞULLARI
1. Akif’in Çizgisi – İstiklal Marşı sergisinde yer alacak karikatüristler yarışmaya katılım sağlayamazlar. Katılımın tespiti halinde diskalifiye edilirler.
2. Jüri üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılım sağlayamazlar. Katılımın tespiti halinde diskalifiye edilirler.
3. Eserlerin ön kısmında yarışmacıya ait herhangi bir imge, isim, imza ya da işaret bulunmayacaktır. Eserlerin üzerinde herhangi bir işaret bulunduğu taktirde, eser değerlendirilmeye alınmayacaktır.
4. Yarışmacıların eserlerin arkasına, örnekteki şemayı doldurup eklemeleri gerekmektedir.

ÖRNEK;

Adı Soyadı

Doğum Tarihi Ve Yeri
Telefon
Adres:

Eserin Adı
Eserin Ölçüleri
Tekniği

4. Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Farklı bir mecra da yayınlandığı tespit edilen eserler değerlendirmeye alınmaz veya yarışmacının diskalifiye olmasına sebep olur.
5. Yarışmaya katılan eserler Esenler Belediyesi ve ESEV ( Esenler Belediyesi Sanat Evi ) tarafından kullanılarak değerlendirildiğinde ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir.
6. Ödül kazanan ve Seçici Kurul tarafından sergilenmeye değer görülen eserler hazırlanacak programda yer alacak, katalog da yayınlanacak ve belirlenen tarihte sergilenecektir.
7. Yarışmaya yeterli sayıda eser katılmaması ve katılan eserlerin değerlendirmeye uygun görülmemesi halinde Esenler Belediyesi Sanat Evi yarışmayı iptal etme hakkını saklı tutar.
8. Yarışmaya eser göndermiş her katılımcı tüm kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır.

BAŞVURUNUN YAPILACAĞI YER
Katılımcılar eserlerini ESEV yönetim ofisine teslim edebilir veya esenlersanatevi@gmail.com adresine gönderebilirler.
DEĞERLENDİRME KURULU

– Abdülbâki KÖMÜR
– Demirhan KADIOĞLU
– Murat SEVİNÇ
– Ahmet Çakıl

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışmanın Duyurulması 25.11.2020
Son Katılım 25.12.2020
Eserlerin Değerlendirilmesi 25.12.2020
Sonuçların Duyurulması 27.12.2020
Ödül Töreni Ve Sergileme 12.03.2021

ÖDÜLLENDİRME

Ödüller
Birinci 5000 TL
İkinci 3000 TL
Üçüncü 1500 TL
Mansiyon ( 3 adet) 500 TL

ÖDÜL TÖRENİ
Ödül töreni yarışma takviminde belirtilen gün ve tarihler arasında yapılacaktır.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES: Nine Hatun, Kemal Hatipoğlu Cd. 108. Sk. No:4, 34230 Esenler/İstanbul ( ESEV )
TELEFON : (0212) 562 75 11/205