Akdeniz’de El Ele Gökyüzünü Keşfetmeye

Gökyüzünü Keşfetmeye

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde 3-9 Eylül 2018 tarihleri arasında Mersin ilinde gerçekleştirilecek “Akdeniz’de El Ele Gökyüzünü Keşfetmeye” başlıklı proje TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.

Projenin amacı; Bilim ve Astronomi alanındaki uzman kişilerle öğretmen ve öğrenciler arasında iletişim kurulmasını sağlayarak, öğretmen ve öğrencilerin tasarlanmış bilimsel içerikli çalışmalara işbirliği yaparak katılmalarını, gökyüzü gözlemi, fen temelli saha ve atölye çalışmalarıyla uygulamalı olarak Astronomi konularında bilimsel bilgilere ulaşmalarını, proje sonrasında katılımcılarla birlikte Astronomi ve Uzay Bilimleri ile ilgili çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamaktır.

Projenin hedef kitlesi, Mersin ilindeki ortaokullarda görev yapan 24 Fen Bilimleri Öğretmeni ve bu öğretmenlerin okullarında okuyan 24 yedinci sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 48 kişidir. Konaklamalı olarak yürütülecek projede verilecek eğitimler, 3-9 Eylül 2018 tarihleri arasında, Mersin´de gerçekleştirilecektir. Katılımcılar, çıplak gözle, teleskopla, tasarladıkları gözlem araçlarıyla ve mobil uygulamalarla gökyüzü gözlemi yapacaklar, etkileşimli uygulamalarla planlanan atölye çalışmaları ve bilimsel düşünme becerilerini destekleyen deneysel etkinliklerde aktif rol alacaklardır.

Proje sonrasında, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, proje ekibi ve katılımcıları ile birlikte “Mersin Astronomi Topluluğu” kurulacaktır. Kurulacak topluluk Astronomi bilimini il genelinde yaygınlaştıracak faaliyetleri planlayacak ve yürütecektir. Konaklama ve eğitimlerin Mersin Suphi Öner Öğretmenevinde gerçekleşecek projemizde katılımcıların yol masrafları hariç konaklama ve yemek giderleri proje bütçesinden karşılanacaktır.

Programa katılmak isteyen Müdürlüğümüz Ortaokul Kurumlarında görevli Fen Bilimleri Öğretmen ve aynı okulda öğrenim gören öğrenci bilgilerinin girişi için buraya tıklayınız.