AKCİĞERLERİMİZ NEFES ALSIN

Proje Adı:AKCİĞERLERİMİZ NEFES ALSIN

Proje Amacı:Evlerimizde , iş yerlerimizde, okulda ve hayatımızın her yerinde soluduğumuz havayı kötü mikroorganizmalardan arındırmayı ve akciğerlerimizin daha sağlıklı olmasını amaçladık.Bizde buradan yola çıkaraksoluduğumuz havayı zararlı mikroorganizmalardan arındıran, kötü kokuları engelleyen ve havayı nemlendiren bir tasarım yapmayı hedefledik. Bu ürünü evde, okulda , iş yerinde güvenle kullanabiliriz.

Giriş:

AloeVera:Büyükannelerimizin sarısabır diye bildiği AloeVera, 5 bin yıldır her derde doğal çözümler üretiyor.
AloeVera, diğer adı sarısabır bitkisinin besleyiciliği ve şifası ile, birçok konuda fiziksel yaşam kaliteniz son derece yükselecektir. 5 bin yıldır kullanılan bu bitkinin, şifa verici olarak tıp tarihi boyunca çok yönlü bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Büyükanne ve büyükbabalarımız da aloevera’yı ülkemizde aktarlarda, şifalı otlarda, doğada”sarısabır” olarak tanıyıp birçok şifasından yararlandı. Aloevera sıvı bir besleyici gıda maddesidir.
Özellikle vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hızlı hücre yapılandırması ve 300’den fazla hastalığa çaresi ile bilinir. Bu anlamda, dünyada sadece bir türünün geçerliliği vardır (AloeVera- Barbadensıs Miller).Aloevera başlı başına insanoğluna sunulmuş bir nimettir. Bu bitkiyi bilir ve kullanırsak %100 doğal ve mükemmel çözümler elde etmiş oluruz.

Nelere iyi geliyor?
Ağız ve boğaz iltihapları, ağız ülseri, alerjiler, alkolden ayrılma, astım, baş ağrısı, boğaz enfeksiyonları, boyun ağrıları, bronşit, doku yenilenmesi, düzensiz metabolizma, eklem ağrıları, enerji sorunları, iştah düzensizliği, isilik, kalp ve dolaşım bozukluğu, kurdeşen, mantar, migren, motivasyon sorunları, parazitler ve virüsler, romatizma, sağlıksız beslenme, siğil, sedef hastalığı, stres, sinirsel bozukluklar, sırt ağrıları, şeker hastalıkları, şişmanlık, tıkalı burun, uçuk, uyku düzensizliği, ülser, toksinlerin atılması, yorgunluk, yüksek tansiyon ve zona gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ayrıca karışımımıza güzel bir koku verecektir.

Sirke:Ekşimiş üzüm ve elma suyu demek olan sirkede bol miktarda C vitaminiyle bazı madeni tuzlar bulunur. Sirkede yüzde 6-7 oranında asetikasit (sirke ruhu) mevcuttur. Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salgın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.Mikropları öldürmeye, yağı parçalamaya ve mineral kalıntıları çözmeye yarar.Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller. Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler. Böcek ısırmalarına ve kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokmalarında ve cilt çatlaklarında sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı ve acıyı giderecektir.antiseptiktir. mikrop ve bakterileri öldürür.sirke, soğuk algınlığa etkilidir.Boğaz ağrısı, ses kısıklığı ,astım , bronşit ve öksürüğe etkilidir.

Boraks:Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. Antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri var.

Kullanılan yöntem:Soluduğumuz havayı zararlı mikro organizmalardan arındırmak, kötü kokuları engellemek ve havayı nemlendirmek için araştırmalarımız sonucunda : 500 ml. Sıcak su + 2 tatlı kaşığı boraks+ 1 fincan elma sirkesi+ 1 damlalık aloevera yağını karıştırdık.

Bu karışımın buharlaşıp havaya karışması için altına ısıtıcı sistem oluşturmaya karar verdik. Bunun için önce mekanizmamızın gövdesini oluşturmak için alüminyumdan yapılmış litreliği kullandık.Litreliğin altına ısı yalıtımını sağlamak içi tuğla parçaları koyduk. Üzerine sarım yaptığımız bakır teli yerleştirdik. Bakır telin uçlarını litrenin üzerinde açtığımız deliklerden dışarıya çıkardık ve uçlarını anahtara ve 3-5 voltluk güç kaynağına bağladık. Buharın dışarı çıkabilmesi için litreliğin etrafına delikler açtık. Oluşturduğumuz karışımı ısıya dayanıklı bir cam behere koyup, beheri de sarım yaptığımız bakır telin üzerine yerleştirdik. Daha sonra da buharı dışarıya atması için litreliğin üzerine pervane yerleştirdik. Bu pervaneyi de anahtara ve 2 tane seri bağlanmış 1,5 voltluk pile bağladık. Her iki anahtarı da açtığımızda direnci yüksek bakır tel ısınıyor, üzerindeki beherin içindeki karışım da buharlaşıp, pervaneler yardımıyla bu har dışarı atılıyor. Havaya yayılan buhar dasoluduğumuz havayı zararlı mikro organizmalardan arındırıp , kötü kokuları engelleyip ,havayı nemlendiriyor.

Olmak üzere üç çeşit doğal el dezenfektanı oluşturuldu. Farklı kokularla insanların tercihine sunuldu.

Proje Bütçesi : 30 TL.

Proje Çalışmasının Takvimi:

14-21 Kasım: proje konusunun tespiti.

21-28 Kasım : literatür taraması yapıldı.

28 Kasım-5 Aralık : elde edilen bilgiler analiz edilip sentezlendi.

5-19Aralık : proje oluşturuldu.

19 Aralık- 2 Ocak: projenin denenip, test edilmesi.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: Elde edilen hava temizleyicisi bir çok insan ve öğretmenlerimiz tarafından denendi ve çok memdun kaldıklarını söylediler. Soludukları havanın daha temiz ve hoş kokulu olduğunu dile getirdiler.

Kaynaklar:internetten bilgi taraması yapıldı.

www.bitkilerianlamak.com www.dogadansaglik.org

www.mucizeiksirler.com www.sagliksifa.com

Yukarıdaki adreslerden yararlanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin