Akçansa Betonik Fikirler Proje Yarışması

Çimento sektörünün lideri Akçansa tarafından, üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya koymalarını ve eğitimini aldıkları alana değer katmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın ikincisi için başvurular 25 Şubat 2011 tarihinde başlıyor.

Müşteriye özel çözümleri, yarattığı yeni pazarlar ve alternatif hammadde-yakıt üretimi konusundaki çalışmalarıyla sürdürülebilir büyümeye odaklanan Akçansa, bu kez gençlere ekolojik çözümler üretmeleri için çağrıda bulunarak sektörü “yeni nesil” yaratıcı fikirlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Bu yılki yarışmanın konusu, inşaat sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, enerji tüketimini azaltan binaların giderek ön plana çıkmasından hareketle, ‘Çevre dostu yapılarda çimento ve betonun alternatif kullanım alanları’ olarak belirlendi.

Öğrencileri, betonun alternatif kullanım alanları için uygulanabilir projeler oluşturmaya yönelten Betonik Fikirler Proje Yarışması için son katılım tarihi 25 Mart, proje son teslim tarihi ise 22 Nisan 2011 olarak belirlendi.
İnşaat Mühendisliği, Mimarlık bölümü ve üniversitelerin ilgili bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya öğrenciler en az 2, en çok 4 kişilik gruplar halinde katılabilecekler.

Yarışma sonucunda birinci olan gruba 4.000 TL, 2. gruba 2.000 TL ve 3. gruba ise 1.000 TL’lik Teknosa hediye çeki verilecek. Birinci olan ekip, Akçansa’da staj yapma hakkı da elde edecek. Ayrıca Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması’na katılan her bir yarışmacı için TEMA’ya bir fidan bağışlayarak, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere gençleri de ortak edecek.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, 12 Mayıs’ta Sabancı Center’da düzenlenecek bir ödül töreniyle verilecek.