AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRMADA WEB2.0 ARAÇLARININ KULLANIMI *BİYOLOJİ VE WEB2.0 ARAÇLARI*

Akşehir Lisesi-Seyyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi, Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kayseri Melikgazi Muzaffer Bezircilioğlu Anadolu Lisesi, Gaziantep Nizip Fen Lisesi ve Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri ile ortaklaşa çalıştığımız projeyi okulumuz adına Biyoloji öğretmenimiz Elif İNCE kurucu üye olarak yürütmektedir.

Projemizin amacı, teknoloji okuryazarlığı ihtiyacının artması ve bu süreçte eğitim içerisinde web2.0 araçlarının öneminin daha fazla ortaya çıkması sebebiyle bir üst öğrenim programına hazırlanan öğrencilerimizin akademik başarılarının arttırılmasına yöneliktir.

Uzaktan eğitim sürecinde, bireyin ve toplumun değişen ihtiyaçları, öğrenme-öğretme yaklaşımlarındaki yenilik ve gelişmeler, bireylerden beklenen rolleri de doğrudan değiştirmiştir. Bu değişim; bilgiyi üreten, hayatta işlevsel olarak kullanabilen, problem çözebilen, eleştirel düşünen, girişimci, kararlı, anadilde ve yabancı dilde iletişim becerilerine sahip, topluma ve kültüre katkı sağlayan, matematiksel ve dijital yetkinliği olan nitelikte bireyler istemektedir. Bu nitelik dokusuna sahip bireylerin yetişmesine hizmet edecek öğretim programları salt bilgi aktaran bir yapıdan ziyade bireysel farklılıkları dikkate alan, değer ve beceri kazandırma hedefli, sade ve anlaşılır bir yapıda hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir taraftan farklı konu ve sınıf düzeylerinde sarmal bir yaklaşımla tekrar eden kazanımlara ve açıklamalara, diğer taraftan bütünsel ve bir kerede kazandırılması hedeflenen öğrenme çıktılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Projemiz sayesinde öğrencilerimize hem müfredatta da yer alan bu yetkinliklerin kazandırılması hem de web2.0 araçlarından bazılarının kullanımının öğretilmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

ten − 7 =