Ahmet Hamdi Tan Pınar Ortaokulu Bilim Şenliği

Ahmet Hamdi Tan Pınar Ortaokulu Bilim Şenliği

BİLİM BAKALIM NEDİR ? TUBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ

Bu projeyle toplumun her yaş grubu bireylerini bilimle buluşturmak, bilimin eğlenceli yönlerini göstererek bilim sevgisi aşılamak ve bilimi gündelik hayatın içine alarak bilimsel düşünme yetisi kazandırmayı amaçlıyoruz.Bilimle uğraşmak bireylere çok yönlü düşünme becerisi kazandırır.Bilim okur-yazarlığı insanın yaşadığı çevreye, doğaya ve gündelik problemlere daha akılcı ve mantıklı yaklaşmasını sağlar.Biz de gençlerimizin; bilimsel düşünen, milli ve ahlaki değerlerine sahip çıkan, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ilgi duyan, özgüvenli, duyarlı ve bilinçli bireyler haline gelmelerinde bir yol açmak için “Bilim Bakalım Nedir?” dedik.
•Projemiz de bilimin her alanından kesitler sunarak, halkımızı ve öğrencilerimizi bilimle buluşturmayı hedefliyoruz. Özellikle engelli ve dezavantajlı bölge okulları öğrencilerine projemizin her alanında etkin yer vererek katılımlarını sağlayacağız
•Okulumuzun tüm paydaşlarının tam desteğiyle yola çıktık. Kurum olarak belirtilen proje amaçları doğrultusunda çalışmalara başladık.

Projemizin Amaçı

•Toplumumuzda fen ve matematiğe olan zor, yapamıyorum ve sıkıcı algısını fen ve matematiği seviyorum duygusuyla değiştirmeyi ve böylece toplumumuzun bilim ve teknolojiye olumlu tutum geliştirmelerini ve başarı oranının artmasını sağlamayı amaçlıyoruz.
• Projemiz “BİLİM BAKALIM NEDİR?” derken katılımcıların aktif olarak etkinliklere katılmalarını,deney ve gözlem yapmalarına imkan vererek tüm etkinliklerden yararlanmalarını hedeflemektedir.Dolayısıyla bilimle toplumun her kesiminden bireye bilim yapma zevkini yaşatma,bilim kültürünü yayma,bilimsel kariyere olumlu bakma açısından etkili olması beklenmektedir.Etkinliklerimiz çeşitli faaliyet alanlarını içermektedir.Bu da değişik öğrenme alanlarına hitap etmektedir.Ayrıca işitme engelli katılımcılarımızın tüm etkinliklere katılımını sağlamak için işaret dili eğitmenleriyle de işbirliği yapılacaktır. Özellikle işitme ve görme engelli vatandaşlarımız için atölyeler hazırlanmıştır. Bu çalışmalar toplumumuzun hem tüm bireylerine hitap etmek hem de engelli katılımcılarımızı da bu tür faaliyetlere entegre etmek açısından önemlidir.

Referans Alınan-İncelenen Kaynaklar

•Bu projeyi hazırlarken öncelikle Ankara Üniversitesinin gerçekleştirdiği “Bilimin Kalbi Ankara’da Atıyor “ Bilim Şenliği ve Mamak Bilim Merkezi’nin gerçekleştirdiği bilim şenliği uygulamalarından yararlandık. Bulunduğumuz bu şenliklerde etkinliklere hem kendimiz hem de öğrencilerimizle aktif olarak katıldık. Daha sonra biz de böyle bir proje hazırlayabiliriz fikri doğdu. Özellikle bu iki şenlik ve İnternetten ulaştığımız Balıkesir Astronomi Şenliği, Şanlıurfa Bilim Şenliklerinde nasıl hazırlandıkları, kimlere ulaştıkları konusunda yararlandık.Konya Bilim Merkezine gittik.Orada yapılan çalışmaları gördük ve tema konusunda fikir aldık.Balıkesir astronomi Bilim Şenliği Proje Yürütücüsü Cemile ÇAKIR Öğretmenimizle görüştük.Kendisinden nasıl hazırlandıklarını öğrendik.Gaziantep Bilim Şenliğine katılanlardan Ali Kuşçu Gözlemevi personelinden destek ve bilgi aldık.

Etkinliklerimiz

Akvaryum Programlıyorum
Astronot
Basit Tayf Çeker
Bilimin Sultanları
Burcu Mandala
Deniz Canlıları Neşe
Dna İzolasyonu
Doğadan Gelen Teknoloji
Egzotik Olan
Eğisel Oyunlarla İngilizce
El Planet Oryumu
Evreni Boyuyorum
Galileoskop Yapımı
Gece Gözlemi
Gezegen Hareketleri
Gök Atlası
Gölge Oyunu
Güneş Fırını
Güneş Gözlemi
Güneş Patlaması
Güneş Saati
Güneş Sistemi
Hayallerimle Yaşıyorum
Hızlı Okuma
İç ve Dış Mekan Algısı
Ihlamur Baskı Sanatı
İşaret
Köpüren Büyü
Kuru Buz
Kuyruklu Yıldız Yapalım
Maket Uydu Yapımı
Mars Gezegeni
Minik Kalplere
Müze
Müzik ve Fen Ahmet Ali
Nesli Tükenen Hayvanlar
Organik Ekmek Yapımı
Periskop Yapımı
Robot Yürüyüşü
Sanal Yaknızlık
Sergi
Su Roketi
Sütteki Ebruli Desenler
Tam İsabet İngilizce
Uygulamalı Koordinat Düzlemi
Uzaydaki Komşularımız
Üç Boyutlu Takımyıldızlar
Yaratıcı Drama Dilek
Yer Çekimine Meydan Okuyan Su

İLETİŞİM
Ergazi Mahallesi 1823. Sokak No1 Batıkent / Yenimahalle / Ankara
0312 255 14 05
bilgi@bilimbakalimnedir.com

http://bilimbakalimnedir.com