AĞACIN DİLİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
DAHA YAŞANILASI BİR DÜNYA İÇİN ORMANIN ÇEVREYE FAYDALARI AĞAÇ-EROZYON İLİŞKİSİ İLE AĞAÇ-İNSAN İLİŞKİSİNİN DAHA İYİ KAVRANMASINI SAĞLAMA

PROJE HEDEFİ:
AĞAÇ-EROZYON İLİŞKİSİNİ KAVRAMA AĞAÇ-İNSAN İLİŞKİSİ KAVRAMA

PROJE ÖZETİ:
Bu projenin amacı öğrencilere bitkilerin görevlerini konuya görsellik katıp en iyi şekilde kavratmaktır. Çünkü bitki demek, çevre demektir. Çevre demek hayat demektir. Hayat demek insan demektir. Aynı zamanda iyi bir çevre, diğer bütün canlılar için hayat demektir. Projemizin asıl amacı ağacın diliyle iyi bir çevre yaratmaktır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
15 kasım 2007 tarihinde öğrencilerim ağacın dili adlı bir çalışma için fikirlerini anlattılar. Bu anlatımları bana çok mantıklı geldi. Hem de bu çalışmayla bitkilerin faydaları daha bir görsellikle öğrencilere sunulmuş olacaktı. Öğrencilerime tamam çalışmalara başlayın dedim. Projemiz tahta,fon karton ve resim kağıdından oluşuyor. Ağacımızın gövdesi, dalı, yaprakları ve kökleri bulunmaktadır. Gövde,dal ve köklerin içinde rulo halinde bunları görevleri ve faydaları bulunmaktadır. Gövde tahtadan,dal ve kökler fon kartondan oluşmaktadır. Gövdenin üst ve alt yan tarafında delikler ve bu deliklerle bağlantılı rulo halinde fon karton vardır. Gövdenin estetik görünümü için ayakkabı boyasından faydalanıldı. Gövdenin içine üstüne ise konuşuyormuş görüntüsü vermek için gözler ve ağız yapıldı. Dallar fon kartondan yapılmıştır. Üzerinde yapraklar konulmuştur. Fon karton kahverengi, yapraklar yeşil elişi kağıdından yapılmıştır. Rulo halindeki dalın içinde dalın ve yaprakların görevleri saklıdır. Gövde tahtadan yapılmıştır. Tahta gövdenin içinde gövdenin görevleri saklıdır. Kökler fon karton ve üzerinde yine fon kartondan ince kökler bulunmaktadır. Fon kartondan oluşan kökün içinden de kökün görevleri mevcuttur. Bu proje bitkiler ile ilgili konular anlatılırken konuya görsellik katacağından konu daha iyi anlaşılacaktır. Bu proje ile fotosentezin önemini, yaşanılabilir bir çevrenin önemini ve erozyonun zararlarını en iyi şekilde kavratmaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin