Advanced Placement Dersleri ve Sınavı

Advanced Placement (AP) programı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir programdır. ABD’nin dışında 60’tan fazla ülkede AP Programı uygulanmakta ve tanınmaktadır.

Bu program için hazırlanan dersler, öğrencilerin henüz lisedeyken üniversite başlangıç seviyesi derslerini almalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Lise öğrencileri üniversite düzeyinde dersler alarak lisans hayatına bir adım önde başlar. College Board’ un belirttiği üzere lisede AP sınavlarından başarılı olan öğrenciler üniversitede bu dersleri almayan öğrencilerden daha başarılı olmaktadır.

AP ne işe yarar?

Advance Placement programı, özellikle yurt dışındaki üniversitelere başvuru yapmayı amaçlayan öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. ( Örn: ABD’deki üniversitelerin %90ı AP sınavlarını tanır. Örn: Harvard, Yale, Princeton)

Bu programı başarıyla tamamlayan ve sınavlardan yüksek puan alan öğrenciler, lisans eğitimine hazır olduklarını kanıtlayarak standart başvuru yapan adayların önüne geçme imkânı elde eder.

Yüksek AP sınav notlarına sahip olanlar lisans eğitimlerinde bir takım derslerden muaf olma şansı elde ederler.

Üniversitelerin zorunlu tuttuğu giriş derslerini lisans eğitimine başlamadan tamamlayarak bölüm derslerine daha erken başlayabilirler. Koşullar üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermekte ve her yıl güncellenmektedir.

Öğrenciler elde ettiği skorlar ile üniversitenin akademik konseyine başvurarak da eşleşen müfredat içerikleri ile muafiyet alma hakkı kazanabilirler.

AP sınavından iyi bir sonuç elde eden öğrencilerin Avrupa ve ABD’deki üniversitelerden burs alma olasılığı da artmaktadır.

Her üniversite AP ile ilgili koşullarını yenileme hakkını gizli tutar. Başvurulacak üniversite belirlenmiş ise AP skorunun direk üniversiteye gönderilmesi de mümkündür.

Bazı dersleri daha üniversiteye başlamadan tamamlayan adaylar, double major (çift anadal) çalışmalarına daha fazla vakit ayırabilirler.

Lise süresince AP derslerine katılıp, sınavlara giren öğrenciler, üniversitelerin kabul kurulları tarafından üniversite okumaya hazır öğrenci olarak kabul edilir ve bu öğrencilerin seçilme olasılıklarını arttırır.

Ülkemizde Koç, Sabancı ve Özyeğin üniversiteleri gibi kurumlar Advanced Placement dereceleri yüksek öğrencilere burs sağlamaktadırlar. Her birinin koşulları farklılık göstermektedir.

Daha iyi çalışma alışkanlıklarının geliştirilmesi, yazı yazma becerilerini iyileştirme, problem çözme yeteneklerini edinme gibi, ileride üniversite yıllarında başarılı olabilmek için hayati bazı becerilerin geliştirilmesine de yardımcı olur.

AP DERSLERİ

2019-2020 Gelişim Koleji’nde Verilen AP dersleri

AP English Literature and Composition

AP Human Geography

AP Macroeconomics

AP Microeconomics

AP Psychology

AP Calculus AB

AP Biology

AP Chemistry

AP Physics

AP derslerine katılım koşulları nelerdir?

AP derslerine katılmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gereklidir.

Gelişim Koleji Öğrencileri İçin;

AP derslerine katılmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gereklidir.

1. İngilizce A veya B kurunda olup İngilizce not ortalamasının 85 ve üzeri olması ya da IELTS sınavından 6.5 almış olması.

2. Seçtiği AP dersinin ortalamasının 85 ve üzeri olması. (Örn: Calculus A almak isteyen öğrencinin 10. sınıf Matematik ve İngilizce not ortalamasının 85 üzerinde olması gerekmektedir.)

AP dersi alan öğrencilerin sınava girmeleri zorunludur.

Diğer Lise Öğrencileri İçin;

İngilizce seviyelerinin B2 ve üzeri olması gerekmektedir.

AP SINAVLARI

Her yıl tüm dünyada aynı anda Mayıs ayında yapılır.

2019-2020 öğretim yılı itibariyle erken sınav kayıtları KASIM ayında tamamlanmaktadır. Kasım ayı sonrasında yapılacak sınav kayıtları ücretleri artmaktadır.

Okulumuz AP sınav merkezidir, Türkiye’den tüm AP öğrencileri AP sınavlarına Gelişim Koleji kampüsünde girebilirler.

Sınavlar ücretlidir.

Bu sınavlar 1 ile 5 arasında puanlanır. 3 ve üzeri notlar geçer olarak kabul edilir.

Not dağılımı:

5= Üstün düzeyde yeterli

4= İyi derecede yeterli

3= Yeterli

2= Yetersiz

1= Başarısız

AP SINIFLARI

AP sınıflarının açılması için koşulları yerine getirebilen beş öğrencinin kayıt yaptırmış olması gereklidir.

AP DERSLERİ

AP dersleri Pazartesi ve Çarşamba 17:00-18:30 arasında konusunda uzman eğitmenler tarafından kampüsümüzde yapılacaktır.

AP ÜCRETLERİ

Yıllık AP Eğitim ücreti: (Kasım-Mayıs)

350 Dolar

AP Sınav Ücreti:

Gelişim Koleji Öğrencileri için: 150 Dolar

Diğer AP öğrencileri için: 175 Dolar

(*1 Kasım tarihine kadar kayıt yaptırılan sınavlar için geçerlidir.)

AP Koordinatörü

Yeşim KIRLI

yesim.kirli@gelisim.k12.tr

http://www.gelisim.k12.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here