ADRENALIN HORMONUNUN SEYIT ONBAŞI VE CANLILAR ÜZERINDEKI ETKISI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: AMACIM, ADRENALIN HORMONUNUN CANLILARIN HANGI ÖZELLIKLERINI DEĞIŞTIREBILECEĞINI GÖSTERMEK VE 1918 YILINDA SEYIT ONBAŞININ ÇANAKKALE SAVAŞI SIRASINDA 275 KGLIK MERMIYI KALDIRMASINDA ADRENALIN HORMONUNUN SEYIT ONBAŞI ÜZERINDE NASIL BIR ETKI YAPTIĞINI ÇEŞITLI DENEYLER VE INCELEMELERLE KANITLAYIP, ADRENALIN HORMONUNUN FARKLI ALANLARDA KULLANILABILIRLIĞINI ARTTIRMAKTIR.

PROJE HEDEFİ: ADRENALIN HORMONUNUN KULLANILMA ALANININ GENIŞLETMEK VE ASKERI ALANDA BELIRLI DOZAJLARDA SAVUNMA AMAÇLI KULLANILMASI ILK HEDEFLERIMIZ ARASINDADIR. BU SAYEDE HORMON DOZAJLI BIR ŞEKILDE VERILDIĞINDE ORDUMUZUN SILAH IHTIYACINI BÜYÜK ORANDA AZALTACAK, BILHASSA INSAN GÜCÜNÜN KAZANILMASINI SAĞLAYACAKTIR. BIREYLERIN HIZ VE GÜCÜ ARTACAĞINDAN DOLAYI HER ALANDA IŞLER DAHA HIZLI VE VERIMLI YAPILACAKTIR.

PROJE ÖZETİ: PROJEMIZIN ÇIKIŞ NOKTASI, DERSTE SEYIT ONBAŞININ 275 KILOGRAMLIK MERMIYI KALDIRMASI ILE ILGILI OLAN YAZIDAN GELMIŞTIR. BUNUN ÜZERINE ARAŞTIRMA YAPILARAK KONU HAKKINDA BILGI TOPLANMIŞTIR. ADRENALIN HORMONUNUN CANLILAR ÜZERINDE NASIL BIR ETKI OLUŞTURDUĞUNU GÖZLEMLEMEK AMACIYLA IKI FARKLI MEKANIZMA KURULMUŞ VE BU MEKANIZMALARLA IKI FARKLI CANLININ ADRENALIN SEVIYESI YÜKSEK VE NORMAL IKEN HIZ VE GÜÇ SEVIYELERI ÖLÇÜLMÜŞTÜR. SONUÇLAR GRAFIK VE TABLOLARA DÖNÜŞTÜRÜLEREK SUNUMA HAZIRLANMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ADRENALIN HORMONUNUN ETKISINI GÖREBILMEK IÇIN IKI FARKLI TÜR CANLI KULLANDIK. BU CANLILAR 1 ERKEK SAĞLIKLI EV KEDISI VE 1 ADET ERKEK SAĞLIKLI HAMSTERDIR. CANLILAR BESLENDIKTEN SONRA BOŞ BIR ODADA BEKLETILMIŞ VE ADRENALIN HORMONU SEVIYELERI NORMALE INDIRILMIŞTIR.NORMAL ADRENALIN SEVIYESINDE HIZ VE KUVVETLERI ÖLÇÜLMÜŞTÜR. 15 DAKIKA SONRA ODAYA 1 ADET KURMALI OYUNCAK SOKULARAK CANLILARIN ADRENALIN SEVIYELERI YÜKSELTILEREK HIZ VE KUVVETLERI ÖLÇÜLMÜŞTÜR. GEREKLI TABLO VE GRAFIKLER HAZIRLANMIŞTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROJEDE IKI ADET MEKANIZMA KULLANILMIŞTIR. BIRINCI MEKANIZMAYLA CANLILARIN HIZI ÖLÇÜLMÜŞTÜR İKI KENARI KAPALI OLAN 5 METRELIK BIR YOLUN SONUNDA CANLILARIN BESINLERI KONULARAK ADRENALIN SEVIYESI YÜKSEK VE NORMALKEN HIZI ÖLÇÜLMÜŞTÜR. İKINCI MEKANIZMA ISE CANLILARIN GÜCÜNÜ ÖLÇMEYE YÖNELIKTIR. BU MEKANIZMA ISE CANLILARIN VÜCUT AĞIRLIKLARI ILE ORANTILI AĞIRLIKLAR ILE BIR ADET KEMERDEN OLUŞUP, ADRENALIN SEVIYESI YÜKSEK VE NORMALKEN AĞIRLIKLARI NE KADAR OYNATABILDIKLERI ÖLÇÜLMÜŞTÜR.

ULAŞILAN SONUÇLAR: ADRENALIN HORMONU NORMAL SEVIYEDE IKEN ÖLÇÜLEN DEĞERLER ILE ADRENALIN SEVIYESI YÜKSEK IKEN ÖLÇÜLEN DEĞERLER ARASINDA GÖZLE GÖRÜLÜR VE BÜYÜK BIR FARK VARDIR. YANI CANLILARDA ADRENALIN HORMONU HIZA VE KUVVETE ETKI ETMIŞTIR. SEYIT ONBAŞININ SAVAŞTA YAŞADIĞI ADRENALIN PATLAMASI, DAHA SONRA ISTENDIĞINDE KALDIRAMADIĞI 275 KGLIK GÜLLEYI KALDIRMASINI SAĞLAMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: SONUÇLAR TOPLANMIŞ VE DÜZENLENMIŞTIR. GEREKLI BILGISAYAR MAKETLERI VE GRAFIKLERI KULLANILARAK YENIDEN OLUŞTURULMUŞ VE TABLO HALINE GETIRILMIŞTIR. SONUÇLAR ARASINDA KARŞILAŞTIRMALAR YAPILMIŞ VE BU KARŞILAŞTIRMANIN SONUÇLARI, PROJEDEKI TABLO VE GRAFIKLERE EKLENMIŞTIR.

KAYNAKLAR: İLGILI KAYNAK VE LITERATÜR ÇALIŞMASI YAPILIRKEN KONUYLA ILGILI GAZETE HABERLERI , MAKALELER VE ÇEŞITLI BILIM ADAMLARININ FARKLI GÖRÜŞLERI INCELENMIŞ, AYRICA PROJE BANKASINDA DAHA ÖNCE BÖYLE BIR PROJENIN YAPILIP YAPILMADIĞI ARAŞTIRILMIŞTIR. SONUÇLAR BELGE OLARAK PROJE DOSYASINA KONMUŞTUR.

PROJENİN TAKVİMİ: 13 ARALIK 2009 : GEREKLI KAYNAKLARDAN KONU HAKKINDA ARAŞTIRMALARIN YAPILMASI VE SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI. 14 ARALIK 2009: PROJEDE KULLANILACAK YÖNTEM , MEKANIZMA VE ÜRÜNLER ARAŞTIRILIP HAZIRLANMASI 18 ARALIK 2009 : PROJEDE KULLANILACAK ÜRÜNLER TEMIN EDILMESI VE MEKANIZMALAR ÜZERINDE GEREKLI TESTLER YAPILMASI 23 ARALIK 2009: VERILERIN DÜZENLENMESI VE BILGISAYAR ORTAMINA AKTARILARAK TABLO , GRAFIK VE SIMÜLASYONLARA ÇEVRILMESI 25 ARALIK 2009 : PROJENIN TAMAMLANMASI

PROJE BÜTÇESİ: PROJEDE KULLANILAN HAYVANLAR KIRALANMIŞTIR. BUNA GÖRE: 1 ADET ERKEK SAĞLIKLI HAMSTER : 12 TL 1 ADET ERKEK SAĞLIKLI KEDI : 22 TL 1 ADET KRONOMETRE : 4.5 TL 2 ADET 5 METRELIK TAHTA LEVHA : 6 TL 1 ADET KÜÇÜK KEMER : 2 TL TOPLAM: 46.5 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: İSTANBUL BAHÇELIEVLER YAYLA İLKÖĞRETIM OKULU FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENI NERMIN GÜL FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENI EBRU DEMIR İSTANBUL BAHÇELIEVLER HALK KÜTÜPHANESI AKAYLAR PET SHOP HAYVAN SATIŞ MERKEZI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin