“Adana’yı Benden Dinle” Temalı Kısa Film Yarışması

2016 ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI KISA FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ ‘’ Adana’yı Benden Dinle ‘’ Temalı Kısa Film Yarışması

Yarışma, bir çiçeğin kokusundan bir karnaval yaratan Adana’nın, her geçen yıl daha çok kişinin katıldığı Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nı daha büyük kitlelere duyurmayı, şehre ve kültürüne merak ve ilgi uyandırmayı amaçlamaktadır. Adana’nın tarihi, farklı kültürleri, insanları, sanatı, sporu, mutfağı, sokak lezzetleri, müzisyenleri, iklimi, doğası, sinema sevgisi ve sinemaya katkısı, kısaca bu şehre ait ve özgü bütün hikayeler kısa filmlerin konusu olabilir.


Yarışmanın Şartları
:
1. KATILIMCI KRİTERLERİ Yarışma amatör ve profesyonel herkese açıktır. 18 yaşından küçük katılımcılardan Veli/Vasi tarafından imzalı izin belgesi istenecektir.

2. FİLM KRİTERLERİ
Yarışmacılar, 10 dakikayı aşmayan
* Kurmaca
* Canlandırma
* Belgesel türünde diledikleri sayıda kısa filmlerle yarışmaya katılabilirler. Kısa filmler gösterime uygun, mpeg2, mpeg4, formatında, 1080 (HD) çözünürlükte olmalıdır. Eserin veya eserlerin, daha önce herhangi bir ulusal ya da uluslararası yarışmada yarışmış veya ödül almış olması bu yarışmaya katılmasına engel teşkil etmez. Şartnamede belirtilen koşullara uymayan, bozuk kayıt yapılmış filmler, katılımcının uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır.

3. FİLMLERİN YARIŞMAYA ULAŞTIRILMASI
Katılımcıların filmlerini aşağıda belirtilen 2 yöntemden biriyle ulaştırmaları gerekmektedir:
a) Kısa Filmin bir kopyasını info@nisandaadanada.com adresine e-posta yoluyla, ayrıca imzaladıkları katılım şartnamesini, bir adet fotoğraf ve eksiksiz ve okunaklı biçimde doldurup imzaladıkları katılım formunu, 18 yaşından küçük yarışmacılar için veli/vasi onay formu ile birlikte tek zarfla, kapalı halde, 28 Şubat 2016 tarihine kadar aşağıda verilen adrese elden veya gönderici ödemeli posta/kargo yolu ile, veya
b) 3 adet DVD formatında kaydedilmiş ve üzerinde eser sahibinin ve eserin adının yazılı olduğu kopyaları, imzaladıkları katılım şartnamesi, bir adet fotoğraf ve eksiksiz ve okunaklı biçimde doldurup imzaladıkları katılım formunu, 18 yaşından küçük yarışmacılar için veli/vasi onay formu ile birlikte tek zarfla, kapalı halde, 28 Şubat 2016 tarihine kadar aşağıda verilen adrese elden veya gönderici ödemeli posta/kargo yolu ile
Nisan’da Adana’da Turizm Kültür Sanat Derneği, Döşeme Mah. 60075 Sk. No:2 Baysan Apt A-2 Blok, K:2 D:5 Seyhan/ADANA adresine ulaştırmalıdırlar.

4. TELİF VE GÖSTERİM HAKKI
Yarışma için gönderilen kısa film/ kısa filmler (kısaca “eser”) kopyaları iade edilmez, katılımcılara herhangi bir telif ödenmez. Yapım hakları yapımcıya ait olmakla birlikte, ön jüri tarafından seçilen filmlerin gösterim hakkı Nisan’da Adana’da Turizm Kültür Sanat Derneği’ne ait olup 1 yıl süreyle Portakal Çiçeği Karnavalı tanıtımlarında (web sitesinde, televizyonda, sosyal medyada, video paylaşım sitelerinde ve benzer ortamlarda) yer ve sayı sınırlaması olmaksızın kullanılacaktır. Katılımcı/katılımcılar bu kullanımlar sebebiyle ve herhangi bir zamanda herhangi bir ad altında ücret talep etmeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

5. HUKUKİ KOŞULLAR
Yarışmaya gönderilecek eserler içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali iddiası yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir. Yarışma komitesi ve çözüm ortakları bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde, bu yarışmaya destek veren kurumların herhangi bir sorumluluğu bulunmayacaktır. Telif hakkı veya sair fikri mülkiyet haklarının ihlali ya da her türlü kanun ihlalinin tespiti halinde ilgili eser yarışmadan men edilir. Tespit yarışmadan sonra yapılır ise eser sahibi ödüllendirilmiş olsa dahi ödülü geri alınır. Uyuşmazlık durumunda Adana Mahkemeleri yetkilidir.

6. BAŞVURU FORMU
Yarışma başvuru formunda tek kişinin imzası bulunmalıdır ve imza sahibi, eserin yasal sahibi olmalıdır. Yarışmaya ekip halinde katılınmış olunması durumunda dahi, şartname ve başvuru formu ekip içerisinden bir kişi (ekip sözcüsü) tarafından imzalanmalıdır. Başvuru formu ve şartname www.nisandaadanada.com adresindeki web sitesinde bulunmakta olup, tam ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Katılımcı, yarışmaya katılmak için kendisinden istenen bilgileri doğru olarak ibraz etmekle ve başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmakla yükümlüdür.


7. JÜRİ

ÖN JÜRİ:
Hayriye Savaşçıoğlu (Yönetmen) Pelin Karaca (Adana’yı Benden Dinle Proje Yöneticisi)

JÜRİ: (alfabetik sırayla) Arif KESKİNER (Yapımcı) Menderes SAMANCILAR (Oyuncu) Nezih ORHON, Prof. Dr. (ANAÜ İletişim Fak. Sinema ve TV Böl. Öğ. Üyesi) Onur ÜNLÜ (Yönetmen, Jüri Başkanı) Ozan SİHAY (Kısa Film Yönetmeni) Timur SAVCI (Yapımcı) Yetkin DİKİNCİLER (Oyuncu)

8. DİĞER KONULAR
Yarışmanın düzenleyicileri yukarıdaki belirtilen maddelerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Katılımcılar, yarışmaya katılmakla tüm koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar.

http://www.nisandaadanada.com/