ACİL İTFAİYE

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: ORMAN YANGILARINDA İTFAİYE GELENE KADAR YANGININ BÜYÜMESİNE İZİN VERMEMEK YA DA İTFAİYEYE HİÇ GEREK KALMADAN YANGINI SÖNDÜRMÜŞ OLMAK.

PROJE HEDEFİ: 1-ÇIKAN ORMAN YANGINLARINI DAHA KISA SÜREDE SÖNDÜRMÜŞ OLMAK YA DA İTFAİYE ÖNCESİNDE YANGININ BÜYÜMESİNİ ENGELLEMEK.2-ORMAN YANGINLARINA DAHA UCUZ MALİYETLİ ÇÖZÜM BULMAK.3-KARBONDİOKSİT GAZI KULLANDIĞIMIZ İÇİN SU TASARRUFU SAĞLAYARAK KÜRESEL ISINMAYA ÖNLEM KONUSUNA KATKIDA BULUNMAK.

PROJE ÖZETİ: ORMAN YANGINLARINA ÇÖZÜM OLARAK ORMANLARA KULÜBE, BU KULÜBELERİN İÇİNE KARBODİOKSİT GAZI DEPOSU,KOMPRESÖR,KULEBEDEN ORMANA GİDECEK BORU HATLARI,YANGIN SENSÖRÜ VE BU SİSTEMİ YÖNETECEK BİR ELEMAN SAYESİNDE YANGINA İLK DAKİKALARDA MÜDAHALE EDİLEREK ORMANLARIMIZ BİZE VE GELECEK NESİLLERE KALACAK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: BU PROJEYİ HAZIRLARKEN CANLILAR VE YAŞAM ANSİKLOPEDİSİ İLE BİLİM ÇOCUK DERGİSİNDEN YARARLANDIM. WWW.NATİONALGEOGRAPHİC.COM.TR , WWW.BİLTEK.TUBİTAK.GOV.TR ADRESLERİNDEN FAYDALANDIM.PROJE SIRASINDA ÖNCELİKLE ORMAN YANGINLARININ VERDİĞİ HASARI ARAŞTIRDIM.DAHA SONRA ÇÖZÜM İÇİN PROJEMİ HAZIRLADIM.GÜVENLİK KONUSUNDA DİKKATLİ OLMAM GEREKTİĞİ İÇİN KARBONDİOKSİT GAZI YERİNE PUDRA KULLANDIM.MAKETTE DE YANGIN OLUŞTURMAYIŞIMIN SEBEBİ DE GÜVENLİK ÖNLEMİ ALMIŞ OLMAM.SONUÇTA ATEŞİ KARBONDİOKSİTİN SÖNDÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ VE YILLARDIR KULLANIYOR.BENİM PROJEM İSE BUNU DAHA KULLLANILIR HALE GETİRMEK.DENEME YANILMA YÖNTEMİYLE YAPTIM PROJEMİ.MALİYETİ 5 YTL AMA MAKETİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZDE DE ÇOK BİR MALİYETİ OLMAYACAK.SONUÇ OLARAK GAZ (SEMBOLİK OLARAK PUDRA), AĞAÇLARIN BOYUNDAN DAHA YÜKSEKLERE ÇIKABİLİYOR VE BÖYLECE DE YANGIN SÖNÜYOR. PUDRA KULLANDIM ÇÜNKÜ KÜTLESİ GAZIN KÜTLESİ KADAR KÜÇÜK VE YANGIN TÜPLERİNDEKİ GAZ GİBİ BEYAZ. PROJEYİ HAZIRLARKEN HİÇKİMSEDEN DESTEK ALMADIM SADECE ARAŞTIRMA YAPTIM,ÖĞRETMENİM DE YÖNLENDİRDİ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin