AÇIK KAPI PENCERE UYARI SİSTEMİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
EVLERDE ÖZELLİKLE YURT, OKUL VE İŞ YERLERİNDEKİ KAPI VE PENCERELERİN AÇIK UNUTULMASINI ENGELLEMEK. HIRSIZLIĞA KARŞI TEDBİRLER ALMAK. ISI TASARRUFU SAĞLAMAK. HIRSIZLIĞA KARŞI TEDBİRLER ALMAK

PROJE HEDEFİ:
AÇIK KAPI VE PENCERELERİ GÖSTERECEK DEVRE HAZIRLAYABİLME. ELEKTRİK DEVRE ÇEŞİTLERİNİ TANIYABİLME. KAPI VE PENCERELERDE ANAHTARLAMA YAPTIRABİLME. DEVRE ŞEMASI ÇİZEBİLME.

PROJE ÖZETİ:
KAPANDIĞI ANDA MIKNATISLAR DEVREYİ KAPATARAK LED LAMBALARA AKIM GÖNDERİR. BU AKIM DIŞ KAPININ AÇILDIĞI ANDA LEDLERE ULAŞIR. BÖYLECE YANMAYAN LEDLER BİZE EVDEKİ AÇIK OLAN KAPI VE PENCERELER HAKKINDA BİLGİ VERİR. DIŞKAPININ AÇILMASI İLE LEDLER DEVREYE GİRİP BİZE UYARI VERİYOR. DIŞ KAPIYI KAPADIĞIMIZDA İSE DEVRENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİĞİNDEN DOLAYI LAMBALAR SÖNER.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJE KONUSU İLE İLGİLİ LİTERATÜR TARAMASI: WWW.HAYALLERİM2008.SPACES.LİVE. COM WWW.PROJEOKULU.NET HTTP://WWW.MODİFİYELİARABALAR.NET HTTP://320VOLT.COM/BİLGİ-DEPOSU HTTP://WWW.BİLTEK.TUBİTAK.GOV.TR/TEKNO_TEZGÂH HTTP://WWW.PİMAPEN.US/BAYİ/PİMAPEN/GUVENLİKDONANİMSİSTEMİ/ HTTP://WWW.ELEKTRONİKEKİBİ.COM/ HTTP://WWW.ELEKTROTEKNO.COM/ PROJE ÇALIŞMALARI SIRASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJE İLE İLGİLİ BEYİN FIRTINASI YAPILDI. PENCERE VE KAPILAR İÇİN MAKET ÜZERİNDE ANAHTARLAMANIN NASIL YAPILACAĞI KONUSUNDA ARAŞTIRMA YAPILDI. DEVRE ŞEMASI DENEY BOARD ÜZERİNDE UYGULANARAK DENENDİ. DEVRE MAKET ÜZERİNE KURULARAK KONTROLLÜ DENEYLER YAPILDI BU PROJEDE İNSANLARIN EVDEN ÇIKTIKTAN SONRA UNUTTUKLARI PENCERE VE KAPILARIN DIŞKPININ YANINDAKİ LED LAMBALAR İLE GÖREBİLECEĞİZ. BÖYLELİKLE EVLERİMİZDE HIRSIZLIK AZALCAK ISIYI KORUYABİLECEĞİZ VE DAHA BİRÇOK FAYDASI OLACAK. KULLANILAN SİSTEM EVDEN ÇIKTIĞIMIZDA PENCERELERİN KAPALIMI AÇIKMI OLDUNU BELİRTEN LED LAMBALAR PENCERE AÇIK OLDUĞUNDA LED LAMBA YANMIYOR KAPALI OLDUĞUNDA LED LAMBA YANIYOR. LEDLERİN SÜREKLİ YANMAMASI İÇİN DEVREYİ EN SON DIŞKAPIYA BAĞLADIK. DIŞKAPININ AÇILMASI İLE LEDLER DEVREYE GİRİP BİZE UYARI VERİYOR. DIŞ KAPIYI KAPADIĞIMIZDA İSE DEVRENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİĞİNDEN DOLAYI LAMBALAR SÖNER. PROJE TAKVİMİ: ARAŞTIRMANIN YAPILMASI: EKİM 3 HAFTA KULLANILACAK MATERYAL TEMİNİ: KASIM 1 HAFTA PROJENİN HAZIRLANMASI: KASIM 2 HAFTA KONTROLLÜ DENEYLERİN YAPIMI: KASIM 3 HAFTA PROJE SUNUMUNUN HAZIRLANMASI: OCAK 2 HAFTA PROJEDE UYGULANAN YÖNTEM: KESME YAPIŞTIRMA LEHİMLEME UYGULAMA PROJE BÜTÇESİ: KONTRAPLAK: 1,5 YTL İLETKEN: 2 YTL MIKNATIS: 3 YTL ANAHTARLAR: 3,5 YTL BOYA 1,5 YTL TOPLAM: 11,5 YTL ULAŞILAN SONUÇ: ELEKTRİK DEVRE ÇEŞİTLERİ PROJE YAPIMI SIRASINDA UYGULAMALI OLARAK ÖĞRENİLDİ. KAPI VE PENCERELERDE ANAHTARLAMA YAPILARAK AÇIK OLANLARDA DIŞ KAPI AÇILDIĞI ANDA UYARI ALINDI.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin