ABD Ankara Büyükelçiliği, Kültürel Mirası Koruma Projeleri Teklif Çağrısı

ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu’na bağlı olan Kültür Mirası Merkezi, ‘ABD Büyükelçileri Kültürel Mirası Koruma Fonu’ (AFCP) Yarışması kapsamında, 2016 yılı için proje teklif çağrısı yapmaktan memnuniyet duyar.

AFCP, ülkelerin kültürel miraslarını koruma çabalarını desteklemek ve ABD’nin diğer kültürlere olan saygısını yansıtmak üzere oluşturulmuş bir hibe programıdır. Bu program, dünya kültür mirasının korunmasına önemli bir katkı olarak değerlendirilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, AFCP Programı aracılığıyla, bütçe aralığı 10.000 ile 200.000 ABD doları tutarında olan ve aşağıda belirtilen üç farklı alanda kültürel mirası koruma projelerini desteklemektedir:

Kültürel alanlar – Tarihi binalar ve arkeolojik alanlar, sadece bununla da sınırlı kalmayıp, diğer kültürel alanlar;

Kültürel objeler ve koleksiyonlar – Arkeolojik ve etnografik objeler, resim, heykel ve el yazmaları ile müzelerin koruma alanındaki genel ihtiyaçlarını kapsayan, fakat bunlarla da sınırlı kalmayıp; müze, arkeolojik alan ve benzeri kurumlarda bulunan kültürel objeler ve koleksiyonlar;

Geleneksel Kültürel İfade Biçimleri – Geleneksel müzik, yerel diller ve el sanatları gibi geleneksel kültürel ifade biçimleri.

Son başvuru tarihi 18 Aralık 2015 Cuma günü, Türkiye saatiyle 17:30’dur.

Proje teklifleri İngilizce ve e-posta yoluyla, “Konu” alanına “The Ambassadors Fund for Cultural Preservation 2016” yazılarak applications.usembassyankara@gmail.com adresine gönderilmelidir. Proje teklifinin ana metni ‘Word’ formatında olmalıdır. Ek belgeler, ‘jpeg’ veya ‘pdf’ formatında olabilir.