A.İ.B.Ü. ÖĞRENCİLERİ MUTFAKTA YARIŞIYOR

‘A.İ.B.Ü. ÖĞRENCİLERİ MUTFAKTA YARIŞIYOR’
Başvuru Tarihleri : 15.11.2012 – 22.11.2012
Yarışma Tarihi : 01 Aralık 2012, Cumartesi
Yarışma Saati: 12:30 (Süre 90 dak.)
Yer: A.İ.B.Ü. Mengen Meslek Yüksekokulu ve Gastronomi Bölümü yeni yerleşkesi. Mengen –BOLU

Yarışma Katılım Koşulları :

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, üçer kişilik ekiplerini oluşturarak ve bir takım kaptanı belirleyerek, 15.11.2012 – 22.11.2012 tarihleri arasında, www.memyo.ibu.edu.tr adresinde ve üniversitemiz web sayfasında yer alan online başvuru formunu doldurarak yarışmaya başvuru yapabilmektedir.

Yarışmanın konsepti Türk Mutfağı’dır. Yarışmada üçer kişiden oluşan toplam 10 ekip yarışacak, her ekip Türk Mutfağı’na özgü bir çorba, bir ana yemek ve bir tatlıdan oluşan menü hazırlayacaktır. Kullanılacak araç ve gereçler üniversitemiz tarafından temin edilecektir. Sınırlı kontenjan nedeniyle 15 ekip (başvurular arasından başvuru sırasına göre 10 asil 5 yedek ekip seçilecek ve ilanda duyurulacaktır) başvurusu tamamlandığında sistem online başvuruya kapatılacaktır. Erken müracaat katılımcıların menfaatine olacaktır.

Yarışmaya katılacak öğrencilerin A.İ.B.Ü. öğrencisi olması (önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) gerekmektedir. Üniversitemiz fakülte ve yüksekokullarında yemekle ilgili öğrenim gören öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecektir (Gıda, gastronomi, aşçılık vb). Ancak yeteri kadar başvuru olmadığı takdirde bu bölüm öğrencilerinin başvuruları için 23.11.2012 tarihinde yeni bir yarışma ilanı açılacaktır.

Başvuru sonuçları 23.11.2012 tarihinde www.memyo.ibu.edu.tr adresinden ilan edilecek, başvuruları olumlu sonuçlanan öğrenciler 01.12.2012, Cumartesi günü saat 12:30’da Mengen’de düzenlenecek ‘A.İ.B.Ü. Öğrencileri Mutfakta Yarışıyor’ etkinliğine yarışmacı olarak katılacak, bütün yarışmacılara katılım belgesi, dereceye giren öğrencilere madalya ve sürpriz hediyeler verilecektir. (Yarışmamızın ödül sponsoru Arçelik A.Ş. dir.)

Yarışma Kuralları:

Yarışmacı olarak katılan ekipler, 90 dakika içinde Türk Mutfağı’na özgü bir çorba, bir ana yemek ve bir tatlıdan oluşan menü hazırlayacaktır. Her bir yemekten biri basın biri de jüri tadımı için ikişer porsiyon hazırlanacaktır. Yarışma süresi içinde jüri tadımına sunulamayan yemekler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Tabaklar her ekibe standart olarak üniversitemiz tarafından verilecektir. Tabak ebat ve şekilleri siteden duyurulacaktır. Asil olarak belirlenen ekiplerin kaptanları ile tarafımızdan irtibat sağlanacak ve gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Yarışma mutfaklarında öğrencilerin kullanması için çeşitli ebatlarda tencere, tavalar, kesme tahtaları, bıçaklar bulunacaktır. Her mutfakta gazlı bir ocak, elektrikli fırın ve çalışma tezgahı vardır. Her ekip yarışma sonunda mutfaktan ayrılmadan önce mutfağı temiz bırakmalıdır aksi takdirde yarışmadan diskalifiye edilecektir. Çalışma önlük ve kepleri, çalışma eldiveni üniversitemiz tarafından her yarışmacıya verilecektir.

Yarışma jürisi A.İ.B.Ü. Mengen Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan öğretim elemanları ve aşçıbaşı olarak görev yapan kişilerden seçilecektir. Yarışma değerlendirmesi, hijyen, beslenme ve menü ilkelerine uygunluk, özgünlük, lezzet, porsiyon ölçüsü ve sunumda görsellik, zorluk düzeyi, ekip çalışması gibi kriterlerden oluşmaktadır.

Öneriler:
•Hijyen kurallarına uygun olarak çalışmak,
•Ana yemeği garnitür ve soslarla desteklemek,
•Kullanılacak her tür malzeme ve sosu jüri önünde, yarışma alanında hazırlamak,
•Özgün, lezzetli yemekler seçmek,
•Menüde renk ve şekil uyumu sağlamak,
•Tabakta dekor kullanmak,
•Sunumda görselliği sağlamak,
•Farklı pişirme yöntemleri kullanmak,
•Farklı malzeme kullanmak,
•Yaratıcılık,
•Atık miktarına dikkat etmek sizlere yarışmada avantaj sağlar.
•Taze ürünler kullanımı yemeğin tadını iyileştirir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin