A CULTURAL JOURNEY- KÜLTÜREL BİR YOLCULUK projemizin etkinlikleri devam ediyor

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi coğrafya öğretmeni Belgin Feyza Kurçenli danışmanlığında yürütülen Türkiye,Fransa , Hırvatıstan , İspanya , italya , Polonya , Portekız , Romanya , Sırbıstan ve Yunanıstan dan 16 ayrı okulun öğrencilerinin ortak çalışması ile gerçekleşmiştir.
Projemiz öğrencilere farklı kültürler arasındaki farklılıkları öğrenmeleri ve kabul etmeleri için büyük bir fırsat sunmaktadır. Proje sayesinde hem kendi değerlerinin ,hem de ortak ülkelere ait olan değerlerin farkına varmaları sağlanmıştır. Projenin temel amacı, çağımızın kültürel kimliğiyle bütünleşmiş, farklı kültürlere saygı ve hoşgörü ile yaklaşan, kültürel zenginlik ve çeşitliliği sahiplenen ve tanıyan, kültürü yaratma alanı olarak gören bireyler yetiştirmektir.
Çalışmalarımız ortak okullar arasında, pandemi ve çok uluslu bir proje olması nedeniyle online platformlarda gerçekleşmiştir. Proje ile 21.yy becerilerinden olan web 2 araçlarını kullanarakyaygınlaştırıldı.
Proje Afişleri hazırlandı.Yapılan oylama sonucunda okulumuzun afişi 16 okul arasında 1. Seçildi.

Ulusal kültürel unsurlarla kelime bulutları ve infografikler oluşturuldu.Öğrenciler birbirleri için yeni yıl kartları hazırladı.
Öğrenciler Ülkelerindeki UNESCO miras alanları veya diğer ünlü yerler hakkında videolar hazırladılar.
Özel gelenekler konulu sunumlar ile ülkeler kendilerini geleneklerini tanıttı.Web 2 araçları ile oyun hazırladılar.Proje ortklarımızdan Polonya projemiz ile ülkesinde ödüle layık görüldü.Diğer 15 okulda projeleri ile kendi ülkelerinde yarışmaya başvuracaklardır.
Yerel yemekler, geleneksel müzik, danslar, akroştik şiir, şarkılar, giysiler, sanatlar, masallar – karma ülke ekip çalışmaları ile projemiz sonlandı.
Öğrencilerimiz bu proje ile evlerinden Dünya’ya açılan kapı ile ,sosyalleştiler yeni kültürleri tanıdılar ve kendi kültürerini tanıtarak ,çok verimli ve mutluluk veren bir proje süreci geçirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin