8. Zeka ve Yetenek Kongresi

Zeka ve Yetenek Kongresi
Zeka ve Yetenek Kongresi

Hasret sona eriyor.
8. Zeka ve Yetenek Kongresi ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde!

7 yıldır zekâ ve yeteneği en detaylı haliyle Türkiye’nin en kapsamlı kongresinde konuşuyor, düşünüyor, tartışıyoruz…

Türkiye Zeka Vakfı olarak 2013 yılından beri eğitim alanına yön veren, güncel ve yenilikçi konularda, alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren ve bir araya getiren Zeka ve Yetenek Kongrelerini düzenliyoruz. Pandemi sebebiyle ara verdiğimiz bu kongrelerin sekizincisini yine ODTÜ Eğitim Fakültesi iş birliğiyle, 25-26 Kasım tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz.

Kongrede zekâ ve yetenek kavramı, insanın bütünlüğü içerisinde değerlendirilerek, kavramların hayat başarısındaki rolü, Türkiye’de özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik yapılan çalışmalar, üstün zekâlı ve yetenekli çocuğa sahip olan ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları gibi birçok başlık alanında uzman konuşmacılar tarafından ele alınmaktadır.

Kongrede üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin tespit edilmesi, eğitilmesi, desteklenmesi ve izlenmesine ilişkin sorun ve önlemlerin toplu olarak ele alınmasını amaçlamaktadır. Bugüne kadarki kongrelerde olduğu gibi yine konuya ilişkin dünya ve ülke ölçeğindeki gelişmelerin aktarılması ve çok taraflı tartışma zeminlerinin oluşturulacağı öngörülmektedir.

Sosyal iletişimin zekâ ve yetenekle ilişkisi, beynin yapısı, zekâ testlerinin tartışılması, ailelerin bilinçlenmesi ve tüm aktörlere düşen görevler gibi önemli konular/başlıklar da yine kongrenin meşgul olacağı diğer konulardır.

Kongrede konuşmacılar, ana salonda gerçekleştirecekleri 20’şer dakikalık oturumlarla katılımcılarla buluşurken, farklı hedef kitlelerine yönelik farklı kazanımları amaçlayan kontenjanlı atölye çalışmaları da paralel oturumlarla yapılacaktır.

Türkiye Zeka Vakfı olarak sizleri 25-26 Kasım’da, son dönemdeki çalışma ve uygulamaları görüşmek, düşünmek ve tartışmak için ODTÜ’ye davet ediyoruz.

Kayıtlar kongre.tzv.org.tr