Ana SayfaYarışmalar8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Soyut Heykel Yarışması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Soyut Heykel Yarışması

Aydin Büyüksehir Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadinlar Günü için kadin-erkek esitligini anlatan soyut heykel yarismasi düzenliyor. Kadinlarin özgürlügü, çagdasligi, haklari, üretkenligi gibi konularin islenebilecegi yarismada toplam 230 bin TL ödül verilecek. Aydin Büyüksehir Belediye Baskani Özlem Çerçioglu, kadinlarin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le Türkiye’de neredeyse yüz yil önce elde ettikleri esitlik haklarini günümüzde tam olarak kullanamadiklarinin altini çizerek, özellikle son yillarda artan kadina yönelik siddet ve kadin cinayetlerine dikkati çekti.

Baskan Çerçioglu tüm kadinlardan sahip olduklari haklarina sonuna kadar sarilmalari çagrisi yaparken, bunun çagdas dünyanin bir gerekliligi oldugunu savundu. Kadinlarin degersizlestirilmeye çalisilmasinin son yillarda Türkiye’nin kanayan yaralarindan birisi haline geldigini ifade eden Baskan Çerçioglu, “Her gün yasanan kadina yönelik siddete ve kadinlarimizin katledilmesine karsilik sesimizi daha da yükseltmeliyiz. Biz kadinlar birlik olmali, dik durmali ve haklarimizi sonuna kadar savunmaliyiz. Hayatimiza geri dönülmemek üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafindan kalin harflerle yazilan esitlik ilkesi gerçek hayatta da yer bulmali. Bunun için her platformda mücadelemizi sürdürecegiz” ifadelerini kullandi.

Soyut heykel yarismasi ve seçilecek heykelle bir farkindalik olusturmak istediklerini söyleyen Baskan Çerçioglu, bu farkindaliga ortak olmak isteyen tüm sanatçilari yarismaya davet etti. 1 Mart 2021 Pazartesi gününe kadar basvurulabilecek yarismada seçici kurul 2 Mart Sali günü toplanacak ve birinciye 110 bin TL, ikinciye 70 bin TL üçüncüye de 50 bin TL ödül verilecek.

YARIŞMA TEMASI: KADIN = ERKEK

AMAÇ: Kadın ve Erkek eşitliği, kadının özgürlüğü, çağdaşlığı, hakları, üretkenliği gibi benzer konularını işleyen ve bu anlatımı soyut olarak ifade edebilecek heykel olması.

SON KATILIM TARİHİ:
01.03.2021 mesai bitimine kadar abbkulturmerkezleri@gmail.com adresine katılım şartnamesi ve formu eser görselleriyle birlikte göndermeleri gerekmektedir. Katılım formu Aydın Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden indirilebilir.

KATILIM KOŞULLARI:
1-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Yarışmaya seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınlıkları katılamaz. 18 yaş ve üzeri, alanında sanat eğitimi almış ya da eğitimine devam eden öğrenciler ve bu alanda çalışmaları bulunan herkes katılabilir.
2-Her sanatçı, yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve tüm hakları kendisine ait en fazla üç eser ile katılabilir.
3-Yarışma iki aşamalı yapılacaktır. İlk aşamada 4 farklı açıdan çekilmiş (300dpi-jpg ya da png dosya formatında) eserlerin boyutlandırılmış hali ve teknik bilgileri ile ön eleme için başvuru yapılacak olup, ikinci aşamada ön elemeyi geçen eserler yeniden yerindelik ve son hali ile asıl değerlendirmeye tabi olacaktır. Buna göre dereceye girecek, ödül alacak eserler seçici kurul tarafından seçilecektir.
4- Seçici kurul değerlendirmesi 02.03.2021 tarihinde yapılacaktır. Seçici kurulun değerlendirmesine itiraz hakkı yoktur.
5-Yarışma sonuçları 02.03.2021 tarihinde www.aydin.bel.tr adresinden ilan edilecektir.
6-Değerlendirmede derece alan eserlerin ankraj projesi 02.03.2021 tarihinde idareye teslim edilecek olup, ankraj çalışması tamamlandıktan sonra eserler 05.03.2021 tarihinde idarece belirtilen yere monte edilecektir.
7-Eserin kaidesi ve verilen projeye göre ankraj çalışması idare tarafından yapılacak olup, üzerine yazılacak olan yazı, yazının içeriği, yazı karakteri idarece belirlenerek kaideye işlenecektir.
8-Kaide, eserin teslim anına kadar idare tarafından hazırlanacak olup eser, kaideye eser sahibi ve idare görevlileri ile birlikte idarenin belirleyeceği yönde yerleştirilecektir.

BOYUTLAR VE TEKNİK ÖZELLİKLER:
1-Eser ölçüleri ortalama 200cm (+,- 50cm) ve daha büyük boyutlarda olmalıdır.
2-Eserler, dayanıklı malzemeden (taş, mermer, bronz, demir, polyester vb.) imal edilecektir. Bu malzemeler kompozisyonda beraber de kullanılabilir. Yarışmaya katılacak eserlerin açık alanda, doğada, kırsal alanlarda sergilenebilir dayanıklı malzeme ile üretilmiş olmaları gerekmektedir.

SON HÜKÜMLER:
1-Eserlerin her türlü kullanım hakkı T.C.AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ’ne ait olup ticari amaçla olmamak kaydı ile çeşitli sosyal ya da görsel her türlü medya, yazılı ve sözlü basın veya sair yayın organlarında afiş, ilan vs. yerlerde kullanabilecektir. Katılımcı yarışmaya katılarak bu durumu önceden kabul etmiş sayılacak, ayrıca bir kullanım, yararlanma, telif vs. ücret veya ödeme talep etmeyecektir.
2-Yarışma sonunda ödül kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun bahsi geçen ilgili hükümleri eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır.
3-Eserin hakkında sonradan oluşabilecek hak ihlali talepleriyle ilgili her türlü (telif, hak ihlali vs.) sorumluluğu, eser teslim edilse dahi eser sahibine aittir.
4-Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, eserler ile ilgili her türlü sorumluluğu, iş bu şartnamede belirtilen hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

ÖDÜLLER:
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ : 110.000
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ : 70.000
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ: 50.000

YÜRÜTME KURULU:
*Kurul Başkanı: Tahir OLÇUM (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı)
*Yarışma Koordinatörü: H. Utku GÜNGÖR (Kültür Sanat ve Kongre Merkezleri Şb. Md. V.)
*Yarışma Koordinatörü: Altan ÖZHAN (Kültür Merkezleri Tahsis Sorumlusu)

İLETİŞİM:
0 (256) 444 40 09 (dâhili / 1212) www.aydin.bel.tr

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.