8 ile 13 Yaş Öğrencileri Arası “Filmin Hikayesi” Yarışması

Filmin Hikayesi Yarışması
8 ile 13 Yaş Öğrencileri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Vakfı ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Sanat Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle hayata geçirilen 18. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivalinin “Filmimin Hikayesi” yarışması başvuruları başladı.

“Filmimin Hikayesi” yarışması, çocuklara sinemayı sevdirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyor.

Türkiye genelindeki tüm ilk ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören 8 ile 13 yaş arasındaki öğrencilerin katılımına açık olan yarışma, öğrencilere herhangi bir konu sınırlaması olmadan sadece tek bir hikâye ve en fazla 2 sayfa uzunluğunda çalışmalarla başvuru yapmalarını istiyor.

Yönetmelik
1 – AMAÇ:

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Vakfı’nın destekleri ile çocuklara sinema sanatını sevdirmek amacıyla 18. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivalini düzenlemektedir. 18. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen Filmimin Hikâyesi Yarışması’nın amacı sanatsal alanlarda yeteneği olan çocukları üretime teşvik etmek ve sinema sanatını uygulamada öğretmektir.

2 – KAPSAM:

“Filmimin Hikâyesi” Yarışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Vakfı’nın destekleriyle TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenmektedir.
“Filmimin Hikayesi” Yarışması tüm Türkiye çapında 8 ila 13 yaş aralığındaki tüm ilk ve orta öğretim öğrencilerine açıktır.
Öğrenciler yarışmaya en fazla 2 sayfa uzunluğunda bir hikâyeyle katılabilecekler.
Yarışmaya katılan hikâyeler bir Ön Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve kitaba basılmak üzere 50 hikâye seçilecektir.
Kitaba basılmak üzere seçilen hikâyeler yarışmanın Jürisine gönderilecek ve Jüri tarafından yarışmanın birincisi belirlenecektir.
Bu hikâyeler “Filmimin Hikâyesi” kitabına basılacak, okullara ve öğrencilere dağıtılacaktır.
Birinci seçilen hikâye “Filmimin Hikâyesi” Kısa Film Atölyesinde filme çekilmek üzere seçilecektir. Profesyonel bir sinemacı bu atölyeye katılan çocukla birlikte birinci seçilen hikâyeyi kısa filme dönüştürecektir.
Yarışmanın ödül töreninde kazanan öğrenci sahneye çıkacak ve kendisine ödülü sunulacaktır.
“Filmimin Hikâyesi” Kısa Film Atölyesi kapsamında çekilecek kısa film Ödül Töreninde gösterilecek ve arkasından uluslararası festivallere gönderilecektir.

3 – BAŞVURU KOŞULLARI:

Yarışma, 8-13 yaş arasında çocukların katılımına açıktır. Başvuruda bulunacak çocuğun 1 Ocak 2009 – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında doğmuş olması gerekmektedir.
Yarışmaya katılacak çocuğun devlete ait veya özel bir okula kayıtlı olması gerekmektedir.
Başvurular, cocukfestivali.com adresinde doldurulacak form ile gerçekleştirilecektir.
Seçilen hikâyelerin kitaba basılması için başvuru sahibine tarafımızdan iletilecek muvafakatnamenin doldurulması ve hikayenin bir kopyası ile beraber her iki ebeveyn tarafından ıslak imzalı bir şekilde vakfımıza elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekmektedir.
Her bir öğrenci sadece tek bir hikâye ile yarışmaya katılabilir.
Hikâyeler en fazla iki sayfa olacaktır.
Son başvuru tarihi 4 Nisan 2022’dir. 4 Nisan 2022 günü, saat 18:00’den sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

4 – TELİF HAKLARI:

Kazanan hikâyelerin telif hakları Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’na devredilmiş olacaktır.
“Filmimin Hikâyesi” Kısa Film Atölyesi kapsamında çekilen kısa filmlerin telif hakkı Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’na aittir.

5 – YARIŞMA TAKVİMİ:

Hikâyelerin son teslim tarihi: 4 Nisan 2022
Kazanan hikâyelerin açıklanması: 8 Nisan 2022
Filmimin Hikâyesi Kısa Film Atölyesi Başlangıcı: 11 Nisan 2022
Ödül Töreni: 23 Nisan 2022
TÜRSAK Vakfı, YARIŞMA TAKVİMİ bölümünde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

6 – DESTEK VE ÖDÜLLER:

Birinci seçilen hikâye “Filmimin Hikâyesi” Kısa Film Atölyesi’nde filme çekilecektir. Profesyonel bir sinemacı, bu atölyeye katılan çocukla birlikte birinci seçilen hikâyeyi kısa filme dönüştürecektir.

7 – DEĞİŞİKLİK VE İPTAL:

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı, “Filmimin Hikâyesi” Yarışması ile ilgili iptal ve değişiklik haklarını saklı tutar.

Başvuru Sayfası:
https://www.cocukfestivali.com/basvuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

17 + 17 =