8. ANKAmall 2. El Kısa Film Festivali

Festival Başvuru Tarihleri: 1- 22 Şubat 2014
Festivale başvuru koşulları ​
ANKAmall Uluslararası 2. El Kısa Film Festivali`ne en az bir film festivalinden elenmiş filmler katılabilir.
Festivale deneysel, kurmaca, belgesel ve animasyon türlerinde filmler kabul edilecektir.
Filmlerin süresi en az 30 saniye, en fazla 20 dakika olmalıdır.
Festivale 2007 yılından önce yapılmış filmler kabul edilmeyecektir.
2007 yılı ve sonrası yapılan filmler katılabilir.
Kısa film yönetmenlerinin öncelikle online başvuru formunu eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.
Online başvurusu tamamlanmış olan filmler,
Filmler; DVD Formatında ve mümkünse 2 kopya yollanmalıdır.​Filmler, posta yoluyla aşağıda yer alan adrese ALICI: 2.El Film Festivali, yazarak filmlerini posta yoluyla yollayabilirler-kargo-kurye yoluyla yollayabilirler.

Dönüşüm Muhteşem Olacak!
Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen, Sinema Genel Müdürlüğü ve tarafından desteklenen, Dünya’da kendi alanında ilk ve tek ‘Ön Elemede Elenmiş Filmler Festivali’ 8. ANKAmall 2.El Film Festivali için film kabulleri başlıyor.
1-22 Şubat’14 tarihleri arasında başvuracak Kısa ve Uzun Metraj filmlerin; daha önce herhangi bir film festivalinde ön elemede elenmiş, 2007 sonrası yapımı olması ve 20 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Başvuracak Uzun Metraj filmler içinse, ön elemede elenmesi dışında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.
Festival, Türk Sineması 100. Yaşını Kutlayacak!
Türk Sineması’nın doğum tarihi kabul edilen 1914’ten bu yana, Sinemanın 100 yılı geride kaldı. Festival açılışı, Türk Sinemasının ünlü yönetmenlerinden Halit Refiğ’in başyapıtlarından 1964 yapımı Gurbet Kuşları filminin restore edilmiş haliyle, 6 Mart’14’de, ANKAmall’da gösterimi ile yapılacak. Filmin temizlenmiş ve restore edilmiş formatı, 2014 Yılının “Türk Sinemasının 100.Yılı” olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı- Sinema Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen arşiv çalışmaları içerisinde de yer alacak. Türk Sineması’nın 100. Yaşında, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, Sinema Genel Müdürü Cem Erkul’a, Fanatik Video Kurucusu Nejdet Arkın’a, Gurbet Kuşları Filmi’nin yapımcısı Recep Ekiciler’e ve 5 yıl önce yaşamını yitiren yönetmen Halit Refiğ’in anısına, Eşi Prof. Gülper Refiğ’e festival tarafından ‘100 Yıllık Şilt’ sunulacak.
Dönüşüm Başlıyor…
Festival bu yıl, 8 yıllık film seçkilerinin de yer alacağı bir programla izleyici ile bulaşacak. ‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ sloganıyla yola çıkan festival’de, 8 yıldır gösterilen ‘ön elemede elenmiş’ 2000’e yakın film içerisinden seçkiler de yer alacak. ‘Özel Gösterimler’ ‘Dönüşenler’ ‘Dönüşümü Muhteşem Olanlar’ başlıklarıyla kısa film programı oluşturulacak festival’de, ayrıca ‘1.el filmler’ ve ‘Özel Gösterimler’ de yer alacak.
Van için El Ele: Bir Kitap; Bir Bilet
Ankara Kısa Filmciler Derneği bu yıl da Sosyal Sorumluluk Projesi üstlenecek. ANKAmall AVM, Ankara Kısa Filmciler Derneği ve Ankara’nın en önemli sanat galerinden M1886 iş birliğiyle, festivale konuklarının ve izleyicilerinin festivale katılmadan önce yanlarında 2.el kitap getirmeleri istenecek. Festival gösterim alanında oluşturulacak, ‘Dönüşüm Kutuları’ ile katılımcılar, 2.el kitapları bu kutulara bırakarak festival etkinliklerine ve film gösterimlerine ücretsiz katılabilecek. Festival sonrasında toplanacak ve kategorize edilecek kitaplar, başta Van Merkez ve Van İlçeleri’nde yer alan ilk ve ortaöğretim kurumlarına gönderimini üstlenecek. İhtiyacın belirlenmesi ve tamamlanması ile birlikte, Ankara ve İlçeleri’nde de yer alan okullara da kitap gönderimi devam edecek.
Detaylı Bilgi: www.ikincielfestivali.org İletişim: ikincielfestivali@gmail.com