70. Sait Faik Hikâye Armağanı Başvurularınızı Bekliyor

70.Sait Faik Hikâye Armağanı, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından, Türk edebiyatının usta öykücülerinden Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen bir edebiyat yarışmasıdır. 1955 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışma, Türkiye’nin en prestijli edebiyat ödüllerinden biridir.

70.Sait Faik Hikâye Armağanı’na, 2023 yılında yayımlanmış Türkçe hikâye kitapları ile başvuru yapılabilmektedir. Başvurular Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılmalıdır.

Yarışmanın jürisi, alanında uzman edebiyatçılardan oluşmaktadır. Jüri, yarışmaya katılan kitapları, öykülerin özgünlüğü, dil ve üslup özellikleri, anlatım tekniği, olay örgüsü, karakterler, tema ve işleniş gibi unsurlar göz önünde bulundurarak değerlendirecektir.

Yarışma haberleri için sayfamızı takip ediniz.

70. Sait Faik Hikâye Armağanı Katılım koşulları

  • Yarışmaya katılacak hikâye kitapları 2023 yılında yayımlanmış olmalıdır.
  • Yarışmaya katılacak kitapların daha önce ödül almamış olması gerekmektedir.
  • Daha önce aynı armağanı kazanmış yazarlar yarışmaya katılamazlar.
  • Başvurular iki aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçecektir. Ön değerlendirmeyi geçen 10 kitaplık bir kısa liste 15 Nisan Pazartesi günü duyurulacak, nihai sonuç mayıs ayında açıklanacaktır.
  • Yarışmaya katılacak yazarların, yapıtlarından 10 (on) nüshayı, başvuru dilekçesi ile 70. Sait Faik Hikâye Yarışması Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni’ni imzalayarak, 29 Şubat 2024 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar Darüşşafaka Cemiyeti Kurumsal İletişim Birimi, Darüşşafaka Caddesi, No: 5/9 34457 Maslak, Sarıyer-İstanbul adresine postayla göndermeleri ya da elden teslim etmeleri rica olunur.

Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından sonuçlar, 2024 yılı Mayıs ayı içinde açıklanacaktır.

Seçiciler Kurulu:

Doğan HIZLAN (Jüri Başkanı)
Hilmi YAVUZ
Nursel DURUEL
Prof. Dr. Jale PARLA
Beşir ÖZMEN
Metin CELAL ve
Jale Özata DİRLİKYAPAN

70.Sait Faik Hikâye Armağanı Başvuru dilekçesi için tıklayınız

70.Sait Faik Hikâye Armağanı Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni için tıklayınız.