7. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Başvuruları Açıldı

Bu yıl “Habitat” teması ile tasarımcının yarattığı habitat çerçevesinde, seramik yüzeylerle yeni türden bir etkileşimi ortaya koyması beklenmektedir. Sonsuz bir evrende kendi “habitat”ını tasarlayan tasarımcılar varoluş mücadelemize dair tasarım ve sanatı yeniden yorumlama fırsatı yakalayacaklar. “Habitat sonsuz mudur, ya da sonsuz bir zamanda sonunu bizim çizdiğimiz, sınırlarını bizim belirlediğimiz bir düzlemden mi ibarettir?”

Doğal yaşamın varlık gösterdiği tüm canlı ve nesneleri içinde barındıran “Habitat” teması yaşanabilirliliği içinde vurgulasa da son yıllarda “yaşanabilir ortamın” bozulması ile birlikte, popülasyonun bozulmasına ya da yer değiştirmesine neden oluyor. Bu da tasarımcılara yeni ufuklar ve keşifler sağlıyor. “Habitat” her etkinin bir tepkiye dönüştüğü tüm yaşam formları içinde barındıran bir düzlem olarak karşımıza çıkarken fiziki koşulları ne kadar belirlesek de her bir yaşam formu bu aralıkların esnekliği ve sınırı, bu koşulların etkileşimine bağlı olacağından aslında tanımsızdır.

Yurtbay Seramik, “Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmayı, yaratıcı fikirleri desteklemeyi, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamayı, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Kimler katılabilir?
7. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması bu bağlamda “Habitat” teması ile tasarımcıları, sınırları kendilerinin belirleyeceği bir dünyaya davet ediyor. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisans üstü (yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabiliyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlıyor.

Ödüller
Birincinin 12.000 TL, ikincinin 8.000 TL, üçüncünün 6.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 1.500 TL’lik eşdeğer mansiyon ödülü de verilecek. Yarışmanın birincisine para ödülünün yanısıra UNICERA 2020 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda Yurtbay Seramik Standı’nda tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

Son katılım tarihi 5 Aralık 2019 olan “7. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne ilişkin tüm bilgiler www.dogadansanatasentasarla.com dan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here