7. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe Çocuk Beslenme Kongresi

Sayın Meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi bir çocuğun gelecekteki sağlığı büyük oranda konsepsiyondan sonraki ilk 1000 gün içerisinde, yani gebelik + ilk iki yaşta belirlenmektedir. Bu dönemdeki doğru beslenmenin, doğum şeklinin ve anne sütü almanın, annenin gebelikte yaşadığı stres, anne ve çocuğun kötü muameleye maruz kalmasının ve karşılaştığı toksik maddelerin, antibiyotik kullanımının çok önemli olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. İlk 1000 gündeki bu olumsuzluklar malnutrisyon ya da obeziteye, immünolojik, metabolik değişimlere ve beyin gelişiminin olumsuz etkilenmesine, epigenetik değişikliklere yol açmaktadır. Böylece başta diyabet, kardiyovasküler sistem ve akciğer hastalıkları, osteoporoz olmak üzere her türlü kronik hastalığın, nörolojik ve psikiyatrik bozuklukların, alerjik durumların, önemli oranda artmasına, kognitif fonksiyonların bozulmasına neden olmaktadır. Gereksiz antibiyotik ve kortikosteroid kullanımı da benzer etkilere neden olmaktadır. Bu değişimin üç ayağı beslenme, mikrobiyota ve epigenetik değişikliklerdir. İlk 1000 günde doğru beslenme anne ve bebek ölüm oranlarını da etkileyebilen bir faktördür.

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) bu konulardaki gelişmelerin tartışılacağı, 27-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 7. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe Çocuk Beslenme Kongresi ne sizi davet etmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

İlk 5 kongre Ankara’da, 6. Kongre Antalya’da gerçekleşmiştir. Gelecek kongre ise İstanbul’da düzenlenecektir. Kongre bilimsel seviyesi başından itibaren en üst düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle her geçen yıl yabancı konuşmacıların ve katılımcıların sayısı da önemli oranda artmaktadır. Bu yıl konuşmacılarla bilimsel çıtanın daha da yükseltileceğini size müjdelemek istiyorum. 2019 yılında da serbest bildiri ve poster sunumlarına yer verilecektir. Kongremizin uluslararası bir kongre olması, sunumu yapan (sözlü yada poster) araştırmacıların daha yüksek akademik teşvik puanı almalarını da sağlayacaktır. Kongre öncesi ilginizi çekeceğini düşündüğümüz çeşitli kurslar düzenlenmesi planlanmaktadır.

YİSAV kurulduğu 1995 yılından beri üreme sağlığı alanında çalışan bir sivil toplum örgütüdür. YİSAV ilk 1000 gündeki beslenmenin, fetal programlamanın, mikrobiyota ve epigenetik değişikliklerin önemini vurgulamak, toplumda ve meslektaşlarımız arasında bu bilinci yerleştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla da çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla YİSAV 2013 yılından itibaren, her yıl Mart ayında T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun desteği ile 6 kongre düzenlemiş olup, 2019 yılında 7. Kongre gerçekleştirilecektir. Bu kongrelere tüm illerden gelen Sağlık Bakanlığı mensubu sağlık çalışanları katılmakta olup alınan geri bildirimler çok olumludur. Kongrelere Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Hekimleri ve Üst Uzmanlık Branşları, Aile Hekimleri, Halk Sağlığı Uzmanları, Ebeler, Hemşireler, Eczacılar, Beslenme Uzmanları ve Gıda Mühendisleri katılmaktadır. Kongremize yine benzer alanlardan katılım söz konusu olacağı gibi ayrıca diğer ilgili devlet kurumlarından ve pek çok Sivil Toplum Kuruluşundan da katılımlar olacaktır.

Bu düşünceler ışığında, 27-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 7. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe Çocuk Beslenme Kongresi’nde sizleri aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Ferit SARAÇOĞLU
YİSAV ve Kongre Başkanı

http://www.ilk1000gun2019.org