7. Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması

7. Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması
NECDET DOĞANATA ANISINA

DÜZENLEYEN KURUMLAR

– İzmir Üniversitesi

– İzmir Suluboya Ressamları Derneği

KONU: “İZMİR’İN RENKLERİ”

Yarışma ve sergiye katılmak üzere gönderilen eserlerin “İzmir” ile ilgili olması şarttır.

AMAÇ

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünden hareketle toplumumuzun sanat ve kültür faaliyetlerine katkıda bulunabilmek için bir resim yarışması ve sergi düzenlenmesi planlanmıştır.

Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması, “Dünyayı güzelleştirmenin de en az bilim üretmek ve teknoloji geliştirmek kadar önemli olduğunu” vurgulayan İzmir Üniversitesi kurucusu, eğitim gönüllüsü, değerli insan, merhum “Necdet Doğanata Anısına” düzenlenmektedir.

Bu yarışmada, iki kurumun ortak noktası olan “İZMİR”in bütün güzellikleri ve farklı yönlerini sanatçı gözüyle yansıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve günümüz sanat dünyasında her gün önem ve değeri artan, “suluboya resim tekniği”ne dikkat çekerek, tekniğin ülkemizde hak ettiği yeri bulmasına ve dünya standartlarına çıkmasına katkıda
bulunmak amaçlanmaktadır.

ŞARTNAME

DÜZENLEYEN KURUMLAR
İzmir Üniversitesi
İzmir Suluboya Ressamları Derneği

KONU:
“İZMİR’İN RENKLERİ”
Yarışma ve sergiye katılmak üzere gönderilen eserlerin “İzmir” ile ilgili olması şarttır.

AMAÇ
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünden hareketle toplumumuzun sanat ve kültür faaliyetlerine katkıda bulunabilmek için bir resim yarışması ve sergi düzenlenmesi planlanmıştır.

Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması, “Dünyayı güzelleştirmenin de en az bilim üretmek ve teknoloji geliştirmek kadar önemli olduğunu” vurgulayan İzmir Üniversitesi kurucusu, eğitim gönüllüsü, değerli insan, merhum “Necdet Doğanata Anısına” düzenlenmektedir.

Bu yarışmada, iki kurumun ortak noktası olan “İZMİR”in bütün güzellikleri ve farklı yönlerini sanatçı gözüyle yansıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve günümüz sanat dünyasında her gün önem ve değeri artan, “suluboya resim tekniği”ne dikkat çekerek, tekniğin ülkemizde hak ettiği yeri bulmasına ve dünya standartlarına çıkmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

KATILIM ŞARTLARI
– Yarışmaya İzmir Suluboya Ressamları Derneği Mensupları, İzmir Üniversitesi Mensupları ile öğrencileri ve resim sanatına gönül vermiş 18 yaş üstü herkes katılabilir. İzmir Suluboya Ressamları Derneği ve İzmir Üniversitesi Yönetimi, seçici kurul üyeleri ve seçici kurul üyelerinin birinci derece yakın akrabaları katılamaz.
– Yarışmanın öncelikli amacı, resim sanatına gönül veren sanatçıları desteklemektir.
– Yarışmaya katılacak resimlerde kullanılacak teknikler Suluboya, Likit Suluboya, Lavi, Yağlıboya, Akrilik olarak belirlenmiştir. Dijital teknikle yapılan eserler, reprodüksiyon eserler ve web sayfalarından alınan imajlar kullanılarak yapılan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
– “İzmir’in Renkleri” konusu çerçevesinde verilen eserler değerlendirmeye alınacaktır. Katılımcıların eser teslimleri sırasında, eserlerini anlatan, en fazla yarım A4 sayfası boyutlarında ki bilgi metnini, eserlerinin arkasına, ad ve soyad yazmadan eklemeleri gerekmektedir. İlgili metinler, yarışmayı düzenleyen kurumların kararı ile katalog da yayınlanabilir.
– Eserler sergilenmeye hazır ve sanatçısı tarafından imzalanmış olarak teslim edilmelidir.
– Her sanatçı yarışmaya en fazla 2 eserle katılabilir.
– Teslim edilen eserlerin çerçeveli boyutlarının kısa kenarı 35 cm’den küçük, uzun kenarı da 100 cm’den büyük olmamalıdır. Teslim edilen eserlerin arkasında asma aparatlarının olması gerekmektedir.
– Eser teslimi sırasında, bir CD içerisinde teslim edilen eserlerin katalogda kullanılmak üzere çekilmiş fotoğrafları yer almalıdır. Çekilen fotoğrafların katalog baskısına uygun olabilmesi için, çözünürlüğü en az 300 dpi veya 12 mp olmalıdır.
– Katalog da yer alacak eserleri yarışmayı düzenleyen kurumlar belirler. Sergilenmeye değer görülen eserler arasından seçilecek eserler katalogda yer alacaktır.
– Eserler, 11-12-13 Nisan 2016 tarihlerinde, saat 10.00-17.00 arasında, makbuz karşılığı Eser Toplama Merkezine teslim edilmelidir. Kargo ile gönderilen eserlerde kargoya veriliş günü değil, kargonun teslim tarihi esas alınır.
– Eserlerin teslimi sırasında, “Eser Teslim Makbuzu” eksiksiz doldurularak teslim edilmelidir.
– Sergi bitiminde eser sahipleri eserlerini, teslim ederken aldıkları “Eser Teslim Makbuzu” ile geri alacaklardır.
– Değerlendirilen kategorilerde, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Özel Ödüllere layık görülen eserler, sergi bitiminde eser sahibi tarafından yarışmayı düzenleyen kurumlara bırakılacaktır.
– Yarışmayı düzenleyen kurumlar mücbir sebepler ve yarışmaya katılımın yetersizliğinden dolayı yarışmayı iptal etme, yarışma şartlarında ve takviminde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

ESER TOPLAMA MERKEZİ
İzmir Özel Fatih Koleji – Necdet Doğanata Sanat Galerisi
18 Sokak No:12 Güzelyalı/İzmir
Tel: (0 232) 285 53 00

SEÇİCİ KURUL
Seçici Kurul 20 Nisan 2016 tarihinde toplanarak yarışmaya katılan eserleri değerlendirir, dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserleri seçer.

Seçici Kurul Üyeleri
Ali Rıza Doğanata – İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş – İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü
Prof. Ulufer Teker – İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı
Yrd. Doç. Dr. Cem Güzeloğlu – İzmir Üniversitesi Güzel San. Fakültesi Öğret. Üyesi
İzmir Suluboya Ressamları Derneği’nin belirlediği 3 seçici kurul üyesi
*Yarışmayı düzenleyen kurumların belirlediği 5 kişi, seçici kurula gözlemci olarak katılacaktır.

Eserler iki kategoride değerlendirilecektir.
1- Suluboya, Likit Suluboya, Lavi
2- Yağlıboya, Akrilik

ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü: 2.000 TL, Plaket ve Sertifika
İkincilik Ödülü: 1.500 TL, Plaket ve Sertifika
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL, Plaket ve Sertifika
Necdet Doğanata Özel Ödülü: Plaket ve Sertifika
Jüri Özel Ödülü: Plaket ve Sertifika
İzmir Üniversitesi Özel Ödülü: Plaket ve Sertifika
İzmir Suluboya Ressamları Derneği Özel Ödülü: Plaket ve Sertifika
Sergilenmeye Değer Bulunan Eserlere Sertifika


SERGİLEME

Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler, 25 Nisan – 03 Mayıs 2016 tarihleri arasında, İzmir Özel Fatih Koleji Kampüsü’nde yer alan Necdet Doğanata Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.

ESERLERİN İADESİ
– Sergilenen ve sergilenmeyen eserlerin iadeleri, teslim edildikleri toplama merkezinde sergi bitiminde, 4-5-6 Mayıs 2016 tarihleri arasında, “Eser Teslim Makbuzları” karşılığında yapılacaktır. Bu tarihler dışında herhangi bir gün veya saatte teslim yapılmayacaktır.
– Belirlenen tarihlerde geri alınmayan eserlerin kaybından veya uğrayabileceği hasardan yarışmayı düzenleyen kurumlar sorumlu tutulamayacaktır. Eserlerini 06 Mayıs 2016 tarihinde, saat 17.00’a kadar iade almayan sanatçıların eserleri hakkında düzenleyici kurum veya kuruluşlar hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Bu hususta sanatçılar eseri için düzenleyici kurum veya kuruluşlar üzerinden herhangi bir hak talep edemez.
– Kargo ile gönderilen eserlerde gönderim ücreti düzenleyici kurumlarca karşılanmaz. Kargo ile gelen eserlerin geri alınması veya iadesi kargo ile yapılacaksa kargo masrafı eser sahibine aittir. Kargo ile gelen ve geri gönderilen eserlerin uğrayabileceği her türlü hasardan ve kaybolmadan İzmir Üniversitesi, İzmir Suluboya Ressamları Derneği sorumlu değildir.

* Yarışmaya katılan tüm sanatçılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
İzmir Üniversitesi
Sinem ÇINARLI
Tel: 0 232 246 49 49/137
Gürsel Aksel Bulvarı No:14 Üçkuyular /İZMİR
www.izmir.edu.tr
İzmir Suluboya Ressamları Derneği
Nimet TOPKAÇ
Tel: 0 543 795 12 72
77 Sokak No:55/A Kolej Sokağı Göztepe/ Konak/İZMİR
Suluboya Ressamları Derneği Facebook Sayfası