7 Haziran Seçimleri

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `7 Haziran Seçimlerinde Görev Alacak Sandık Kurulu Görevlilerinin Seçimi ve Görevlendirilmesi Sürecinde Adil Olunmalıdır!` başlıklı açıklama metnidir.

Yüksek Seçim Kurulu ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, 7 Haziran`da yapılacak genel seçimlere yönelik olarak Türkiye çapında Halk Eğitim Merkezleri`nde “Sandık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi” adı altında bir sertifika programı başlamıştır. “Sandık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi” için hazırlanan modül, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü`nün 26.01.2015 günlü onayıyla yürürlüğe konulmuş ve son başvuru tarihi olarak 1 Nisan 2015 belirlenmiştir.
Genel merkezimize gelen bilgiler, EĞİTİM BİR SEN üyelerinin yaygın olarak sertifika programına katılma amacıyla organize bir şekilde Halk Eğitim Merkezlerine başvurduğu, Eğitim Sen üyelerinin bu yöndeki başvurularının ise “kontenjan doldu” denilerek reddedildiği yönündedir. 7 Haziran seçimlerinde özellikle sandık kurulu başkanlarının söz konusu eğitimden geçenler içinden öncelikli olarak seçilmesi muhtemeldir.
Son olarak yerel seçimlerde oyların sayılması ve tutanaklara geçirilmesi sürecinde iktidara yakın görevlilerin yaptığı usulsüzlükler tespit edildiği dikkate alındığında seçimlere yönelik yeni şaibelerin gündeme gelmesi, her açıdan eşit ve adil bir ortamda gerçekleşmesi gereken seçim sürecinin güvenliğini tartışmalı hale getirecektir.
Eğitim Sen olarak Yüksek Seçim Kurulu ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü`nü “Sandık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi” kurslarına katılım konusunda ayrımcı bir uygulamaya girmemeleri ve seçim sonuçlarını etkileyecek herhangi bir organizasyonun parçası olmamaları konusunda uyarıyoruz. Bu konuda herhangi bir şaibenin ortaya çıkmaması için Eğitim Sen üyelerinin “Sandık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi” kursuna yönelik başvuruları geri çevrilmemeli, seçim güvenliğine asla gölge düşürülmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.