6. Yıldız Robocon Robot Yarışması

Yarışmanın yıldızı olmaya hazır mısın? Yıldız Robocon’19 için ön kayıtlarımız açılmıştır. İnternet sitemizden robotlarınızın kayıtlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından, bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Yıldız Robotics Contest, Türkiye’nin dört bir yanından 7’den 70’e robot meraklısı yarışmacıları ve yaklaşık 2500-3000 ziyaretçiyi ağırlayan bir yarışmadır.

Diğer robot yarışmalarındaki gelenekselleşmiş kategorilerin yanında Yıldız Savaşları Kategorisiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş ve bu alandaki iddiasını kanıtlamıştır.
Yıldız Robocon, yarışmaların yanı sıra şirket yetkilileri ve alanında uzman kişilerce çeşitli konularda verilen seminer ve yapılan sunumlarla sorularınıza yüz yüze cevap bulabileceğiniz bir ortam hazırlamaktadır.

Etkinliğimizin amacı ülkemizdeki robotik sektörüne farkındalık kazandırmak ve bu sektörün gelişmesini sağlamakla beraber proje çalışmalarına duyulan ilgiyi artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda iki gün süren organizasyonumuz, farklı kategorilerde heyecanlı anlara ev sahipliği yapmaktadır.

ETKİNLİK KATEGORİLERİMİZ

ÇİZGİ İZLEYEN
Robotlar, siyah üzerine beyaz çizgi veya beyaz üzerine siyah çizgiden oluşan ve üzerinde çeşitli engeller bulunan pisti en hızlı ve hatasız şekilde tamamlamayı amaçlamaktadır.

MİNİ SUMO
Maksimum 10cm x 10cm boyutlarındaki iki robot, birbirlerini 77 cm çapındaki dohyo adı verilen siyah zeminli ring üzerinden dışarıya çıkarmaya çalışır.

LABİRENT ÇÖZEN
Robotlar, tarafımızca tasarlanan labirent parkurunu en kısa sürede geçerek hedef noktaya ulaşmayı amaçlamaktadır.

YANGIN SÖNDÜREN
Robotlar, gerçek mekan konseptiyle tasarlanan ve içerisinde odalar bulunduran pistte doğru odalara girerek mumları söndürmeye amaçlar.

ROBOCROSS
Robocross, toprak arazi üzerinde çamur, su, ağaç dalları gibi çeşitli engellerin bulunduğu parkuru en kısa sürede bitirmeyi hedefler.

SERBEST KATEGORİ
Bu kategorideki robotlarda, herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Robotlar yarışmacının hayal gücüne göre dizayn edilir. Puanlama sistemi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin oluşturduğu jüri tarafından yapılır. Robotlar günlük hayata uyarlanabilirlik, işlevsellik gibi özelliklerine göre puanlanır.

YILDIZ SAVAŞLARI
Yurtdışında yapılan Robogames, Robowars yarışmalarındaki robot savaşı konseptinin Türkiye’deki öncüsü olan bu kategorimizde yarışmacılar, belirli kurallar çerçevesinde tasarladıkları savaş robotlarıyla rakiplerini etkisiz hale getirmeyi hedefler.

Yıldız Savaşları Kategorisindeki robotlar; işlevsellik, dayanıklılık, tasarım gibi kriterler göz önünde bulundurularak hakemlerimiz tarafından puanlamaya tabii tutulur.

Karşılaşmalar yanmaya ve darbeye dayanıklı solid polikarbon levha ile güvenliği sağlanan, özel olarak üretilmiş arena içerisinde gerçekleşmektedir.

Yarışmamızın en gözde kategorisi, her yıl katılımcı robotların performansı ile görsel şölene ev sahipliği yapmaktadır.

Yıldız Robocon’19 Robot Yarışması
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
DAVUTPAŞA KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ
23 – 24 MART 2019

İLETİŞİM
https://yturok.com

https://www.facebook.com/yturobotikveotomasyonkulubu

https://www.instagram.com/yildizrok