6. Uluslararası Yöresel Yerleşimler Konferansı

Başlangıç Tarihi: 19 Nisan 2012
Bitiş Tarihi: 21 Nisan 2012
Yer: Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Organizasyon: HERA-C: Konut Eğitim Araştırma ve Danışmanlık Merkezi
Diğer Bilgiler:
A: HERA-C, Mimarlık Fakültesi,
Doğu Akdeniz Üniversitesi,
Gazimağusa – Kuzey Kıbrıs
T: +90 392 630 1346
F: +90 392 630 2365
[email protected]

Geleneksel çevreler ve yöresel mimari konusunda düzenlenen uluslararası bilimsel toplantı serisinin altıncısı olan ISVS-6 (International Seminar on Vernacular Settlements), Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) evsahipliğinde 19-21 Nisan 2012 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak.

DAÜ Mimarlık Fakültesi’ne bağlı HERA-C: Konut Eğitim Araştırma ve Danışmanlık Merkezi tarafından düzenlenen konferans, “Günümüz Yöresel Yerleşimleri: Ortamlar, Süreçler, Bildirimler” (Contemporary Vernaculars: Places, Processes and Manifestations) teması çerçevesinde, tarihi yöresel mimarlığın yanı sıra, bu yolla oluşmuş geleneklerin günümüz konutlarında nasıl sürdürüldüğünü tartışmaya açacak.

Yöresel yapım geleneklerinin, informel konut çevrelerinde hala sürdüğü düşüncesinden hareketle ISVS-6, günümüzde bazı toplumların ve konut çevrelerinin yöresel mimari ile benzerlik gösterebilen özelliklerini vurgulamayı ve bu bağlamda, ‘tarihi yöresel’ ile ‘günümüz yöreseli’ arasında örtüşen, benzeşen ya da farklılaşan yönlerin ve bugünün dünyası ile kurulan ilişkilerin üzerinde durmayı amaçlıyor.

Bu güncel tema çerçevesinde düzenlenmekte olan ISVS-6; mimarlık, mimarlık tarihi, kent tarihi, şehir ve bölge planlama, kültür, antropoloji, sosyoloji ve çevre üzerine araştırma yapan uzman ve uygulamacıları, bildiri sunmak üzere 19-21 Nisan 2012 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs’a davet ediyor.

ISVS-6, konut üzerine doktora çalışmalarını sürdürüen genç araştırmacılar için özel bir oturum düzenleyerek, bu uluslararası akademik platformu, hipotez ve metodolojilerini tartışmak üzere onlarla paylaşmayı amaçlıyor.

Bildiri özetlerinin en geç 14 Ekim 2011 tarihine kadar ISVS-6 organizasyonuna iletilmesi gerekiyor.

Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve geleneksel çevre zenginliklerinin, düzenlenecek özel turlarla katılımcılara tanıtılacağı uluslararası konferansın davetli konuşmacıları arasında Howard Davis, Nabeel Hamdi, Suha Özkan ve Marcel Vellinga yer alıyor.