6. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması

KATILIM ŞARTLARI:
Yarışmaya seçici kurul, yarışma düzenleme kurulu üyeleri ve 1. derece yakınları dışında herkes katılabilir.

Yarışmaya bir yarışmacı her bölümde en çok 5(beş) eserle katılabilir.
Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar bir CD veya DVD’ye kayıtlı olarak (büyük ebat baskılara uygun şekilde) gönderilecektir.

Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların herhangi bir yarışmada derece (ödül ve sergileme) almamış olması gerekmektedir. Bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda, anılan fotoğrafın diğer bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, anılan ödül iptal edilir ve verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Bu yarışma kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, katılımcıların yarışma fotoğraflarıyla ilgili izin ve telif hakları konularında herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

Yarışma renkli sayısal (dijital) dalda düzenlenmektedir. Siyah-beyaz ve sepia gibi monokrom (tek renk) fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Yarışmaya gönderilecek fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarıyla başkalaştırılmış fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.
Fotoğraflar jpeg formatta, 300 dpi çözünürlükte ve kendi orijinal boyutlarında gönderilmelidir. Dereceye giren eserler sergileneceğinden, kaliteli ve büyük boyutlarda baskıya olanak tanıması için fotoğrafların; en az 50×70 cm’lik baskıya uygun şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Eser Sahibi bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir. Yarışma sayısal ortamda olup, baskılar kabul edilmeyecektir. Gönderilen kayıtlardaki fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Eserlerin kaydedildiği CD veya DVD ve başvuru formu son katılım tarihi olan gün, mesai saati sonuna kadar teslimat yerine ulaşacak şekilde posta veya kargo ile gönderilmeli veya elden teslim edilmelidir.
Her katılımcı koşullarına uyan kategorilerde en fazla 5 (beş) adet eserle yarışmaya katılabilir. Birden fazla kategoriye katılım durumunda her kategori için ayrı başvuru formu düzenlenip, tüm fotoğraflar adlandırmalarında kategorilerine dikkat edilerek tek bir CD veya DVD’ye kaydedilebilir. CD veya DVD ’ye jpeg olarak kayıt edilen her fotoğrafın adlandırılmasında sırasıyla; Katılımcının katıldığı il adı, 5 (beş) rakamdan oluşan rumuz, sıra numarası, eser adı ve yarışma kategori adı mutlaka bulunmalıdır. (Örnek: Ankara – 12345 – Sıra No (1,2,…) – Eser Adı – Kategori Adı ) Başvuru formuyla gönderilecek CD veya DVD’nin üzerine sadece 5 (beş) karakterli rumuz yazılmalıdır. Başvuru formunun ayrıca CD veya DVD’ye kaydedilmesi gerekmemektedir.

Yarışma 6 ayrı bölümde yapılacak olup, “Çiftçi-Üretici Özel Ödülü” için yarışmaya katılacakların Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) veya Üretici Birliğine kayıtlı olma ve yarışma başvurularına katılım formuyla birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi veya Üretici Birliği üyelik belgesi kopyasını gönderme zorunluluğu vardır. Öğrenci kategorisinde yarışmaya katılacak öğrencilerin, öğrenci kimlik belgesi fotokopisini yarışmaya göndermeleri gerekmektedir. “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Bağlı ve İlgili Kuruluşlar) Çalışanları” ile “Denizbank Çalışanları” kategorisinde yarışmaya katılacakların işyeri kimlik fotokopisini göndermeleri zorunludur. “Genel Kategori” ve “Aile Çiftçiliği” temalı yarışma herkese açıktır. (Profesyonel ve amatör fotoğrafçılar, memur, işçi esnaf, öğrenci vb.) Yarışmada yaş sınırı yoktur ve katılım ücretsizdir.

Posta ve kargo gecikmeleri veya kayıplardan T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumlu olmayacaktır.

Yarışmaya 24.10.2014 tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm eser sahipleri, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcıların eserleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

ESERLERİN GÖNDERİLMESİ VE İADESİ
Yarışmacılar tarafından katılım formu noksansız doldurulacaktır. CD veya DVD kayıtlarındaki görüntülerin adlandırılmaları katılım formu ile aynı olmalıdır. Kayıtlı CD veya DVD ve katılım formu gönderim sırasında hasar görmeyecek şekilde paketlenip son başvuru tarihine kadar Yarışma Sekretaryasına elden teslim edilecek ya da posta yoluyla iletişim bilgilerinde belirtilen adrese gönderilecektir. CD veya DVD’ler ve başvuru formları katılımcılara iade edilmeyecektir. Açılmayan ya da okunmayan CD veya DVD kayıtlarından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumlu olmayacak ve katılımcı yarışma dışı olacaktır.

Ödüller
ÖDÜLLER:

Genel Katılım
Birincilik Ödülü : 5.000 TL’lik DenizBank hediye çeki
İkincilik Ödülü : 4.000 TL’lik DenizBank hediye çeki
Üçüncülük Ödülü : 3.000 TL’lik DenizBank hediye çeki

Çiftçi-Üretici Özel Ödülü
2.000 TL’lik DenizBank hediye çeki ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Çiftçi Eğitimi Serisi kitap ve CD seti.

“2014 Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı” Teması Özel Ödülü
2.000 TL’lik DenizBank hediye çeki

Öğrenci Özel Ödülü
2.000 TL’lik DenizBank hediye çeki

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışanları Özel Ödülü
2.000 TL’lik DenizBank hediye çeki

DenizBank Çalışanları Özel Ödülü
Plaket ve Yayın Seti

Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödüllerin her birini en fazla 3 kişiye bölüştürebilir veya ödüle değer eser bulunmaması halinde ödül vermeyebilir veya yarışma anında özendirme ödülleri verebilir.

Katılım Formu : tariminsan.com/content/katilimformu.pdf

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı

İvedik Cad. Bankacılar Sokak No:10
06170 Yenimahalle – ANKARA