6. OYUN YAZMA YARIŞMASI

MİTOS-BOYUT TİYATRO YAYINLARI
2014 YILI 6. OYUN YAZMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

A- AMAÇ
Yayınevimiz bu yarışmayı, özellikle yeni yazarları oyun yazmaya özendirerek, tiyatro edebiyatımıza yeni oyunlar kazandırmak ve bunları yayınlayarak topluma tanıtmak amacıyla yapmaktadır. Böylece, tiyatro sanatında yeni biçim ve alternatif arayışlara yönelecek yazarların çalışmaları değerlendirilmiş olacaktır.

B- KATILIM KOŞULLARI
1. Yarışmaya oyun yazarı olarak herkes katılabilir.
2. Konu sınırlaması yoktur. Oyunlar, özgün yeni çalışmalar olacaktır; roman, öykü, şiir, anı, oyun vb. gibi yapıtlardan yapılmış uyarlamalar ile çocuk oyunları ve kısa oyunlar yarışma dışıdır.
3. Oyun metinleri en az 50 000 bilgisayar vuruşlu (aralıklar dahil) olacaktır; bu koşula uymayan metinler yarışma dışı bırakılacaktır.
4. Oyunlar, son başvuru tarihine kadar, hiçbir yerde yayınlanmamış, ödenekli veya profesyonel tiyatrolarda oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış olmalıdır.
5. Yarışmaya en çok 2 (iki) oyunla başvurulabilinir.
6. Yarışma sonunda, gelen oyunlardan 3 (üç) oyuna, derecelendirme yapmadan EN İYİ OYUN ödülü verilecektir.
7. SEÇİCİ KURUL’un derecelendirmeden seçeceği üç oyun bir arada tek kitap halinde yayınlanacak ve kazanan her yazara basılacak bu yarışma kitabından 20’er adet ve kendilerinin yayınevimizi yayınlarından seçeceği kitaplardan 1500 TL tutarında kitap verilecektir.
8. Oyunlar, 30 Haziran 2014 tarihi akşamına kadar, dijital ortamda, CD / flaş bellek ile yayınevine bizzat teslim edilmeli (ya da posta ile gönderilmeli) veya internet aracılığıyla
mitosboyutyarisma@gmail.com
adresine e-mail ile iletilmelidir. E-mail ile gönderilecek oyunların yayınevimize ulaştığı kendilerine e.mail ile mutlaka bildirilecektir.
Yayınevinin adresi: Mitos-Boyut Yayınları, Osmanlı Sokağı Osmanlı İşmerkezi 18/12 Taksim, Beyoğlu / 34437 İstanbul (Tel. 212. 249 87 37-38)
7. Başvuruda bulunanlar, adlarını, adreslerini, kısa özgeçmişlerini ve telefon numaralarını, gönderecekleri oyun metninin başına açıkça yazmalıdırlar. Yazarının kimliği, adresi, özgeçmişi olmayan metinler yarışma dışı tutulur.

C- SONUÇLAR
Seçici Kurul’un değerlendirme sonuçları, 29 Eylül 2014 Pazartesi günü açıklanacaktır. Sonuçlar aynı tarihte Yayınevimizin internet sitesinde www.mitosboyut.com.tr ilan edilecektir; kazananlara ayrıca e-mail veya telefonla bilgi verilecektir.

D- SEÇİCİ KURUL
Prof. Dr. Metin Balay: Yeditepe Üniversitesi GSF. Tiyatro Bölümü Öğr. Üyesi; Oyun Yazarı.
Aslı Öngören: İstanbul Şehir Tiyatroları; Oyuncu, Yönetmen ve Oyun Yazarı.
Şafak Eruyar: Tiyatro Pera; Dramaturg.
Semah Tuğsel: İstanbul Şehir Tiyatroları; Oyuncu ve Yönetmen.
M. Fatih Ölekli: Mitos-Boyut Yayınevi Temsilcisi.