6. Maker Öğretmen Eğitimi

6. Maker Öğretmen Eğitimi

Maker’lar için ezber bilgiden çok, deneyim önemlidir. Ezbere bilginin, bir şey oluşturmada deneyim kadar etkin rol almayacağını bilir.

Maker Hareketi (Maker Movement), dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır.

Maker; Bilgisayar yazılımından, elektronik devre kullanmaya, lehim yapmaktan, tahta işlerine kadar, her türlü yapım, üretim konusunda çalışmalar yapar.

EĞİTİM KİMLER İÇİN ?

Okul öncesi öğretmenleri, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğretmenleri için,

Etüt merkezlerinde, satranç merkezlerinde, zeka-oyunlarına ek olarak eğitim kodlama ve robotik üzerine çalışabilmek için,

Çocuklarının bilgisayar, tablet ve cep telefonlarında geçirdiği vakti değerli hale getirmek isteyen ebeveynler için

Fen bilimleri (Fen ve Teknoloji, Biyoloji, Kimya, Fizik), Matematik, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri branşlarından öğretmenler ve alana ilgi duyan üniversite öğrencileri

Programa ilgi duyan herkes katılabilir, kayıt için mezuniyet şartı aranmamaktadır.

ATOLYE PROGRAMI / EĞİTMEN

Burada öğrendiklerinizi öğrencilerinizle beraber uygulayacak ya da materyal geliştirmede kullanacaksınız. Kısa sürede, proje odaklı çalışma yapacağız. Arduino nedir, nasıl çalışır, nasıl programlanır öğreneceksiniz. Sensörler ve gerekli olan diğer elektronik malzemeleri tanıyacaksınız. Hemen üretime başlayacağız. Basitten zora doğru geniş kapsamlı olacak.

Bu eğitimi aldıktan sonra yapacaklarınız tamamen size kalmış. İster 3d Printer, ister drone! Kendi cep telefonunu yapmak isteyenlerde olabilir. Müzik dinlemeyi seviyorsan kendi radyonu yaparsın. Öğrendiklerimizi müfredata uygulamak için neler yapılacabileceğini de konuşacağız.

Eğitmenimiz Ahmet Tekin, sınıf öğretmeni/maker öğretmendir. Küçük yaşlardan itibaren üretime ve teknolojiye ilgilidir. 2000 yılından itibaren kendi web sitesini yapmaya başlamıştır. 3 senedir Maker Öğretmenlik yapmaktadır. Müfredat oyunlaştırma ve maker ilişkilendirme konusunda çalışmaları vardır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük makeathonunda sundukları proje ile Makeathon Ankara 2018 birincisi olmuştur. Halen maker öğretmenliğe devam etmektedir. Eğitim süresince yine maker öğretmen olan yardımcı eğitmenler destek verecektir.

Maker kültürüne yelken açtıktan sonra asla eskiye dönmek istemeyeceksiniz.

KAZANIMLAR NEDİR?

Üretmenin tadına varma.
Çevremizi saran teknolojinin nasıl çalıştığını anlama.
Arduino nedir, nasıl çalışır?
Sensör nedir, nasıl çalışır? Ses, ışık nasıl etkiler?
El becerileri ve teknoloji kullanarak sorun çözme.

GETİRİLMESİ GEREKENLER
– Bilgisayar
– Android işletim sistemli tablet ya da telefon

BİLİNMESİ GEREKENLER
– Kurs ücreti 450 TL’dir. (Nakit 400 TL)
– Eğitim sonunda “Maker Mentor” belgesi verilecektir.
– Arduino eğitim seti fiyatı 300 TL’dir. İsteyenlere takım çantası ile beraber verilir.
– Kurs 2 tam gün sürecektir. Cumartesi 09:30-17:00, Pazar 9:30-17:00 arası gerçekleşecektir.
– Sabah 09:00’da hızlı kahvaltı yapılacaktır. İkramımızdır.
– Kurs sonrasında döküman paylaşımı yapılacak ve online eğitim devam edecektir.

www.7den70e.net