6. Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması

Dünya tarihine bakıldığında bütün büyük medeniyetlerin, hakikat algıları, hayatı, dünyayı kavrama biçimleri doğrultusunda insanlığa bir bakış açısı teklif ettiği görülecektir. Bu bakış açısı, sanattan, siyasete, mimariden, ticarete, eğitimden, hukuka her alanda kendisini gösterir. Roma Medeniyetini Çin’den Hint’i Grek’ten, İslâm Medeniyetini Batı Medeniyetinden olumlu ve olumsuz yönleriyle ayıran işte tam olarak bu bakış açısıdır. Öyleyse bir medeniyeti hakkıyla anlamak için onun bakış açısını kavrayabilmeliyiz. Sahih bir idrakin yoluysa medeniyetlerin kendisini, dünyayı algılayış biçimlerini mükemmelen ortaya koyduğu sanatlarını anlamaktan geçer. Kendi medeniyetimize yabancılaştığımız uzun bir yüz yıldan sonra bugün İslâm Medeniyeti’nin dünyaya ne teklif ettiğini önce anlamak sonra anlatmak için yapmamız gereken ilk iş kendimizi yani kendi sanatlarımızı tanımak ve onu yeniden üretmenin yolunu bulmaktır.

Bu yıl altıncısı düzenlenen “Geleceğin Ustaları 6 Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması”, medeniyetimizi anlayacak, anlatacak ve geleneksel sanatlarımızın sürekliliğini sağlayacak ustaların yetişmesi umuduyla hayata geçirilmiştir. Böylece 2018 yılında, hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt dallarında yurt içi ve yurt dışından yarışmaya ilgi gösterecek sanatkârların eserlerinde geleneksel sanatlarımız âdeta yeniden hayat bulacaktır. İdeallerimizin, medeniyet mirasımızın anahtar kavramlarından biri olan sadakâtin, genç sanatçıların eliyle sanat eserlerinde tezahürüne şahit olmak, geleneğin bilgisi ve zamanın ruhunun geleceğin ustalarınca terkibine vesile olmak bile şahsım adına eşsiz bir deneyim.

“Geleceğin Ustaları” Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması Başlıyor

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Geleceğin Ustaları” Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması başlıyor. Her yıl yüzlerce ustanın ve eserin geleceğe kazandırıldığı yarışmada, geleneksel sanatlara karşı artan ilginin devamının sağlanıp sanata gönül veren insanların bir araya getirilmesi amaçlanıyor. İslam sanatları olarak da bilinen hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, cilt ve çini alanında düzenlenen “Geleceğin Ustaları” Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’na son katılım tarihi 16 Aralık 2018 Pazar. Yarışmaya sadece bir eserle ve bir dalda katılabilecek olan ustalar, eserlerini 15 Kasım-16 Aralık 2018 tarihleri arasında teslim edebilecek.

24-29 Aralık 2018 tarihleri arasında seçici kurulun toplanacağı yarışmada, sonuçlar 31 Aralık 2018 Pazartesi günü açıklanacak. Detaylı bir elemenin ardından dereceye girmeye hak kazanan sanatkarların ödül ve sergi töreni ise 19 Ocak 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Uluslararası katılıma da açık olan yarışmaya herhangi bir yaş ve eğitim sınırı olmaksızın tüm amatör ve profesyonel sanatçılar katılabiliyor.

ÖDÜLLER
Birinci: 12.000TL
İkinci: 8.000TL
Üçüncü: 6.000TL
Teşvik ödülü: 4.000TL (İki adet)

Yarışmada dereceye giren sanatçılar, para ödülünün yanı sıra 19 Ocak – 15 Şubat 2019 tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde eserlerini sergileme fırsatını da yakalayacak. Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’na katılmak isteyen sanatçıların detaylı bilgi için “geleceginustalari.ist” adresini ziyaret etmeleri yeterlidir.