6.Felsefe Öğretmenleri Kongresi yapıldı

BALIKESİR-Karesi İzmir’de 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde İzmir Felsefe Derneği tarafından Alsancak Türkan Saylan Kongre Merkezi’nde kongre düzenlendi. Kongreye felsefe öğretmenleri ve felsefeye ilgi duyanlar katıldı. Kongreye okulumuz Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi felsefe grubu öğretmeni de katıldı.Kongrede eleştirel düşünme nedir,çocuklara felsefe etkinlikleri,felsefe ders kitaplarının ve müfredatın değerlendirilmesi vb. konular incelendi.

Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi felsefe grubu öğretmeni, “11.sınıf felsefe kitabında Mevlana ve Yunus Emre’nin görüşlerinin okuma parçası ile anlatılmıştır. Mevlana ve Yunus Emre gibi düşünürlerin insan ve Allah sevgisine kitapta daha detaylı yer verilmelidir. Anadolunun Kandilleri adlı e Twinning projesi ile bu düşünürleri daha detaylı inceledik. Ayrıca 81 İlde Şanlı Bayrağımız adlı projede ve başka projelerde yer aldık.Derse ilginin artması ve öğrencileri motive etmesi bakımından bu tür projeler önemlidir” dedi.

Kongrede soru sormanın ve eleştirel düşünmenin,P4C eğitiminin (özel okullarda düşünme dersi) ne demek olduğu ve bu eğitimin nasıl alınacağı hakkında bilgiler verildi. Müfredatın değerlendirilmesi ile ilgili MEB’ de kitap yazarı olan kişi, 11.sınıf felsefe kitabının düzenlendiğini belirtti. Kongre sonrasında hazırlanan raporun MEB’e sunulacağı belirtilerek kongre sona erdi. Emeği olanlara teşekkürler.