6. AB Kadın Yenilikçi Ödülü

Yenilikçi Ödülü

6. AB Kadın Yenilikçi Ödülü

Avrupa Komisyonu, AB Yenilikçi Kadınlar Ödülü’nün altıncısı için start verdi. Ödül, piyasaya yeni fikirler sunan kadın girişimcilerin üstün başarılarına ışık tutarken bir sonraki yenilikçi yeni nesil için ilham kaynağı oluşturuyor.

Yarışma, AB’nin araştırma ve yenilik programı olan Horizon 2020 kapsamında destekleniyor. 100.000 avroluk üç ödül ana kategori olan “Yenilikçi Kadınlar” dalında veriliyor. 50.000 avroluk özel bir ödül ise, kariyerinin başında olan üstün bir kadın (35 yaş ve altı) girişimciye, yani “Yükselen Yenilikçi” bir şahsa takdim ediliyor.

Araştırma, Bilim ve Yenilikten sorumlu Komisyon Üyesi Carlos Moedas ve Adalet, Tüketici ve Cinsiyet Eşitliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Vera Jourova Lizbon’daki Web Zirvesi’nde yarışmanın açılışını gerçekleştirdi.

Komisyon Üyesi Moedas aşağıdakileri söyledi:

Gün geçtikçe daha çok kadın, araştırma, yenilik ve iş alanlarına dahil oluyor, ancak biz daha fazla kadının yenilikçi girişimler oluşturmasını istiyoruz. Geçmiş yılalrdaki Yenilikçi Kadınlar Ödülü yarışması, üstün kadın girişimcilerin inanılmaz fikirlerini ve üstün çalışmalarını ortaya çıkardı. Açılışını bugün yaptığımız gelecek yılın yarışmasına daha birçok ilham veren adayın başvuracağını umuyorum.

Komisyon Üyesi Jourova ise şöyle konuştu:

Yenilikçi Kadınlar Ödülünün galipleri, birçok diğer kadına ilham vermekte ve onları fikirlerinin ve hayallerinin peşinden gitmeye teşvik eden birer rol modeli işlevi görmektedir. AB tarafında ise onların başarılarına elimizden geldiği ölçüde destek veriyoruz.

Yarışma, 1 Ocak 2017 tarihinden önce kendi veya ortaklık yoluyla faal durumda bir şirket kurmuş, AB çapındaki (Horizon 2020’ye dahil olan ülkelerdeki) tüm kadınlara açıktır. Yeterlilik ve ödül kriterleri üzerine detaylı bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru için son tarih 16 Ocak 2019’dur. Adaylar bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilerek yarışmanın dört galibi belirlenecektir. Bunlar 2019 baharında açıklanacaktır.

Arka Plan

Avrupa, önümüzdeki yıllarda rekabete ayak uydurmak ve ekonomik büyümeyi hızlandırmak için daha fazla yenilikçi bir kişilere ihtiyaç duymaktadır. Yenilikçi girişimlerin oluşturulmasında kadınların temsil düzeyi düşük görünmektedir. Bu, rekabet gücünü koruyup toplumsal zorluklara çözüm bulunabilmesi için mevcut tüm kaynakları en iyi düzeyde kullanması gereken Avrupa için henüz kullanılmamış bir potansiyeli temsil etmektedir. İşte bu yüzden Komisyon, 2011 yılında, bu konuyla ilgili bilinç oluşturulması ve yenilikçi kadınların ticaret ve iş olanaklarını iyi kullanarak girişimci olmaya teşvik edilmesi için Yenilikçi Kadınlar Ödülünü başlattı.

6. AB Kadın Yenilikçiler Ödülü
https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/funding/funding-opportunities/prizes/eu-prize-women-innovators

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin