5.Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi

Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nin temelleri 2013 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Muhasebe ve Muhasebe-Toplum-Demokrasi” konulu konferans ile atılmıştır. Bu konferansın devamı niteliğinde 2015 yılında “Muhasebe Bilim ve Mesleğinde Kültürel Etkileşimler” temalı “2. Geçmişten Geleceğe Muhasebe Paneli” düzenlenmiştir. Bu panelde ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler ve meslek mensupları muhasebe ve finans konuları üzerine hazırladıkları tebliğlerini sunmuşlardır. Yoğun katılımla gerçekleştirilen panelin kapanış oturumundaki sonuç bildirgesinde panelistlerin ve katılımcıların yoğun talepleri göz önünde bulundurularak, bu girişimin uluslararası bir kongre boyutunda gerçekleşmesi kararı alınmıştır.

Bu karar neticesinde gerçekleştirilen özverili çalışmalar sonucunda 3. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR’16) Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde 12-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Zonguldak, Çaycuma’da yoğun katılım ve başarı ile gerçekleştirilmiştir. Kongre paydaşları arasında Sakarya Üniversitesi, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi, Finans Derneği, Çaycuma Kaymakamlığı ve Çaycuma Belediyesi de yer almıştır. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı 3. Uluslararası Muhasebe ve Finans Kongresi’nde yurt içi ve yurt dışı 40 farklı üniversiteden gelen akademisyenler “Geçmişten Geleceğe Muhasebe ve Finans” temalı toplam 71 bildiri sunmuştur. Sunulan bildiriler tam metin olarak “Uluslararası Yönetim İktisat ve İşletme Dergisi” kongre özel sayısında yayınlanmıştır. Kongre sosyal programı kapsamında profesyonel rehberler eşliğinde Amasra ve Safranbolu gezileri düzenlenmiştir.

Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nin 4.sü 13-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Anadolu’nun kadim şehri Erzurum’da düzenlenmiştir. Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrenin paydaşları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi, Finans Derneği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası da yer almıştır.

Muhasebe ve finans alanında yapılan en geniş katılımlı kongrelerden biri olan 4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nin (ICAFR’17) bilimsel faaliyetleri çerçevesinde 2 gün 6 ayrı oturum ve 4 farklı salonda 77’si muhasebe 49’u finans alanıyla ilgili olmak üzere toplam 126 bildiri sunulmuştur. Yazarların isteği dâhilinde, sunulan bildirilerin tam metinleri Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Dergisi 2018 yılı özel sayısında yayınlanmıştır. Palandöken’de gerçekleştirilen kongrenin sosyal programı kapsamında; Erzurum’un tarihi ve turistik yerleri profesyonel rehberler eşliğinde gezilmiş ve dileyenler için kayak etkinliklerini kapsayan programlar düzenlenmiştir. Böylelikle kongre Erzurum’un tanıtımında da önemli katkılar sağlamıştır. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi, muhasebe finans alanında akademik, sosyal, ekonomik ve mesleki işbirliğini hedefleyen uluslararası bir kongre olma özelliğini devam ettirmektedir. Katılımın Türkiye’nin tüm üniversitelerine açık olduğu organizasyonun 5. ’si (ICAFR’18) bu yıl İzmir Demokrasi Üniversitesi ev sahipliğinde 17-20 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

http://icafr.com