5. Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi

Kongresi
İlaç Tasarım Kongresi

5. Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi (International BAU-Drug Design Congress 2017), BAU Beşiktaş Kampüsü’nde 19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek kongrede bilim insanları, yeni nesil ilaçların tasarımı, geliştirilmesi ve hastalıkların tedavilerinde yeni yaklaşımları tartışacaklar

5. Uluslararası İlaç Tasarım Kongresi her yıl olduğu gibi bu yıl da konu ile ilgili, akademi ve endüstride tanınmış bilim insanlarını konuk edecek. İlaç araştırma ve geliştirmede son uygulamalar ve yeni yaklaşımların ele alınacağı ve üç gün sürecek kongrede önemli hastalıkların tedavisinde tasarlanan ve kullanılan yeni yaklaşımlar ele alınacak.

Kongrenin başkanlığını Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı üstleniyor. Kongrenin yeni ilaç keşifleri ile ilgili farklı disiplinlerden seminerlerin sunulmasına fırsat verdiğini belirten Durdağı 5. Uluslararası BAU İlaç Tasarım Kongresi’nin temel amacı ve hedefleri hakkında şöyle konuştu:

“Dünyada ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte ileri yaşlarda karşılaşılacak sağlık sorunları ve hastalıklara yakalanma riski de artmaktadır. Bu nedenle yeni tedavi mekanizmalarına ve yeni tedavilerin keşfine yönelik yenilikçi ve rasyonel ilaç araştırma ve geliştirme konularına akademi ve endüstride olan ilgi de artmaktadır. Bu nedenle son 5 yıldır uluslararası alanda düzenlediğimiz bu kongrede, sunulan bildiri sayısı ve kongreye farklı ülkelerden katılan katılımcı sayısı giderek artmakta. Bu yönlerı ile kongre kısa sürede dünyada bu alanda düzenlenen en prestijli kongrelerden biri haline geldi. Kongrede özgün ilaç tasarımı ve yeni tedavi mekanizmaları üç gün boyunca tartışılacak. Kongrede yeni ilaç keşifleri ile ilgili farklı disiplinlerden seminerlerin sunulmasına fırsat verilmesi ile bilgi ve teknoloji transferleri yeni işbirlikleri kapsamında katkı sağlayarak bu alanda yapılacak çalışmalara ivme kazandırılması da amaçlanmakta.

Kongrede ilaç tasarım alanındaki en son yeniliklerin, gelişmelerin, uygulamaların ve yaklaşımların tartışılarak bilimsel buluşlara katkı sağlaması da bir diğer hedeftir. Bilgi ve teknoloji üretimi ve kullanımına yönelik olarak üniversite-iş dünyası ve kamu-özel işbirliğinin geliştirilmesi de önceliklerin başında gelmektedir. İleri teknolojilere dayalı ürün ve üretim süreci geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarının endüstrideki yeri ve bu yenilikçi çalışmaların çıktılarının nasıl ticarileştirilmesi gerektiği ve patent sayısının artırılması da kongre süresince tartışılması amaçlanan konular arasındadır.”

Kongrede öne çıkacak belli başlı konular ve konu başlıkları şöyle:

– Yapay ilaç molekülleri ve kliniğe dönük çalışmalar

– Nadir görülen hastalıklar ve ilaç çalışmaları

– Yan etkileri azaltan hedefe yönelik tedaviler

– İlaç dışındaki biyomedikal uygulamalar

– Kök hücre çalışmaları

– Doğal moleküller

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin