5. KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI BAŞLIYOR

Kısa filmcilerin heyecanla beklediği Kristal Klaket Kısa Film Yarışması, 5. kez genç yönetmenleri ve sinemacıları bir araya getirecek. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İBB Kültür A.Ş tarafından desteklenen Kristal Klaket’in son başvuru tarihi 20 Ocak 2012 Cuma. Başvurular www.kristalklaket.com adresinden yapılacak.

Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın yaktığı sinema ışığı büyümeye devam ediyor. Sinema sanatına yaptığı katkılarla ülkemizde bulunan genç yönetmen ve kısa filmcilerin ilgi odağı olan yarışma bu yıl beşincisi ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yarışmada Kurmaca, Belgesel ve Animasyon kategorileri bulunuyor.

Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen, Kültür Bakanlığı ve Kültür AŞ’nin desteklediği Kristal Klaket’e herkes katılabiliyor. Hikâyelerini beyazperdeye taşımak isteyenlere açık olan yarışma; oyuncu, senarist ve yönetmenleri bir araya getiriyor. Aday filmler arasında en başarılı “kısa film”leri çekerek mutlu sona ulaşan film yönetmenleri hem para ödüllerinin hem de Amerika’nın en prestijli sinema okulunda sinema eğitiminin sahibi olacak.

Birincilere Amerika’da sinema eğitimi

Ülke çapında gelecek vadeden kısa film yönetmenlerinin ve değerli sinemacıların buluşma platformu haline gelen yarışmanın ödülleri ise oldukça büyük. Kristal Klaket’in kategori birincileri dünyanın en saygın film akademilerinden biri olan New York Film Akademisi’nde toplam 8 haftalık sinema eğitimi almaya hak kazanacak.

Kurmaca dalı: Birinciye NYFA’da 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 4.000 TL, Üçüncüye 3.000 TL, İki Filme Jüri Özel Ödülü ve 1.000 TL Belgesel dalı: Birinciye NYFA’da 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 3.500 TL, Üçüncüye 2.500 TL Animasyon dalı: Birinciye NYFA’da 4 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 3.000 TL, Üçüncüye 2.000 TL

Son başvuru 20 Ocak’ta sona eriyor

Finalistlerin 15 Şubat 2012 Çarşamba günü açıklanacağı Kısa Film Yarışmasının ödül töreni ise 20 Mart 2012 Salı günü yapılacak. Başvuru formu ve detaylı bilgilere yarışmanın resmi sitesi www.kristalklaket.com adresinden ulaşılabilir.

 V. KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI
KATILIM ŞARTLARI
2011
 
1.AMAÇ
FATİH ÜNİVERSİTESİ, V. KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI ile kısa film yapımını özendirmeyi, gelişmesine katkıda bulunmayı, yeni sinemacıları desteklemeyi ve sinema sektörüne entegrasyonlarını sağlamayı hedeflemiştir.

2.YARIŞMA TARİHLERİ
V. KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI bu yıl, 20 Kasım 2011 – 20 Mart 2012 tarihleri arasında düzenlenecektir.

3. KATILMA KOŞULLARI
3.1 Kısa film yarışmasına 35mm. film, DV, High Definition, Betacam ile çekilmiş ya da bu formatlara aktarılmış yapımlar katılabilir. Yarışma yönetimi filmlerin gönderim ve gösterim kopyalarının DVD formatında olmasını zorunlu tutar.
3.2 Kısa film yarışması başvurularında tür ayrımına (kurmaca, belgesel, animasyon ) gidilmiştir. Kategoriler ayrı jüriler tarafından ayrı ayrı değerlendirilecektir.
3.3 Yapımcılardan en az birinin ya da yönetmeninin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
3.4 Yarışmacılar en fazla 2 eser ile yarışmaya katılabilirler.
3.5 Yarışmaya süresi 20 dakikayı aşmayan yapımlar katılabilir. Festival komitesi gerekli gördüğü durumlarda sürede yüzde onluk bir dilimde istisna yapma hakkına sahiptir.
3.6 Yarışmaya, Ocak 2009 tarihinden sonra hazırlanmış olan yapımlar katılabilir. Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak katılmaya engel değildir.
3.7 Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru belgesini, www.kristalklaket.com veya www.fatih.edu.tr adreslerinden temin edebilirler. Başvuru belgeleri doldurularak en geç 20 Ocak 2012 tarihine kadar yarışma yönetimine ulaştırılmalıdır. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.
3.8 Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 20 Ocak 2012’dir. Yarışmaya katılmak isteyenler, en geç bu tarihe kadar Fatih Üniversitesi’nin aşağıdaki adresine; 
i. Başvuru formunu,
ii. Eserin bir adet DVD kopyasını (VCD kabul edilmeyecektir.)
iii. Yapıtla ilgili sahnelerden en az iki adet siyah beyaz veya renkli fotoğrafı (varsa),
iv. Yönetmenin siyah beyaz veya renkli fotoğrafı,
v. Yönetmenin kısa bir özgeçmişi
vi. Filmin kısa bir özetini
teslim etmiş olmalıdırlar. DVD’lerin üzerlerine ve fotoğrafların arka yüzeylerine yönetmenin adı, soyadı; filmin adı, süresi, yapım tarihi yazılmalıdır.
Fatih Üniversitesi
KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI
34500 Büyükçekmece / İSTANBUL
3.9 Yarışma için seçilen filmler değerlendirme tarihleri içinde Seçiciler Kurulu tarafından DVD olarak izlenir.
3.10 Yarışmaya katılan filmler ön elemeden geçirilecek ve sonuçlar 15 Şubat 2012 tarihinde web sayfası ve medya aracılığıyla duyurulacaktır. Ön Eleme Kurulu, Yarışma yönetimi içinden ya da dışından seçilecek uzman(lar)dan oluşur.
3.11 Başvurusu yapılmış kısa filmler ön elemede yarışmaya uygun bulunsun ya da bulunmasın 15 Şubat 2012 tarihinden sonra Yarışmadan kesinlikle çekilemez.

4. SEÇİCİ KURULU VE ÇALIŞMA KOŞULLARI
4.1 Seçiciler Kurulu belirtilen sayıda ( beş veya sekiz ) üyeden oluşur ve Yarışma Yürütme Kurulu tarafından sinemacılar, sinemayla ilgili dallarda akademisyenler, sinema yazarları, sinema ile ilgili kuruluşların üyeleri, film festivalleri düzenleyicileri, farklı dallarda uzmanlaşmış olsalar da toplumdaki saygın yerleri itibariyle sinemaya bakışları önemli bulunan kişiler arasından seçilir. Jüri üyelerinde TC vatandaşı olma koşulu aranmayacaktır.
4.2 Yarışma Yürütme Kurulu, Seçiciler Kurulu toplantılarında oy hakkı bulunmayan bir gözlemciye yer verir. Gözlemci, yönteme ilişkin sorunların çözümlenmesine katkıda bulunabilir.
4.3 Seçiciler Kurulu, filmleri izlemeye başlamadan önce Yarışma Yürütme Kurulu’ndan bir görevli üye ve ana sponsor ile birlikte ilk toplantısını yapar. Bu toplantıda kendilerine Kısa Film Yarışmasıyla ilgili bilgiler verilir. Daha sonra Seçiciler Kurulu kendi içinden başkanını seçer ve çalışma yöntemini saptar.
4.4 Seçiciler Kurulu Üyeleri finale kalan filmlerin hepsini izlemekle yükümlüdür.
4.5 Seçiciler Kurulu ödüllere ilişkin kararlarını, filmlerin “yenilikçi”, “sanatsal” niteliklerini gözeterek ödüllerin sahiplerini saptar.
4.6 Seçiciler Kurulu kararlarını salt çoğunlukla verir.

5. ÖDÜLLER
5.1 Seçiciler Kurulu, yarışmaya kabul edilen filmler arasından her kategoride En İyi Film ’i belirleyecek ve 2 adet Jüri Özel Ödülü verecektir. Jüri, gerekli görmüyorsa Özel Ödül vermek zorunda değildir, ancak En İyi Filmlerin seçilmesi zorunludur.
5.2 Kurmaca ve Belgesel dalında En İyi Film’in yönetmenleri merkezi Amerika’da bulunan New York Film Akademisinde 8 haftalık sinema eğitimi almaya hak kazanır. Animasyon dalı birincisi NYFA’da 4 haftalık sinema eğitimi hakkı kazanır.  En İyi Film Ödülü paylaştırılamaz.
5.3 Ödül alanlara Özel Plaket verilir.
5.4 Seçiciler Kurulu bu koşullarda belirtilmeyen türde ya da sayıda ödül veremez. Ancak, ek özel ödül vermek isteyen kişi ya da kuruluşlar yarışmaya son katılım tarihi olan 20 Ocak 2012’ye kadar, Yürütme Kurulu’na gerekçeli olarak başvurdukları takdirde durum Seçiciler Kurulu’na sunulur.
5.5 Bu ek ödüller için film seçimi ya başvuru yapan kişi ya da kuruluş tarafından belirlenip gerekçeli ve yazılı olarak Yarışma Yönetimi’ne bildirilir ya da ek ödül vermek isteyen kişi ya da kuruluşlar bu seçimin Seçiciler Kurulu tarafından yapılmasını isteyebilir. Ek ödülün Festival Komitesi tarafından onaylanması zorunludur.
5.6 Ödülü hak eden kişi(ler), ödülünü almak üzere Ödül Töreni’nde bizzat bulunmak zorundadır. Ödül Törenine; Yarışma Yönetiminin kabul edeceği bir mazereti olmaksızın katılmayan kişinin akçeli ve akçesiz hiçbir ödülü verilmez, ödül Fatih Üniversitesi’nde kalır.
5.7 Para ödülü, ilgili kurum tarafından en geç 20 Nisan 2012 tarihinde ödenir.
5.8 Kurmaca ve Belgesel burslarının süresi 8’er haftadır. Animasyon bursunun süresi 4 haftadır.
Kısa dönem belgesel bursu bulunmadığı için belgesel bursu kazanan kişi pratik ağırlıklı kurmaca eğitimine dâhil edilecektir.
5.9 Ödüller sadece eğitim bursunu kapsamaktadır. Bunun dışında kazanan kişiye 5.000TL nakit verilecektir.
Diğer tüm masraflar kazanan kişiye aittir. ( Ulaşım – barınma – yemek – diğer masraflar )
5.10 Kategori birincilerine verilecek olan nakit para ödülü, eğitim bursu süresince yapacağı harcamaların karşılığında verilir. Söz konusu meblağ eğitimin devamı süresince 3 defada ödenir.
5.11 Eğitim bursunun Ödül Törenini takiben en geç 6 ay içinde kullanılması zorunludur.
5.12 Eğitim bursu hakkını kullanmayan kişiye nakit para ödülü verilmez.

6. ÖZEL KOŞULLAR
6.1 Yarışmanın yapılabilmesi için her kategoride kurmaca, belgesel, animasyon dallarında ayırım gözetmeksizin en az 6 filmin katılmış ve ön elemeyi geçmiş olması gerekir. Bu sayıya ulaşılmadığı takdirde yarışma açılamaz.
6.2 Başvurusu yapılmış filmler ön elemede yarışmaya uygun bulunsun ya da bulunmasın 15 Şubat 2012 tarihinden sonra Yarışmadan kesinlikle çekilemez.
6.3 Ödüller, yapılacak olan törenle sahiplerine verilir.
6.4 Ön eleme sonucu yarışma dışı kalan veya yarışacak filmlerin DVD kopyaları sahiplerine iade edilmeyecek ve yarışma arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.
6.5 Yarışmadan sonra Yarışma arşivinde bulundurulacak olan DVD kopyalar ulusal ya da uluslararası Festivallerin yarışma dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel gösterimler için gönderilebilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Bu gösterimlerden bir gelir sağlanıyorsa, göndermek için zorunlu harcamalar kesildikten sonra geri kalan miktar filmin yasal sahibine ödenir. Filmler, Yarışma sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, yapımcı bunu kabul etmiş sayılır.
6.6 Yarışmaya başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır.
6.7 Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

7. GENEL KOŞULLAR
7.1 Bu koşullarda belirlenmeyen diğer hususlarda, karar yetkisi, münhasıran Fatih Üniversitesi’ne aittir.
7.2 Bu koşullardaki her türlü değişiklik hakkı, FATİH ÜNİVERSİTESİ Yönetimine aittir.
7.3 Bu koşullar, FATİH ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ tarafından oluşturulmuştur.

BAŞVURU FORMU İNDİR
 

ÖDÜLLER
KURMACA DALI:

Birinci: New York Film Academy´de 8 Haftalık Sinema Eğitimi ve 5.000 TL

İkinci: 4.000 TL

Üçüncü: 3.000 TL

Jüri Özel Ödülü: 1.000 TL

Jüri Özel Ödülü: 1.000 TL

BELGESEL DALI:

Birinci: New York Film Academy´de 8 Haftalık Sinema Eğitimi ve 5.000 TL

İkinci: 3.500 TL

Üçüncü: 2500 TL

 ANİMASYON DALI:

Birinci: New York Film Academy´de 4 Haftalık Sinema Eğitimi ve 5.000 TL

İkinci: 3000 TL

Üçüncü: 2.000 TL
 

FATİH ÜNİVERSİTESİ
TEL: 0212 866 33 00
[email protected]

Gönderim Adresi:
KRİSTAL KLAKET KISA FİLM YARIŞMASI
FATİH ÜNİVERSİTESİ 34500 HADIMKÖY KAMPÜSÜ BÜYÜKÇEKMECE / İSTANBUL