5. Eğitim ve Psikanaliz Sempozyumu

Psikanaliz Sempozyumu

5. Eğitim ve Psikanaliz Sempozyumu
Okul ve Şiddet

Kurumlar; varlıklarını sürdürmek için belli gelenekleri yaşatmak, kendilerine özgü bir kültür oluşturmak ve bu yolla da kendi kimliklerini inşa etmek isterler.

Kurumların bu hedeflerine ulaşmaları ve başarılı olmalarında önemli rol üstlenen kurumsal kültürü oturtabilmek ve yaşayanlarına doğru şekilde benimsetmek anlayışı, geçmişten günümüze okulların da vazgeçilmez görevi olmuştur.

Kurumsal ve akademik düzeyde okulun tanıtımına katkı sağlamak amacıyla İstanbul Lisesinin 125. kuruluş yılına dair yapılan etkinliklerden ilham alınarak hazırlanan “Psikolojik Danışma Sempozyumu” İELEV Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından 08 Mayıs 2010 tarihinde pek çok eğitimcinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

İELEV Okulları olarak bu sempozyumu ilk tasarladığımız günden itibaren bunun bir “üçleme” olmasını arzuladık. İlk sempozyum tüm eğitim entelektüelleri için dizayn ettiğimiz “Okul ve Gelenek” teması ile gerçekleşmiş oldu. 2012 yılının Ekim ayında etkinliğimizi İstanbul Psikanaliz Eğitim ve Araştırma Derneği (Psike İstanbul) ile ortak etkinlik konseptine taşıdık ve sempozyumun adını “Eğitim, Değişim ve Psikanaliz Sempozyumu” olarak adlandırdık.

Bu çerçevede çalışmanın ikincisini 16 Mart 2013 Cumartesi günü “Okul ve Şimdi-Günümüzde Okul- Okulda Neler Oluyor-Okula Neler Oluyor?” başlığı ile okul kavramının günümüzde yaşamakta olduğu kavramsal, varoluşsal ve pratik sıkıntılarının paylaşıldığı etkinlik olarak gerçekleştirdik.

Üçlemenin üçüncüsünü de 28 Mart 2015 tarihinde “Okul ve Gelecek-Okulun Geleceği Geleceğin Okulu” temasına ayırdık.

4. Eğitim ve Psikanaliz Sempozyumu’nu 1 Nisan 2017 Cumartesi günü, “Okul ve Yaratıcılık” adıyla İELEV Özel İlkokulu/Ortaokulunda gerçekleştirdik. Eğitimde yaratıcılığın önemini ve nasıl güçlü çocuklar yetiştirebileceğimizi uzman konuşmacılarımız ile farklı perspektiflerden değerlendirdik.

Bu yıl da 5. Eğitim ve Psikanaliz Sempozyumu ile karşınızda olacağız. 05 Ocak 2019 Cumartesi günü “Okul ve Şiddet” adıyla gerçekleşecek sempozyumda 21.yüzyılın en önemli teması hâline gelen ve zamanın ruhunu taşıdığını düşündüğümüz şiddet konusunu tüm görünümleri ile tartışmaya çalışacağız. Bu sebeple sempozyumun eğitim ve ruh sağlığı çalışanları kadar eğitim paydaşları olan öğrenci ve velileri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu kanaatindeyiz.

Bu yıl ki sempozyumun bizim için bir önemli yanı da okulumuzun velilerinden ruh sağlığı çalışanı Saygıdeğer Dr. Onur Saltuk Dönmez anısına gerçekleşiyor olmasıdır. Kendisini saygı ve rahmet ile anıyoruz.

KONUŞMACILAR

01. Yavuz Erten
Psikanalist, Klinik Psikolog – Psike İstanbul

02. Didem Aksüt Dönmez
Psikanalist, Psikiyatr – İstanbul Psikanaliz Derneği

03. Meral Erten
Klinik Psikolog – Psike İstanbul

04. Neslihan Zabcı
Psikanalist, Klinik Psikolog – İstanbul Psikanaliz Derneği

05. Banu Keskin
Eğitim Yöneticisi, Felsefeci – İELEV Okulları

06. Sezai Halifeoğlu
Psikanalist, Psikiyatr – Psike İstanbul

07. Bilal Albaş
Klinik Psikolog – İELEV Okulları

08. Nesli Keskinöz Bilen
Psikiyatr – Psike İstanbul

09. Simge Toprak
Psikolojik Danışman – İELEV Okulları

10. Neriman Koç
Klinik Psikolog – İELEV Okulları

11. Banu Büyükkal
Psikanalist, Psikiyatr – Psike İstanbul

12. Ayşen Akayoğlu
Uzman Psikolog – İELEV Okulları

13. Abidin Güler
Psikolojik Danışman – İELEV Okulları

14. Nuran Ercan
Psikolojik Danışman – İELEV Okulları

15. Ezgi Bahadır
Psikolog – İELEV Okulları

16. Büşra Buclulgan
Uzman Psikolog – İELEV Okulları

http://sempozyum.ielev.k12.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin