5.ARUCAD Liseler Arası Tasarım Yarışması

Liseler Arası
Liseler Arası

Yaratıcılığınıza meydan okumaya ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye hazır mısınız?

ARUCAD, 5. Liseler Arası Tasarım Yarışması’na “Bir Çizginin Hikayesi” temasıyla ev sahipliği yapıyor! Bu sene, lise öğrencilerini sınırsız hayal güçlerini kullanarak bir çizginin nasıl hikayeye dönüşebileceğini tasarlamaya davet ediyoruz.

Yarışmada, katılımcılardan bir çizginin başlangıçtan itibaren nasıl bir hikayeye dönüştüğünü anlatan görsel bir eser üretmeleri beklenmektedir. Bu eser, resim, fotoğraf, video, dijital boyama, afiş, çizgi roman, seramik veya heykel gibi farklı disiplinlerden oluşabilir.

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.

ARUCAD 5. LİSELER ARASI TASARIM YARIŞMASI
‘BİR ÇİZGİNİN HİKAYESİ’

Yarışma Teması:
Her resim ve çizim, bir çizgi veya bir işaretle başlar. Bu çizgi daha sonra bir hikaye, bir ifade öyküsü yaratma yolunda ilerler, daha sonra bir çizim veya bir resim haline gelir. Fikirler, onları fiziksel olarak bir tuvale aktarana kadar soyuttur. Son sanat eseri karmaşık ve anlaşılması güç olabilir, ancak her zaman bir fikrin basit bir kalem yada fırça darbesiyle kağıda aktarılmasıyla başlar. “Bir Çizginin Hikayesi” yarışması ile gençlerin yaratma süreçlerini, keşfetme ve kendilerini ifade etme biçimlerini göstermelerini hedefliyoruz. Bunlar, soyutlama, realizm, figüratif veya kavramsal olabilir. Her sanatçı benzersizdir ve kendi hikayesini ifade etme şekli vardır. Bizi “senin” sanat macerana ve yaratıcılık dünyana götür ve sadece unutma ki hikayeni anlatma süreci (hikayeni nasıl anlattığın) son sanat eseri kadar önemlidir.

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) olarak bu soruya gençlerin gözünden bir yanıt arıyoruz ve ‘BİR ÇİZGİNİN HİKAYESİ’ isimli yarışmayı, genç neslin yaratıcı bakış açılarını ortaya çıkarmak ve onlara sanatsal yeni vizyonlar kazandırabilmek adına Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki liseler arasında bir tasarım yarışması olarak düzenliyoruz.

Çalışmanın İçeriği:
Öğrenciler çalışmalarını hazırlarken görsel sanat alanından diledikleri disiplinlerden faydalanabilirler (resim, fotoğraf, video, dijital boyama, afiş, çizgi roman, seramik, heykel). Katılımcılar, farklı disiplinlerde hazırladıkları çalışmalarla yarışmaya en az 1 ile en fazla 5 adet arasında çalışmayla katılabilirler. Öğrenciler çalışmalarını, istedikleri boyutta herhangi bir kâğıda, herhangi bir yüzey üzerine ya da 3 boyutlu kurgular halinde hazırlayabilirler.

Öğrenciler, hazırladıkları çalışmaları ARUCAD resmi web-sitesi üzerinden “arucad.edu.tr/5-liseler-arasi-tasarim-yarismasi-basvuru-formu” adresinden yapılacaktır. Herhangi bir kâğıda veya yüzeye uyguladıkları çalışmaları, akıllı telefonla fotoğrafını çekerek yukarıda verilen e-posta adresine göndermeleri yeterli olacaktır. Eğer çalışma bilgisayar ortamında hazırlanmışsa tasarım jpeg., video ise mp4, seramik veya heykel ise fotoğrafları çekilerek jpeg formatında gönderilmelidir.

Yarışma jürisi değerlendirmeyi gönderilen imajlar üzerinden yapacaktır. Yarışma sonucu, son başvuru tarihinden 15 gün sonra www.arucad.edu.tr ve Üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır.

Başvuru Tarihileri:
26 Şubat 2024 – 17 Mayıs

Organizasyon Komitesi:
Ahmet Özçelebi (ahmet.ozcelebi@arucad.edu.tr), Gizem Kaya (gizem.kaya@arucad.edu.tr), Özgül Saygun (ozgul.saygun@arucad.edu.tr)

Dosyada Olması Gereken Diğer Bilgiler

 • Öğrencinin Yaşı
  • Okulu
  • Devam Ettiği Sınıf
  • İlgi Alanları

Ödüllendirme:

 • Birinci gelen öğrenciye 15.000 TL ödül
 • İkinci gelen öğrenciye 11.250TL ödül
 • Üçüncü gelen öğrenciye 7.500 TL ödül
 • Jüri Özel Ödülü: 7.500 TL ödül
 1. Liseler Arası Tasarım Yarışması’nda dereceye giren tüm öğrencilere Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde 7 yıl kesintisiz %100 burs verilecektir.

Ayrıca ARUCAD tarafından yarışmayı kazanan öğrencilerin okulunun resim atölyesine aşağıda belirtildiği şekilde katkı yapılacaktır.

 • Birinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 7.000 TL katkı
 • İkinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 5.000 TL katkı
 • Üçüncü gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 4.000 TL katkı

ARUCAD 5. Liseler Arası Tasarım Yarışması’nda sizleri de görmeyi umuyoruz!

Her şey bir noktadan başlar, bir çizgiden yola çıkarak kendi hikayesinin yolunu çizersin. Herkesin kendi çizgisi vardır; onun çizgisinde, hissiyatlarıyla dolu bir yaratıcılık serüveni bulunur. Hayatın her kıvrımında öğrenme ve büyüme fırsatları sunan bir çizgi çizersin. İlk adımını attığında, engelleri fırsata çevirerek kendi özgün izini oluşturursun. Her çizgi, seni bugünlere getiren benzersiz bir deneyimin yansımasıdır. Senin çizgin ne? Bir çizginin hikayesini anlatmak istesen nasıl anlatırsın?

ARUCAD 5. Liseler Arası Tasarım Yarışması “Bir Çizginin Hikayesi” temasıyla başlıyor! Detaylı bilgi için arucad.edu.tr websitemizi ziyaret edebilirsiniz. 17 Mayıs Tarihine kadar “arucad.edu.tr/5-liseler-arasi-tasarim-yarismasi-basvuru-formu” adresinden yarışmamıza katılabilirsiniz.

Everything starts from a point; you chart the course of your own story by embarking on a journey from a line. Everyone has their own line; within it lies a creative adventure filled with emotions. You draw a line that offers opportunities for learning and growth at every twist and turn of life. When you take the first step, you create your unique path by turning obstacles into opportunities. Each line is a reflection of a unique experience that has brought you to the present. What is your line? If you were to tell the story of a line, how would you tell it?

ARUCAD 5th International High School Design Competition starts with the theme “The Story of a Line”! For detailed information, you can visit our website at arucad.edu.tr. You can participate in the competition until May 17 via ” arucad.edu.tr/en/5th-international-high-school-design-competition-application-form/”

#arucad #yarışma #tasarım #liseler #birçizgininhikayesi #yaratıcılık #sanat #hayaller