5. 6. 7. ve 8. Sınıf Öğrencileri Yeşil Fikirler Yarışması

Yeşil Fikirler Yarışması
Yeşil Fikirler Yarışması

Yeşil Fikirler Yarışması, çevresel sorunlara karşı farkındalık oluşturmayı ve gelecek nesillerin sürdürülebilir bir dünya için harekete geçmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Yarışma, ortaokul öğrencilerini eleştirel düşünme ve araştırma becerilerini kullanarak yaratıcı çözümler üretmeye teşvik etmektedir.

Evde, okulda veya mahallede gözlemlediğin bir çevre sorununu ele almak için yaratıcı fikirlerini ortaya koyma zamanı geldi! Bu yarışmada, kendi fikrini geliştirerek gerçek bir fark yaratabilirsin.

İLERİ DÖNÜŞÜM
Etrafındaki ömrü tükenmiş eşyalardan ileri dönüşümü kullanarak bambaşka işlevli yeni eşyalar üretmeye ne dersin? Yeni tasarladığın eşyanın fotoğrafını çekip göndermen ve işlevini yazman yeterli.

İleri dönüşüm; eskimiş ve ömrünü tamamlamış malzemeleri onararak, yenileyerek veya başka bir amaçla kullanarak yeni bir şey yaratmaktır. Aynı zamanda bir şeyi orijinal nesnenin değerini artıracak şekilde geri dönüştürmek veya yeniden kullanmak anlamına gelir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR OKUL KAVRAMI
Okul gün içinde vaktini en çok geçirdiğin yer. Peki okulunda fikirlerinle bir fark yaratmak ister misin? Okulunu daha çevreci, daha verimli, daha sürdürülebilir hale getirecek her türden fikirlerini merak ediyoruz! Kendini sınırlama, sadece düşün, tasarla ve fikrini bir proje haline getirmeye çalış.

İKLİM KAMPANYASI
İklim değişiyor, dünya giderek ısınıyor. Yeryüzündeki kaynaklar her gün artan nüfus ve tüketim miktarı karşısında yetersiz kalmak üzere. Uzmanlar uyarıyor; alışkanlıklarımızı değiştirmezsek yakın bir gelecekte yeni bir gezegen aramak zorunda kalacağız.

İklim Değişimi ve sürdürülebilirlik konusunda insanları bilinçlendirmek, etrafını harekete geçirmek için bir proje fikri tasarla! Bu fikir bir sosyal medya kampanyası yapmak, bir konferans düzenlemek, bir şarkı, bir tiyatro oyunu veya başka bir şey olabilir. İnsanları bir araya getir ve değişime yön ver!

ÖDÜLLER
Değerlendirme sonucu seçilen 3 fikrin sahiplerine
Tablet Bilgisayar ve 1 yıllık Vitamin Eğitim Okul Destek Paketi hediye edilecektir.

YARIŞMA KOŞULLARI
Yarışma ortaokul 5. 6. 7. ve 8.sınıf öğrencilerine yöneliktir.
Yarışmaya her öğrenci bireysel olarak başvurabilecektir.
Her öğrenci birden fazla fikirle yarışmaya başvurabilir.

YARIŞMA TAKVİMİ
Son Başvuru Tarihi 3 Mayıs 2024 Saat 23.59
Finalistlerin Duyurulması 13 Mayıs 2024
Finalistlerin Eğitimi
Kazananların İlanı ve Ödül Töreni 11 -14 Haziran 2024

YARIŞMAYI KİM DÜZENLİYOR?
Yeşil Fikirler Yarışması, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından Bilim Sende işbirliği ile düzenlenmektedir.

DEĞERLENDİRME
Yarışmanın jürisi tarafından yapılacak değerlendirme ile her başlık için bir “en iyi fikir” seçilecektir. Böylece toplam 3 fikir seçilmiş olacaktır. Aynı zamanda seçilecek en iyi 20 fikir sahibi, alanında uzman eğitmenler eşliğinde “Fikirden Projeye” atölye çalışmasına katılacaktır. Finalist olan 20 fikir daha sonra belirlenecek bir alanda halka açık bir şekilde sergilenecektir.

Belirtilen takvim içerisinde, yesilfikirler.surdurulebilirgelecek.com adresindeki online başvuru formunu doldurarak ve anlatım videonuzu sisteme yükleyerek başvurabilirsiniz.

İlkokul öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.

Yeşil Fikirler Yarışması

Yeşil Fikirler Yarışması yeni dönemine başlıyor! Öğrencilerinin toplumlarını etkileyen çevre sorunlarına dahil olmalarını, eleştirel düşünme ve araştırma becerilerini kullanarak yaratıcı ve sürdürülebilir çözümler bulmalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmaya tüm ortaokul öğrencileri başvurabilir.

Yeşil Fikirler Yarışması yeni döneminde 3 kategoride yaratıcı fikirler bekliyor:
İleri Dönüşüm
Sürdürülebilir Okul
İklim Kampanyası

Seçilecek en iyi üç fikrin sahibine tablet bilgisayar ve 1 yıllık Vitamin eğitim paketi hediye edilecektir.
En iyi yirmi fikrin sahibine ise proje geliştirme eğitimi verilecek ve bu fikirler yaz aylarında Türkiye’den belirlenecek bir bilim merkezinde sergilenme şansı bulacak.

Yeşil Fikirler Yarışması www.surdurulebilirgelecek.com web sitesinden online olarak başvurabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2024

Tüm sorularınızı info@surdurulebilirgelecek.com e-posta adresine mail atarak sorabilirsiniz.

https://yesilfikirler.surdurulebilirgelecek.com