46 Bin Satır Kod Yazarak Yerli ve Milli İşletim Sistemi Yaptı

Ümit Aksoylu
Muhammed Ümit Aksoylu

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2020 Yılı 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Türkiye Final sonuçları açıklandı.

400 projenin yer aldığı ve 175 jüri üyesi tarafından değerlendirilen Ankara, Erzurum, İstanbul ve Konya olmak üzere dört bölge merkezinde düzenlenen 2020 Yılı 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’nda İstanbul Asya Bölgesinde birinci olarak finalde yarışmaya hak kazanan Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencimiz Muhammed Ümit Aksoylu 9 kategoride toplam 120Projenin değerlendirilmesiyle gerçekleştirilen Türkiye Finallerinde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Becerikli danışmanlığında hazırladığı; ” Linux Çekirdeği ile Mobil İşletim Sistemi Geliştirilmesi” adlı projesiyle Bilgi ve İletişim Teknolojileri kategorisinde; Üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Türkiye finallerinde Üçüncü olan Aksoylu projesini ödülünü de alacağı TEKNOFEST kapsamında sergilemeye hak kazandı.

Öğretim üyemizi ve öğrencimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

Ümit Aksoylu “Geliştirdiğim yerli ve milli işletim sistemi ile Tubitak 2242 üniversite öğrencileri arası araştırma proje yarışmasında İstanbul Asya merkezli “Marmara bölge 1.liği” derecesini kazandım.

Benim işletim sistemimi diğer sistemlerden ayıran ve özel yapan bir mimarisi var;
CSS,HTML ve Javascript ile uygulama geliştirip bunları “Clockwork Bundler” programı ile derleyerek “.UYG” uzantılı paket haline getirebiliyorsunuz. Ardından da işletim sistemi’nin kendine özel uygulama marketine (Google Play muadili) yükleyerek son kullanıcı ile buluşmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece çok güzel arayüzlü uygulamalar meydana çıkıyor.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × three =