4. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu

Tıbbi ve aromatik bitkiler, değerli biyokimyasal içerikleri, geniş kullanım alanları ve dünya çapında ticaret hacminin artması nedeniyle ön plana çıkmıştır. 2000 yılında tıbbi ve aromatik bitkilerin yaklaşık 60 milyar ABD doları ticaret hacminin 2017 yılında 107 milyar olması beklenmektedir.

Türkiye, doğal iklimden toplanan ve tarım arazilerinden tarımsal ve aromatik bitkiler açısından büyük bir iklim ve ekolojik koşullar, bu bitkilerin genetik çeşitliliği ve önemli miktarda endemik tür.

Diğer ticari ürünlere kıyasla tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında tanıtılan nispeten daha az araştırma faaliyeti vardır. Bu nedenle, bu bitki türleriyle ilgili tüm araştırma faaliyetleri, bu konudaki bilimsel ilerlemeye ve ekonomik kalkınmaya daha fazla katkıda bulunmaktadır. Öte yandan, bu bilimsel araştırma çıktılarının ticari sektörde uygulanması ve genişletilmesi büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili ilk kongre “Uluslararası Şifalı Bitkiler Kongresi” başlığı ile düzenlendi.Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, 16-21 Nisan 1974’te İzmir. Bu nedenle 2 – 4 Ekim 2018 tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan sempozyumdan bu yana yine İzmir’de heyecan ve heyecan duyuyoruz.

İki yılda bir düzenlenen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu”, 2-4 Ekim 2018 tarihleri ​​arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın desteği ile uluslararası katılımlarla gerçekleştirilecek. “4. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu”

organizasyon komitesi adınaTüm bilim insanlarını, araştırmacıları, şirketlerin temsilcilerini ve konuyla ilgilenenleri araştırmak, en yeni araştırma sonuçlarını ve eğilimleri, tıbbi ve aromatik bitkiler hakkındaki sorunları ve olası çözümleri tartışmak istiyoruz. 2-4 Ekim 2018 tarihleri ​​arasında İzmir’in Çeşme’nin muhteşem bölümünde sizleri de ağırlamaktan onur duyarız.

Saygılarımızla

Emine BAYRAM
Sempozyum Başkanı Prof.

Sempozyum Konuları
Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde;
Yetiştirme Teknikleri
Genetik, Islah ve Biyoteknoloji
Biyoçeşitlilik ve Koruma
Hasat Sonrası İşlemler
Üretim ve Pazarlama
Fonksiyonel Gıda Olarak Kullanım
Peyzaj Alanında Kullanım
Analitik Çalışmalar
Sekonder Maddeler (Uçucu Yağlar, Alkaloidler, Glikozidler v.b)
Botanik ve Etnobotanik Çalışmalar
Biyolojik Aktiviteler
Doğal Kozmetik Ürünler

http://www.tibbiaromatik2018.org