4. Uluslararası Katılımlı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu

Aromatik
Aromatik Bitkiler Sempozyumu

4. Uluslararası Katılımlı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu

Tıbbi ve aromatik bitkiler denildiğinde hem içerdikleri etken maddeler yönünden hem de tüketim alanları bakımından çok büyük bir alanı kapsamakta ve dünya ticaret hacmi her geçen gün artmaktadır. Tıbbi bitkiler piyasasının 2000’li yıllarda yıllık yaklaşık 60 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2017 yılında 107 milyar dolara yükseleceği ifade edilmektedir.

Ülkemizin farklı iklim ve ekolojik koşullara sahip olması, floranın çok sayıda bitki türü ve çeşitliliği içermesi ve birçok bitkinin gen merkezi olması bakımından doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğu bilinmektedir.

Birçok kültür bitkisi ile karşılaştırıldığında, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde yürütülen çalışmaların hala sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu bakımdan tıbbi ve aromatik bitkilere ilişkin olarak yapılacak bilimsel çalışmaların bu alanda değerli katkılar sağlayacağı ve ülke ekonomisi için bir kaynak oluşturacağı açıktır. Ayrıca bu çalışmalardan elde edilen sonuçların uygulamaya aktarılması ve sektör tarafından yaygın kullanımının sağlanmasına gereksinim duyulmaktadır.

Türkiye’de tıbbi bitkiler konusunda yapılan ilk bilimsel toplantı olan “Uluslararası Tıbbi Bitkiler Kollogiumu” Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından 16-21 Nisan 1974’de İzmir’de düzenlenmiştir. Bu bakımdan bölümümüz öncülüğünde 2-4 Ekim 2018 tarihlerinde yine İzmir’de düzenlenecek olan bu sempozyum bizler için ayrı bir önem taşımaktadır.

İki yılda bir düzenlenen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu”nun dördüncüsü uluslararası katılımlı olarak 2-4 Ekim 2018 tarihlerinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü desteği ile Çeşme-İzmir’de gerçekleştirilecektir.

“Uluslararası Katılımlı 4. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu” Düzenleme Kurulu olarak konu ile ilgili dünyadaki en son eğilimleri, bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarını, sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendireceğimiz bu sempozyumda, siz değerli bilim insanlarını, araştırıcıları, özel sektör temsilcilerini ve bu konuya gönül vermiş tüm katılımcılarımızı görmekten ve 2-4 Ekim 2018 tarihleri arasında Çeşme-İzmir’de ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Tüm katılımcıların desteği ile bu alanda yapılmış araştırma bulgularının bilimsel gelişimimize, ulusal ekonomimize ve kalkınmamıza önemli katkılar sağlayacağına ve katılımcılara yeni ufuklar açacağına gönülden inanıyor ve saygılar sunuyoruz.

Prof. Dr. Emine BAYRAM
Sempozyum Başkanı

Sempozyum Konuları

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde;
Yetiştirme Teknikleri
Genetik, Islah ve Biyoteknoloji
Biyoçeşitlilik ve Koruma
Hasat Sonrası İşlemler
Üretim ve Pazarlama
Fonksiyonel Gıda Olarak Kullanım
Peyzaj Alanında Kullanım
Analitik Çalışmalar
Sekonder Maddeler (Uçucu Yağlar, Alkaloidler, Glikozidler v.b)
Botanik ve Etnobotanik Çalışmalar
Biyolojik Aktiviteler
Doğal Kozmetik Ürünler

Önemli Tarihler
Bildiri özet için son tarih 30 Mart 2018
Değerlendirme sonuçlarının ilanı 30 Nisan 2018
Erken kayıt için son tarih 20 Mayıs 2018
Geç kayıt için son tarih 30 Haziran 2018
Tam metin için son tarih 15 Temmuz 2018
Sempozyum tarihi 2-4 Ekim 2018

www.tibbiaromatik2018.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin