4. ULUSAL TIBBİ ETİK PROJE YARIŞMASI

“ESTETIK VE ETIK”
4. ULUSAL TIBBI ETIK PROJE YARISMASI

Ulusal Tibbi Etik Proje Yarismasi Gazi Universitesi Tip Fakultesi Tip Tarihi ve Etik Anabilim Dali tarafindan 4 yildan beri duzenlenmektedir. Bu yil yarismanin konusu olarak “Estetik ve Etik” konusu secilmistir.

Dunya’da ve Turkiye’de ilk kez Gazi Universitesi Tip Etigi ve Tip Tarihi Anabilim Dali tarafindan duzenlenen “tibbi etik proje yarismasi”, uygulamali bilimsel bir etkinlik olan tip alaninda etik sorunlari fark etme ve cozum onerileri gelistiren projeler uretmeye tesvik etmesi nedeniyle ogrenciler arasinda ve toplumda heyecanla karsilanmistir. Yarismaya tip fakultesi ogrencilerinin yani sira tip etigi ile ilgili olabilecek hukuk, molekuler biyoloji, mühendislik, psikoloji, hemşirelik.. gibi bolumlerden lisans duzeyinde ogrenim goren universite ogrencileri de katilmaktadir. Amac; ogrencilerin mesleki yasantilarinda karsilasabilecekleri etik sorunlar konusunda farkindalik olusturmak ve etik ikilemlerde cozum onerileri gelistirebilmelerini saglamaktir. Yasamin tum alanlarinda gelecek kusaklari olusturan ve meslekleri araciligiyla gelecegi bicimlendirecek olan universite ogrencilerinin, uygulamada etik sorunlari fark etmesi ve cozum onerileri gelistirmesi yoluyla etik degerleri benimsenmesi saglanabilir. Ulusal Tibbi Etik Yarismasi bu amaci gerceklestirmek yolunda onemli bir islev gormektedir. “Kanser ve Etik” ve “Obesite ve Etik” yarismalarindan finale kalan secilmis projeler kitap olarak basilmistir. Yarismada dereceye giren ogrencilere bircok firsatlar dogmustur.

Ulusal olarak duzenledigimiz bu yarismanin uluslararasi yapilmasi icin yurtdisindan bazi universitelerden oneriler gelmistir. Giderek katilim ve ilginin arttigi gozlenmektedir. Genclerin yaratici dusuncelerinin, bilimsel / etik bicimde gelismesi amaciyla duzenlenen bu yarismanin tum toplumsal kesimlere olumlu etkileriyle yansimasi dilegiyle, konuyla ilgili tum universite ogrencilerini 4. Ulusal Tibbi Etik proje Yarismasina katilmaya davet ediyorum.
Saygilarimla

Prof. Dr. Nesrin COBANOGLU
Juri Baskani
Gazi Universitesi Tip Fakultesi
Tip Etigi ve Tip Tarihi AD Baskani

ODULLER

Yarisma birincisi: Pittsburgh Universitesi Tip Fakultesi’nde 21 gunluk staj, 1500$ ve ABD’ye gidis-donus ucak bileti
Yarisma ikincisi: iPad
Yarisma ucuncusu: Netbook

ESTETİK VE ETİK

Projeler, “Estetik ve Etik” ana konusunu kapsayacak şekilde estetik ve etik ile ilgili boyutlarıyla ele alınan farklı etik yönlerini (yaşam kalitesi, toplumsal ve ekonomik yönü, cerrahi müdaheleler,beden algısı …) ele alabilir.

Proje en geç 28 Şubat 2013 tarihinde saat 23.59’a kadar sitemizde bulunan başvuru formu ile gönderilmelidir . Projenin içeriği rapor ve dereceye girerse sunulmak üzere hazırlanan yansılardır. Rapor ve sunum için hazırlanmış yansılara ek olarak başka materyaller (film, resim, fotoğraf…) de varsa bunların belirtilerek gönderilmesi beklenmektedir.
Proje metni, Times New Roman yazı tipi ve 12 punto olarak yazmalıdır. Satırlar arasında 1,5 aralık bırakılmalıdır. Resim ve grafik dışında yazılı metin 15 sayfayı aşmamalıdır. Kaynakların yazılımı aşağıdaki gibi olmalıdır.

“Özet” en çok 250 kelimeden oluşmalıdır. Bildirinin ana metni bir sonraki sayfada başlamalıdır. Proje sahiplerinin isimleri de ayrı bir sayfada özetten önce yer almalıdır.

Projenin genel düzeni aşağıda verilmiştir:
– Başlık
– Yazar(lar)
– Özet
– Ana metnin bölümleri ve alt bölümleri, tablolar ve şekiller
– Varsa “Teşekkür” kısmı
– Referanslar
– Gerekiyorsa “Ekler” bölümü

KAYNAKLAR:

Kaynaklar makalede geliş sırasına göre yazılmalı ve metinde cümle sonunda noktalama işaretlerinden hemen sonra “Üst Simge” olarak belirtilmelidir. Makalede bulunan yazar sayısı 6 veya daha az ise tüm yazarlar belirtilmeli, 7 veya daha fazla ise ilk 6 isim yazılıp “et al” eklenmelidir. Kaynak yazımı için kullanılan format Index Medicus’ta belirtilen sekilde olmalıdır (bkz: www.icmje.org).

Kaynakların yazımı için önekler (Noktalama işaretlerine lütfen dikkat ediniz):

Makale için; Yazar(lar)ın soyad(lar)ı ve isim(ler)inin basharf(ler)i, makale ismi, dergi ismi, yıl, cilt, sayı, sayfa no’su belirtilmelidir.
Kerem E, Reisman J, Corey M, Canny GJ, Levison H. Prediction of mortality in patients with cystic fibrosis. N Engl J Med 1992;326(18):1187-91.

Kitap için; Yazar(lar)ın soyad(lar)ı ve isim(ler)inin basharf(ler)i, bölüm baslığı, editör(lerin) ismi, kitap ismi, kaçıncı baskı olduğu, şehir, yayınevi, yıl ve sayfalar belirtilmelidir.
Yabancı dilde yayınlanan kitaplar için:
Underwood LE, Van Wyk JJ. Normal and aberrant growth. In: Wilson JD, Foster DW, eds. Wiliams’ Textbook of Endocrinology. 1st ed. Philadelphia: WB Saunders; 1992. p.1079-138.
Türkçe kitaplar için;
Sözen TH. Bruselloz. Topçu AW, Söyletir G, Doğanay M, editörler. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji. Cilt 1. Sistemlere Göre Enfeksiyonlar. 1. Baskı. İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri; 2002. p.636-42.

Jüri Üyeleri
ESTETİK VE ETİK 2013

Prof. Dr. Nesrin ÇOBANOĞLU (Başkan) (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tarihi AD Başkanı)
Prof. Dr. İsmail KURAN (Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı)
Prof. Dr. Sühan AYHAN (Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri)
Prof. Dr. Atilla SORAN (Pittsburgh Üniversitesi Magee Woman Hospital Cerrahi Bilimler Direktörü)
Prof. Dr. Hamit HANCI (Ankara Üniversitesi Adli Tıp AD Başkanı)
Doç. Dr. Orhan YILMAZ (ULAKBIM Turk Tip Dizini Kurul Başkanı)
Erhan SERTOĞLU (Sabancı Üniversitesi)