4. Turizm Olimpiyatları Yarışması

4. Turizm Olimpiyatları Yarışması Şartnamesi

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM
Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

YARIŞMA KONUSU
YÖRESEL ANA YEMEK(KIRMIZI ET)-YÖRESEL İÇECEK

YARIŞMANIN YAPILACAĞI
YER Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

YARIŞMA TARİHİ 17/04/2018

YARIŞMANIN AMACI
Mutfak sanatları alanında gençlerin çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, unutulmaya yüz tutmuş yemekleri gün yüzüne çıkarmak, günümüz mutfağıyla harmanlayarak bu yemekleri yaşatmak, öğrencilerin becerilerini geliştirmek, mutfağı sevdirmek, aynı alanda eğitim veren kurumlar arası iletişimi güçlendirmek.
KATILIM KOŞULLARI 1- Yanşamaya ilk başvuru yapan 20 okul katılacaktır. Yarışmaya her okul 1 (bir) ekip ile katılabilecektir. Ekipler 1 (bir) öğrenciden oluşacaktır.
2- Yarışmaya katılım ücretsizdir.
3- Yarışmaya bünyesinde Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri katılacaktır.
4- Yarışmalara başvuru yapan okullar tüm kategorilerde yarışsalar bile sadece 1 danışman öğretmen görevlendirmesi yapmalıdır.
5- Basvuru için www.havvaaslanobamtal.meb.kl2.tr adresindeki online başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
6- Son başvuru tarihi 30/03/2018 Cuma günüdür.

YARIŞMA KURALLARI
1- Yarışmacıların yarışma günü en geç saat 09:00’ da yarışma alanında olması zorunludur.
2- Yarışmaya katılan her ekibin yarışma boyunca kullanacağı bir ekip adı olmalıdır.
3- Yarışmacılar alanlarına uygun kıyafetler giymelidir.
4- Yarışma ekipleri kullanacakları tüm malzemeleri yanlarında getirmek zorundadır. Uygulama mutfaklarında küçük el aletleri mevcut değildir. Yarışmacılar küçük el aletlerini ve gereçleri kendileri temin edecektir.
5- Yarışmacılar yarışma başlamadan önce başvuru masasına kayıtlarını yaptırmalıdır.
6- Yarışmacılar hazırlayacakları yemeğin standart reçetesini yarışmadan önce jüriye sunmalıdır ve yemekler 2 (iki) porsiyon olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan porsiyonların biri jüriye sunulacak diğeri teşhir olarak sunum masasına konulacaktır.
7- Yarışmacı öğrenciler hazırlayacakları yemekte kullanacakları malzemeyi başvuru masası tarafından belirtilen zamanda mutfaklara koymalı ve yarışma bitiminde malzemelerini toplamalıdır.
8- Yemek sunumları yöresel konseptine uygun olmalıdır.
9- Yarışma süresi 60 dakikadır. 20 dakika ön hazırlık süresi verilecektir. Süresi içinde hazırlanamayan yemekler ve içecekler değerlendirmeye alınmayacaktır.
10- Hazırlanan ürünler sürenin bitimiyle birlikte jüriye sunulmalı ve teşhir masasına yerleştirilmeli, jüri değerlendirmesini tamamlamadan teşhir masasından kaldırılmamalıdır.
11- Zamanında teşhir masasına yerleştirilmeyen veya erken kaldırılan ürünler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
12- Hazırlanacak yemekler ve içecekler zaman ve malzemenin verimli kullanılması, ön hazırlık, yemeğin zorluk derecesi, işe uygun giyim, temizlik ve hijyen kurallarına uyum, güvenlik önlemleri alma, özgünlük, pişmişlik, lezzet ve sunum konsepti bakımından değerlendirilecektir.
13- Değerlendirme sırasında jüriyi etkilemeye çalışan ekipler diskalifiye edilecektir.
14- Yenilemeyen malzemeler yemek içinde ve sunumda kullanılmayacaktır.
15- Yarışma süresi sona eren yarışmacı mutfağı, temiz bir şekilde kuruma devredecektir.
16- Kategori kriterlerinin haricinde;
Yıkanmış ve soyulmuş sebze,
Önceden hazırlamış et suyu ve soslar,
Hazır kıvamlı şurup, meyve suları, meşrubat vb kullanılmayıp orjinali hazırlanacaktır.
Etler önceden rnarine (marinelerde alkollü içecek kullanılmayacaktır) edilmiş olarak getirilebilir.
17- Teşhir masası yarışmayı düzenleyen kurum tarafından verilecektir. Masa örtüsü, sunum tabakları, çatal, bıçak, içecek bardağı ve masaya konulacak diğer tüm aksesuarlar yarışmacılar tarafından getirilecektir.

BAŞVURU ŞEKLİ
www.havvaaslanobamtal.meb.kl2.tr adresindeki önüne başvuru formu eksiksiz olarak doldurularak yapılacaktır. Kesinleşen katılımcı okulların ve öğrencilerin listesi 02/04/2018 Pazartesi günü www.havvaaslanobamtal.meb.kl2.tr adresinde ilan edilecek ve başvuru onay formları ilgili okulların sisteme girdikleri e-posta adresine gönderilecektir.

SON BAŞVURU TARİHİ 30/03/2018

DEĞERLENDİRME KURULU (JÜRİ)
Yiyecek içecek hizmetleri alan şefi başkanlığında bu alandaki okul öğretmenlerinden seçilen bir temsilci, üniversitelerin ilgili alanlarından seçilen öğretim görevlileri ve aşçılık derneği temsilcisinden oluşturulacaktır.

ÖDÜLLENDİRME
1- Yarışmada dereceye giren öğrenciler madalya, okullar plaket ile ödüllendirilecektir.
2- Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve okullara katılım sertifikası verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ
Yarışmanın bitiminden sonra jürinin değerlendirmesinin tamamlamasının hemen ardından yarışma günü Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapılacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuru Başlangıç Tarihi :01/03/2018
Son Başvuru Tarihi : 30/03/2018
Yarışma Tarihi : 17/04/2018
Yarışma Sonuçlarının İlanı ve Ödül Töreni: 17/04/2018

KATILIMCILARIN GİDERLERİNİN KARŞILANMASI
Yarışmaya katılan öğrenciler ve danışman öğretmenleri yarışma adresine kendi imkanlarıyla geleceklerdir. Yarışmacıların yemek ve konaklama ihtiyaçları Havva Aslanoba MTAL Pansiyonu ve Uygulama Oteli imkanlarıyla karşılanacaktır. Şehir dışından gelecek olup başvurusu onaylanan okullar konaklama ihtiyaçlarına ilişkin taleplerini 06 Nisan 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar hasnkurutasfaihotmail.com adresine iletmek zorundadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Odunluk Mah. 714. Sok. No:8 16110 Nilüfer/BURSA Tel : 0 224 453 48 40 Uygulama Oteli : 0 224 453 48 49 Faks : 0 224 453 48 30 e-nosta: 748554(%neb.kl2.tr www.havvaaslanobamtal.meb.kl2.tr