4 Mevsim Yozgat Fotoğraf Yarışması

TC
YOZGAT VALİLİĞİ
4 MEVSİM YOZGAT
FOTO MARATON İLE BİRLİKTE
FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

T.C. YOZGAT VALİLİĞİ
Açıklama: Yozgat’ın geçmişten günümüze tarihini, doğal güzelliklerini, insan yaşamını, kültürel özelliklerinigelecek nesillere aktarabilmek ve görsel arşivine katkı sağlamak amacı ile fotoğraflamak. Yozgat’ı en güzel ifade eden fotoğrafları seçmek.

Fotoğraf yarışması, Yozgat il, ilçe ve köylerini kapsamaktadır. Yozgat sınırları dışında kalan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
Yarışmaya renkli ve siyah beyaz fotoğraflar kabul edilecektir. Digital manipülasyonlu fotoğraflar elenecektir.
Fotoğrad yarışmasına katılacak fotoğrafçılar, kendi bakış açıları ile Yozgat’ın doğal güzelliklerini, tarihi dokusunu, insan yaşamını, gelenek göreneklerini kadrajlarında yansıtacaklardır.

Yozgat’taki Genç Fotoğrafçıları Teşvik Ödülü:
12-17 yaş arası gençlerin katılabileceği yarışmanın amacı, Yozgat’ta fotoğraf sanatının gelişmesi ve gençlerimizin gelecek yıllar boyu Yozgat’ın tarihi ve kültürel, zenginliklerini fotoğrafçı gözüyle belgelemelerini sağlamaktır. Bu kategori de yarışmaya katılan genç fotoğrafçılarda profesyonel makinalarla çekilmiş olma şartı aranmayacaktır.

Katılım ücretsizdir.

Fotoğraf yarışması takvimi:
Fotoğraf Teslim Başlangıç-Bitiş Tarih Aralığı: 3Ekim – 30 Kasım 2016
Fotoğrafların teslimi : www.4mevsimyozgat.org internet adresi üzerinden yüklenerek yapılacaktır.
Seçici Kurul Toplanma Tarihi : 2 Aralık 2016
Sonuç Bildirimi: 09 Aralık 2016
Ödül Töreni :

Fotomaraton Kayıt ve Çalışma Saatleri:

Fotomaratona katılacak fotoğrafçılar araç ve konaklama yeri organizasyonu için 23 Eylül 2016 tarihi saat 17.’ye kadar burakongel@hotmail.com adresine email yoluyla veya 505 468 36 94 telefona kimlik bilgilerini yazdırarak kayıt yaptırabilirler.
Fotomaraton katılımcıları planlama için bir gün öncede 29 Eylül 2016 saat 18.00’de Yozgat valiliği önünde toplanacaktır.
Foto maraton sırasında katılımcılar için önceden belirlenmiş güzergâhlara valilik tarafından ücretsiz araç kaldırılacaktır.

Katılımcıların konaklama ve yemek bedellerini Yozgat Valiliği tarafından karşılacaktır. Konaklama bilgisi için Burak Öngel’le irtibata geçilecektir.
Burak Öngel’in cep telefonu 505 468 36 94’dür.

Ödüller:
Birincilik Ödülü : 5000TL
İkincilik Ödülü : 3000TL
Üçüncülük Ödülü : 2000 TL
Sergileme (En fazla 50 adet) 150 TL (adet)
Yozgat’lı Genç Fotoğrafları Teşvik Ödülü
( 5 fotoğraf) 300 TL (adet)

Kayıt ve Fotoğraf teslimi
-Fotoğrafyarışması, Yozgat Valiliği yönetim kadroları, Düzenleme Kurulu üyeleri, Seçici Kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında amatör, profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.
-Foto maraton, 30 Eylül- 2 Ekim 2016 tarihleri arasında 3 gün sürecektir.
-Foto maratona katılabilmek için kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. Yarışmaya katılmak için foto maratona katılma zorunluluğu yoktur.

Yarışma şartları
-Yarışma için www.4mevsimyozgat.org adresine yüklenecek fotoğraflar 2mb’dan az 4 mb yüksek olmayacaktır. Yarışma sonunda ödüle layık görülen eserler orijinal boyutunda, sergi için büyük boy baskıya uygun yüksek çözünürlükte(300dpi) ve en yüksek sıkıştırma kalitesinde ve RAW+JPEG formatında,info bilgileri açık olarak digital ortamda teslim edilecektir.
-Fotoğrafların hafıza kartına “Raw, Raw + JPG Fine” veya “Raw + JPG Large” veya “Raw + JPG High” veya “Raw + JPG İyi Kalite” formatında kaydedilmesi gereklidir.
-Her katılımcı son bir yıl(30 kasım 2015) içerisinde çekilmiş en çok 5 fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.
-Ödül alan fotoğrafların kullanım hakkı Yozgat Valiliğine ait olacaktır. Ödül alan eserlere ayrıca telif ödenmeyecektir. Yozgat Valiliği sergileme alan fotoğrafları, fotoğrafçı adı belirterek; afiş, broşür, katalog gibi basılı yayımlarında, dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanabilecektir. Eser sahipleri bu durumda ilave bir hak iddia edemez.
-Yarışmaya teslim edilen fotoğrafların her türlü sorumluluğu katılımcıya aittir. Doğabilecek hukuki anlaşmazlıklar ve cezai yaptırımlarda Yozgat Valiliği ve Organizasyon Komitesi’ne hiçbir sorumluluk yüklenemez.
-Yarışmayakatılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.
-Foto maraton sonunda ödül ve sergileme alan fotoğraflar T.C. Yozgat Valiliğinin www.yozgat.gov.tr adresli web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır.
-Düzenleme Komitesi, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Komitesi, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleme Komitesi, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya yetkilidir

Jüri Üyeleri (Alfabetik Sırayla)
1-ATA YAKUP KAPTAN Prof.Dr.
2-ERDAL KINACI
3-KADİR ERTEN
4- SABRİ ÇİÇEKCİ
5-SELİM DURAK

Düzenleme Komitesi;
YARIŞMA SEKRETERİ: Mustafa Çiftçi (Yozgat Valiliği )
Telefon Numarası :05336987116

Fotomaraton Programı: 1.GÜN : Yozgat il merkezi 2.ve 3.GÜN Yozgat ilçeleri şeklinde olacaktır.
Yarışmayla ilgili gerektiğinde yeni duyurular, www.4mevsimyozgat.org adresinden yapılacaktır.