4. DOĞA’L PLATO KISA FİLM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI

 

MEB OKULLARINDAN 10-18 YAŞ ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KISA FİLM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI

Yarışma Konusu : “ Sosyal Medya Bağımlılığı ”

AMAÇ VE İÇERİK

‘Yarışmada Türkiye genelindeki Doğa Koleji öğrencilerinin ve MEB’na bağlı tüm devlet ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin çekecekleri kısa filmler ve fotoğraflar değerlendirilecektir. Yarışmanın amacı, öğrencilerin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında gözlem yapmaya teşvik etmek ve yaptıkları gözlemden bir proje oluşturmaya yönlendirmektir.

Yarışmanın diğer bir amacı da konu hakkında kendini geliştirmeye hevesli ve yetenekli öğrencileri kısa film ve fotoğraf çalışmaları konusunda daha fazla teşvik etmek ve bu vesileyle yeteneklerini ortaya çıkarıp geliştirmelerine yardımcı olacak bir dizi eğitim olanakları sunmaktır.

KATILMA KOŞULLARI
1.Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda tüm öğrencilere açıktır.
2.Yarışmaya eser gönderen kişiler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. PLATO ve DOĞA kısa film ve fotoğraflarla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
3.Adaylar yarışmaya en fazla 1 adet fotoğraf ve 1 adet film çalışması ile katılabilir. Ancak ödüle hak kazanan adayların en fazla bir eseri ödüllendirilecektir. Yarışma bireyseldir. Grup olarak yarışmaya katılım kabul edilmeyecektir.
4.Yarışmaya katılmak için 10-18 yaşları arasında öğrenci olmak yeterlidir. Ödül kazanan eserlerin sahipleri, öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar.

5. Yarışma şartnamesi, yarışmanın resmi sitesi olan http://www.dogalplato.com adresinde, Plato Meslek Yüksekokulu’ndan,  www.plato.edu.tr ya da www.dogakoleji.com  ya da facebook ve twitter  web sayfalarında temin edilebilir.

6. Yarışmaya katılacak fotoğraf ve kısa film çalışmaları için  Online Başvuru sayfasındaki bilgilerin eksiksiz doldurulması mecburidir.Fotoğraflar direkt başvuru adresinden yüklenirken, kısa filmler ise Youtube sitesine yüklenerek, videonun linki Online Başvuru sayfasındaki ilgili yere eklenecektir. Başvuru sırasında fotoğraf veya kısa filmin adı ve çalışmayı tanıtıcı en az 4 anahtar kelime girilmesi gerekir.

Örnek:
Fotoğraf veya kısa filmin başlığı: Sosyal Medya Bağımlılığı,Bağımlılık vb.
Anahtar kelimeler: İnternet,sosyal medya,bağımlılık… gibi
7.Yarışmaya katılacak kısa film ve fotoğraf çalışmaları orijinal halleri ile yüklenmelidir (Photoshop vs. gibi yazılımlar kullanılmamalı, orijinal fotoğraf üzerinde değişiklik yapılmamalıdır.) Yarışmaya katılacak kısa film çalışmaları herhangi bir kurgu programı kullanılarak hazırlanabilir. Ör: Windows Movie Maker, Final Cut, Adobe Premier, Avid…vs
8.Yarışmaya katılacak kısa filmlerin süresi 5 dk’yı geçmemelidir. 5 dk.yı geçen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
9.Kısa film ve fotoğraf çalışmalarında ele alınacak tema ““sosyal medya bağımlılığı” olacaktır.
10.Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
11.Yarışmaya katılan eserlerin kullanım hakkı PLATO’ya ve DOĞA’ya aittir. PLATO ve DOĞA gelen eserlerin yarışmaya katılabileceğine onay verdikten sonra, eserler tüm iletişim ortamlarında ve sosyal paylaşım ağlarında yayınlanabilir.
12.Yarışmaya katılan eserler arasından Seçici Kurul, yarışma konusu ve amacı doğrultusunda dereceye girmeye en uygun eserleri belirleyecektir. Ödüle layık eser bulunup bulunmaması, ödüllerin bir kısmının dağıtılıp dağıtılmaması Seçici Kurul’un takdirindedir.
13.Çalışmanın özgün olması, daha önce hiç bir yerde kullanılmamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir. Yarışma sonucunda, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eşzamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi istenir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve / veya almamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.
14.PLATO Meslek Yüksekokulu ve DOĞA Okulları her zaman, önceden her hangi bir bildirim veya ilan yapmaksızın, yarışmayı iptal edebilir, koşullarını değiştirebilir, seçici kurul üyelerinde değişiklik yapabilir. Bu durumda yarışmacılar herhangi bir hak ileri süremezler.
15.Yarışmaya katılacak çalışmalar için öğrenciler; yarışma için hazırlanan başvuru linkinden başvuru formunu doldurmak mecburiyetindedirler.
16.Yarışmaya katılan herkes yarışma şartlarını okuyup anlayarak peşinen kabul etmiş sayılır.

SEÇİCİ KURUL (JÜRİ ÜYELERİ):

Doç. Dr. Aslı Kotaman Avcı Plato Meslek Yüksekokulu Md.Yrd.
Dr. Kenan Evren Duman Plato MYO Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Ypm. Blm Bşk.
Cem Yıldırım Plato MYO Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Program Bşk.
Tarık Aktaş Plato MYO Radyo ve Televizyon Programcılığı Öğr. Grv.
Merve Yazıcı Plato MYO Radyo ve Televizyon Programcılığı Öğr. Grv.
Harun Korkmaz Plato MYO Kurumsal İletişim Md.
Salih Memecan Karikatürist
Yrd.Dç Dr.Nermin Özer Marmara Üniv. Modern Tarih Blm. Öğr. Grv.
Cüneyt Boran Lowe Reklamcılık
Emel Gencal Moda Tasarımcısı
Nurettin Ocak Ocak Kalıp Limited Şirketi
Gürsel Mutlu Vatan Asur Otel
Yılmaz Sarıçınar Sarıçınar Yapı A.Ş.

ÖNEMLİ TARİHLER

Başvuru için son tarih: 9 Mayıs 2015

Kurul değerlendirmesi: 12 Mayıs 2015

Yarışma sonuçlarının açıklanması: 13 Mayıs 2015

Ödül Töreni : 13 Mayıs 2015 Saat:12:00-14:00 (İstanbul – Doğa Koleji Acıbadem Kampüsü)

Adres: Acıbadem Doğa Koleji – Küçükçamlıca Mah. Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 74 Üsküdar/ İstanbul

Telefon:+90 (216) 553 21 21

Sergi: Çalışmalar Youtube (veya başka bir video yükleme sitesi), Facebook, Twitter….vs. gibi sitelerden yarışma boyunca izlenerek, paylaşılabilecektir.

(Not: PLATO ve DOĞA gerekli gördüğü takdirde belirtilen tarihlerde değişiklik yapabilir.)

ÖDÜLLER

Öğrenci Ödülleri

Fotoğraf Dalında:

Ortaokul
Birinci : Lenovo A328 Cep Telefonu
İkinci : Samsung 2.5’ inç 3.0 1 TB Harddisk
Üçüncü : Ship Model

Lise
Birinci : Lenovo A328 Cep Telefonu
İkinci : Samsung 3 Tablet
Üçüncü : Ship Model

Kısa Film Dalında:

Ortaokul
Birinci : Reeder W8İs Tablet
İkinci : Vestel V Tab 7’ Lite II
Üçüncü : Bestway Tek Kişilik Air Mattress

Lise
Birinci : Reeder W8İs Tablet
İkinci :iPad Mini 16GB Wifi Beyaz 7.9″
Üçüncü : Bestway Tek Kişilik Air Mattress

En Yüksek Başvuru Öğretmen Ödülleri:

Ortaokul
Birinci: Casper VIA T8B Tablet

Lise
Birinci: Casper VIA T8B Tablet

Ayrıca her iki dalda Plato MYO burs:

1.ye: %100, 2. ye: %50, 3. ye: %25

(Burs kazanan öğrenci; üniversite sınavında Plato MYO dan bir bölüm kazandığında burstan yararlanabilmesi için yarışma derecesini belgelemek zorundadır)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.